Obrat v Ústí, koalici nevadí bourání obcí kvůli uhlí

Martina Machová Pavel Baroch, Martina Machová
22. 10. 2009 20:20
Radní si dali jen podmínky, za nichž mohou být těžební limity prolomeny
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Ústí nad Labem - Politici ODS a ČSSD, kteří utvořili koalici v novém vedení Ústeckého kraje, jsou svolní prolomit těžební limity a zbourat obce Horní Jiřetín a Černice.

Obě nejsilnější strany v regionu přitom před volbami slibovaly, že těžební limity z roku 1991 zachovají. Ústecká ODS, která tehdy měla v krajské vládě většinu, se dokonce rozhodla, že požádá o odpis zásob pod oběma obcemi. 

Rada kraje, v níž sedí mimo jiné šéfové ODS a ČSSD a také jeden zástupce Nezávislých, to dala nový postoj k limitům najevo, když jednala o nové Státní energetické koncepci. Ta limity těžby prolamuje. 

"Rada kraje podmiňuje souhlas se záměrem odblokovat zásoby hnědého uhlí za územními limity v lokalitách ČSA a Bílina vyřešením všech střetů zájmů mezi těžebními společnostmi a vlastníky nemovitostí i všemi dalšími zainteresovanými subjekty," uvedla hejtmanka ústeckého kraje Jana Vaňhová z ČSSD v tiskovém prohlášení, které má Aktuálně.cz k dizpozici.

"Musí být v každém případě vyřešeny zájmy jednotlivých obcí, institucí i samotného kraje zejména důsledným uplatněním postupů podle horního zákon. Rada kraje podporuje záměr vlády vyjádřený v návrhu Státní energetické koncepce zvýšit odvody za vytěženou surovinu z dobývacích prostor a směřovat takto získané zdroje k navýšení prostředků do krajských programů revitalizace a resocializace území zasažených těžbou a ke zlepšení kvality života občanů Ústeckého kraje," dodala Vaňhová ve zmíněném dokumentu.

Paroubek zůstává v klidu

Stínový ministr životního prostředí Petr Petržílek z ČSSD připustil, že ústecká ČSSD, která po ODS převzala nejvyšší funkce v kraji, s vyjádřením o těžebních limitech není úplně v souladu s ústředím strany.

Předsedu ČSSD Jiřího Paroubka nechávají kroky spolustraníků v Ústí nad Labem klidným. "Když jsem četl usnesení rady kraje, nezaznamenal jsem, že by někdo rušil územní limity těžby hnědého uhlí. Také programový závazek krajského referenda zůstává v platnosti," sdělil Aktuálně.cz Paroubek.

Nejvyšší vedení sociální demokracie v reakci na návrh nové Státní energetické koncepce uvedlo, že pro zachování teplárenství není nutné prolomit ekologické limity těžby hnědého uhlí v lomu ČSA.

"Opakovaně jsme se vyjádřili, že k případnému prolomení limitů může dojít až na základě většinového souhlasu občanů vyjádřeného krajským referendem a garancí řádově mnohem účinnějšího využití tohoto kvalitního uhlí," konstatovalo vedení ČSSD.

To nedopustíme!
To nedopustíme! | Foto: Pavel Baroch

Jsem pro zrušení limitů

Náměstek ústecké hejtmanky Pavel Kouda z ČSSD potvrdil, že rada by za splnění určitých podmínek byla svolná pro prolomení limitů. "Ano, chápete to velmi správně," řekl Aktuálně.cz Kouda.

Odmítl, že by ČSSD před volbami slibovala zachování těžebních limitů. "Ne, Paroubek řekl, že o tom má rozhodnout krajské referendum. Takže my se o tom ještě budeme bavit, protože tady ta situace se posunula daleko dopředu rychlým krokem," řekl Kouda.

Jeho osobní názor na těžební limity je jednoznačný. "Prostě jsem pro prolomení limutů, aby se ta kultura tady trošičku zvedla," prohlásil náměstek Kouda.

Jiřetín se boje nevzdává

Jiří Paroubek, předseda ČSSD a volební lídr v Ústeckém kraji se k usnesení tamních radních nemohl vyjádřit, protože měl vypnutý mobilní telefon. Svůj mobil nezvedala ani hejtmanka Jana Vaňhová z ČSSD a její předchůdce Jiří Šulc z ODS, který je nadále členem krajské vlády. Šulc pak poslal krátkou textovou zprávu, že odpoví na dotazy poslané na mail.

Vladimír Buřt, místostarosta Horního Jiřetína a Černic uvedl, že ho usnesení radních o těžebních limitech nepřekvapilo. "Krajská rada je složená z lidí, kteří tomu buď nerozumí, nebo dlouhodobě lobbují za těžbu uhlí," řekl Aktuálně.cz Buřt, podle něhož do sruhé skupiny patří i exhejtman Šulc z ODS.

