Brno - Plánovaný pochod neonacistů centrem Brna se nakonec nekonal. Radnice Brno-střed ho kvůli chování jeho účastníků ještě před začátkem zakázala. Proti asi 500 příznivců hnutí Národní odpor pak policisté včetně těžkooděnců tvrdě zasáhli. Začali je rozhánět a použili při tom vodní děla a šest účastníků pochodu zadrželi.
PROJDĚTE SI:
Demonstrace a oslavy 1. máje sledovali jsme on-line
Při střetu, který spíše vyvolal rychlý postup policie ve chvíli, kdy chtěli demonstranti ustoupit, došlo i ke zraněním. Utrpěli je jak neonacisté, tak i policejní příslušníci. Po dvou z obou táborů. Zraněni pak byli i dva koně.
Neonacisté se bránili kameny a lahvemi, na zastávce Nové sady napadli několik přihlížejících a chtěli se dostat na opačnou stranu města do Renneské ulice. V tom jim ale policisté zabránili a většinu z nich doprovodili na vlakové nádraží. Část neonacistů odvezly autobusy, menší skupiny se rozešly.
U hlavního vlakového nádraží se postupně sešlo asi 500 příznivců hnutí Národní odpor. Radnice Brno-střed ale nakonec pochod ještě před začátkem zakázala. Akce se prý odchýlila od původně nahlášeného pochodu, její účastníci mimo jiné křičeli heslo "Národní odpor", někteří měli také symboly hnutí. Právě proto policisté šest lidí zadrželi a nyní je podezřívají ze spáchání trestného činu podpory a propagace hnutí směřujících k potlačování práv a svobod člověka.
Po oznámení zákazu začala policie účastníky pochodu rozhánět. Při střetu byl zraněn jeden z fotografů, údajně kamenem nebo střepinou z dělbuchu.
Policie postupně vytlačila účastníky pochodu do ulice Bašty a do přilehlých Denisových sadů. Odtud se neonacisté dostali do ulice Nové sady, kde pod dohledem policie vyčkávali. Na místo se chtěla dostat také skupina asi 20 antifašistů, střetu s nimi ale policie zabránila.
Je to precedens
Podle politiků a občanských aktivistů je to, že úřad zakázal povolený pochod neonacistů v Brně významným precedentem i pro další podobné akce.
"V Brně se dnes jednoznačně prokázalo, že obce a policie mají prostor i na základě stávajícího zákona, aby zasáhly ve chvíli, kdy se prokáže, že akce směřuje k propagaci neonacismu," uvedl poslanec Strany zelených Ondřej Liška.
"Policie i úřad našly odvahu znemožnit konání průvod příznivců Národního odporu, kteří se vlajkami i hesly jasně hlásili k neonacismu," uvedl náměstek brněnského primátora Martin Ander, který dnešní postup označil za precedentní.
Podle Milana Štefance ze sdružení Nesehnutí se v Brně zabráněním pochodu neonacistů podařila průlomová věc.