Objev po 40 letech. Muž se našel na fotce z invaze

Jiří Hloušek, spolupracovník Aktuálně.cz
23. 8. 2008 11:15
Emil Rašner je na snímku zveřejněném Aktuálně.cz
Muž s nataženou rukou, na kterého směřuje šipka, je Emil Rašner z Klobouk u Brna. Ukazuje na kamaráda, který demontuje "plechový Kreml"
Muž s nataženou rukou, na kterého směřuje šipka, je Emil Rašner z Klobouk u Brna. Ukazuje na kamaráda, který demontuje "plechový Kreml" | Foto: Miloš Gregor

Klobouky u Brna - Čtyřicet let měl fotograf Miloš Gregor v šuplíku své snímky z okupace Brna sovětskými tanky v srpnu 1968. Vidělo je jenom pár lidí.

Když je před pár dny poprvé představil veřejnosti na stránkách Aktuálně.cz, prohlédl si fotogalerii i Emil Rašner - a na několika obrázcích se poznal. 

"Bylo to obrovské překvapení, nečekal jsem, že se na fotce z okupace kdy uvidím," říká Rašner vzrušeným hlasem. Na snímcích poznal nejen sebe, ale i několik přátel.

Čtěte také: Speciál k srpnu 1968

Celý život prožil v Kloboukách u Brna. Po vyučení jezdil za prací do Brna, kde pracoval v Energetických závodech jako elektromechanik. Osmapadesátiletý muž je dnes v částečném invalidním důchodu. Na okupaci vzpomíná v překvapivých detailech - jako mnoho dalších lidí.

Nebe plné andulí

"Už když jsme v Kloboukách čekali na autobus, viděli jsme jak do Tuřan přilétají sovětské "andule". Když jsme se přibližovali k Brnu, z Tuřan už pochodovali vojáci a táhli kulomety."

Tou dobou již bylo v obsazeném Brně živo. "V ulicích byla spousta lidí, bylo jasné, že do práce nepůjdeme, tak jsme se s davem přesunuli na Svoboďák," říká pamětník.

Tam již plamenně řečnil muž, který vybízel k odporu proti okupantům.

Řečník: Zničte říši zla!

"To je ta říše zla," ukázal řečník na knihkupectví Sovětská kniha. "Dav se otočil a hrnul se ničit neonový nápis a plechovou maketu Kremlu, říká Rašner. "Mému kamarádovi Jiřímu Bednářovi z Klobouk lidé z davu pomohli nahoru. Začal skopávat neonový nápis, tak jak to ukazují fotografie," vzpomíná Rašner.

Emil Rašner před čtyřiceti lety
Emil Rašner před čtyřiceti lety | Foto: Miloš Gregor

"Když byl poutač dole, vrazil mi cizí muž z davu s úplně vykřičeným hlasem do ruky český prapor a začal jako pominutý dupat po plechovém Kremlu," líčí muž rozhořčení Brňanů.

Domů do Klobouk šel Rašner pěšky z Těšan spolu s kamarádem vstříc koloně rudoarmějců. "Ukazovali jsme jim opačným směrem a pokřikovali na ně: Chodite domů!" Vzpomíná muž.

"V koloně jela Volha, ze které nám voják zamával samopalem," říká Rašner.

Mládenci však pokřikovat nepřestali, tedy až do chvíle, kdy se na boku jednoho z obrněných transportérů otevřela slza střílny a vyjela hlaveň. "Ztuhla mi krev v žilách. Kamarád se ještě stihl bleskově skrýt za strom, já čekal. Byl to nejhorší zážitek v mém životě."

Emil Rašner po čtyřiceti letech
Emil Rašner po čtyřiceti letech | Foto: Emil Rašner

Plánovali atentáty

Mladého Rašnera okupace velmi rozezlila, podobně jako většinu lidí. "Plánovali jsme atentáty, ale asi bychom jen přišli o život, tak z toho brzy sešlo," vzpomíná. 

"Když jsem přijel domů, jezdil jsem mezi tankama na pinďourovi a hovořil s vojáky. Ti vůbec nevěděli kde jsou a kam jedou. Říkali, že na ně někde stříleli a dost se tomu divili."

Byli otrhaní a zřejmě i hladoví, zkoušeli jíst zelené ořechy.  "Když jsem jel vedle jednoho z tanků, řidič přidal plyn a z výfuku vypustil mračno kouře. Byl jsem celý černý," usmívá se dnes Rašner.

 

Právě se děje

Další zprávy