Podle Buřta se v boji za zachování těžebních limitů nic nemění. Vedení města s ním nadále nesouhlasí. Zrušit těžební limity navíc může pouze vláda. "Usnesení krajských radních nás nemusí nijak bolet," dodal Buřt.

Proti prolomení těžebních limitů v severozápadních Čechách je dlouhodobě i ministerstvo životního prostředí.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 50 minutami

V Barmě pokračují demonstrace proti vojenské juntě

Desítky tisíc lidí vyšly v neděli do ulic barmských měst znovu protestovat proti vojenské juntě, která před více než měsícem násilím převzala moc v zemi. Demonstrace se podle agentury Reuters konají, přestože bezpečnostní síly v noci na dnešek provedly v největším barmském městě Rangúnu razie proti organizátorům protestů a opozičním aktivistům. Na řadě míst proti demonstrantům zasáhly bezpečnostní síly.

Podle záběrů zveřejněných na facebooku policie použila slzný plyn a zábleskové granáty proti účastníkům protestu ve městě Lašio v Šanském státě na severu země. V historickém městě Pugam, ležícím v centrální oblasti Barmy, policisté rozháněli demonstraci střelbou. Podle tvrzení sedmi svědků při tom použili ostré náboje. Zatím nejsou zprávy, že by tam byli mrtví či zranění.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Běžkyně Smutná skončila ve Vasově běhu pátá

Běžkyně na lyžích Kateřina Smutná dojela pátá v 97. ročníku slavného Vasova běhu. V rekordních časech zvítězili Švédka Lina Korsgrenová, která titul obhájila, a poprvé Nor Tord Asle Gjerdalen. Nejlepší z českých mužů byl pětadvacátý Jiří Pliska, Stanislav Řezáč dojel 34.

Tradiční trasa ze Sälenu do Mory měla letos trošku jiná místa startu i cíle, ale závodníci jako vždy absolvovali náročných devadesát kilometrů.

Korsgrenová si pro třetí triumf ve Vasově běhu v kariéře (vyhrála i v roce 2018) dojela jako první žena historii v čase pod čtyři hodiny - 3:52:08. A navíc dokázala odolat osminásobné olympijské vítězce Marit Björgenové. Norka ukončila kariéru před třemi lety a letos se připravila speciálně na Vasův běh. S Korsgrenovou prohrála o 42 sekund.

Smutná z eD system týmu Lukáš Bauera skončila v předchozích třech ročnících vždy třetí. Tentokrát dojela pátá s odstupem přes šest minut.

Mezi muži rozhodl Gjerdalen o výhře deset kilometrů před cílem a jeho čas 3:28:18 byl o deset minut rychlejší než rekordní výkon Švéda Jörgena Brinka z roku 2012. Druhý skončil domácí Anton Karlsson a třetí byl Rus Ermil Vokujev. Pliska z týmu Silvini Madshus si 25. místem vylepšil na Vasově běhu osobní maximum.

Vasův běh, závod Ski Classics v dálkovém lyžování ve Švédsku (90 km):

Muži: 1. Gjerdalen (Nor./XPND) 3:28:18,4, 2. Karlsson (Švéd./Lager 157) -36,3, 3. Vokujev (Rus./Russian Winter Team) -1:01,4, …25. Pliska (ČR/Silvini Madshus) -4:23,8, 34. Řezáč (ČR/Slavia pojišťovna) -7:12,3, 41. Šrail (ČR/Vltava Fund) -8:28,0.

Průběžné pořadí (po 5 závodech): 1. Persson (Švéd./Lager 157) 1020, 2. Gjerdalen 990, 3. Vokujev 900, …22. Pliska 213, 31. Šrail 148, 34. Štoček (ČR/Vltava Fund) 127.

Ženy: 1. Korsgrenová (Švéd./Ramudden) 3:52:08,2, 2. Björgenová (Nor./Ragde Eiendom) -42,0, 3. Dahlová (Švéd./Rammuden) -4:59,1, 4. Murudová (Nor./Kaffebryggeriet) -5:16,1, 5. Smutná (ČR/eD system Bauer) -6:16,6, …21. Grohová (ČR/Silvini Madshus) -21:38,4, 24. Moravcová (ČR/Slavia pojišťovna) -22:52,4.

Průběžné pořadí (po 5 závodech): 1. Korsgrenová 1270, 2. Dahlová 950, 3. Fletenová (Nor./Koteng) 785, 4. Larssonová (Švéd./Ramudden) 675, 5. Smutná 650, …11. Grohová 294, 20. Hujerová (ČR/Slavia Pojišťovna) 197.

Zdroj: ČTK
Další zprávy