Tanky proti lidem. Před 40 lety v Brně

Tanky proti lidem. Před 40 lety v Brně
První ruský tank před hlavním nádražím. V srpnu 1968 už je nikdo nevítal, šeříky dávno odkvetly.
Ruští vojáci na korbě náklaďáku. "Vypadali přesně jak jsem je znal z čítanek a filmů o roce 1945, stejné uniformy a byli velmi malého vzrůstu," vzpomíná fotograf Miloš Gregor.
Ruští vojáci na korbě náklaďáku Praga V3S, nejspíše ukradeném z autoparku Československé lidové armády.
Vojenský náklaďák v obležení davu před pátým nástupištěm brněnského nádraží. "Ruština se hodila, ale stejně ti vojáci 'neponimáli'," vzpomíná Miloš Gregor.
Foto: Miloš Gregor
21. 8. 2005 14:00

Brno - Fotografie ruských tanků v pražských ulicích jsou poměrně dobře známé. Jak ale vypadala invaze vojsk Varšavské smlouvy jinde?

Zlínský fotograf Miloš Gregor letos zpracoval filmy, které nafotil 21. srpna 1968 v Brně.

"Tehdy jsem byl student UMPRUM a pracoval jsem na praxi ve fotooddělení brněnských veletrhů," vzpomíná Gregor. "Když jsem jel to ráno tramvají do práce, viděl jsem v ulicích první auta s rudoarmějci. Dojel jsem ještě na výstaviště pro foťák a vyrazil do ulic," dodává.

"Fotil jsem Praktinou s objektivem 135mm, tak akorát, abych nebyl moc blízko. Nebyl jsem hrdina a na tanku jsem nejezdil. Pořídil jsem jen dva kinofilmy, asi jsem víc neměl, a tak jsem šetřil. I tak si fotky v archívu poležely dost dlouho," vzpomíná autor.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Basketbalisté Nymburka v Lize mistrů vyhráli v Nižním Novgorodu

Basketbalisté Nymburka v Lize mistrů zvládli zápas o druhé místo v tabulce skupiny C a v Nižním Novgorodu vyhráli 82:73. Středočeský celek zvítězil počtvrté z dosavadních pěti kol, jeho jedinou ztrátou je porážka s úřadujícími vicemistry z Tenerife.

Nymburk i domácí vstoupili do zápasu se shodnou bilancí tři výhry a jedna porážka, kterou oběma dnešním soupeřům připravilo Tenerife. Středočeši s vítězem Ligy mistrů z roku 2017 v minulém kole prohráli 68:78, Nižnij Novgorod španělskému celku podlehl 67:81.

před 52 minutami

Rusko vyplatilo členkám Pussy Riot odškodnění za nezákonné věznění

Rusko vyplatilo třem členkám známé punkové skupiny Pussy Riot částku 37 tisíc eur (950 tisíc korun), o které loni v prosinci rozhodl Evropský soud pro lidská práva (ESLP). Novinářům to v Moskvě oznámil člen skupiny Pjotr Verzilov. Ruské soudy podle ESLP porušily práva odsouzených a evropské úmluvy při verdiktu o skandálním koncertu v moskevském chrámu v roce 2012.

Pět členek Pussy Riot tehdy uspořádalo v moskevském chrámu Krista Spasitele punkovou modlitbu na protest proti podpoře církve Vladimiru Putinovi před prezidentskými volbami v březnu 2012. Tři účastnice moskevský soud poslal na dva roky za mříže. Jekatěrině Samucevičové později trest změnil na podmínku. Marija Aljochinová a Naděžda Tolokonnikovová vyšly na svobodu v březnu 2014 na amnestii v době, kdy jim do odpykání celého trestu zbývalo čtvrt roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy