Oběť metanolu. Měsíc viděl jen skvrny, pak smrti utekl

Sandra Štefaniková Sandra Štefaniková
1. 1. 2013 12:05
Příběhy lidí, kteří ztratili kvůli otravě metanolem zrak, a snaží se vrátit do života
"Nic nevidím, nemůžu pracovat a nemám peníze," říká Milan Skupien, jemuž otrávený alkohol vzal kromě zraku i dceru
"Nic nevidím, nemůžu pracovat a nemám peníze," říká Milan Skupien, jemuž otrávený alkohol vzal kromě zraku i dceru | Foto: Sandra Štefaniková

Praha - Mezi lidmi, kterým alkoholová mafie obrátila život naruby, patří Tomáš Sova z Budišova nad Budišovkou k těm šťastnějším.

Prožil sice měsíc v mlze, dva měsíce balancoval mezi životem a smrtí, ale přežil a po měsíci se mu zrak vrátil.

"Viděl jsem všechno v mlze a své nejbližší jsem vnímal pouze jako černé skvrny na mléčném pozadí. Lékaři mi příliš šancí nedávali. Podle nich je poškození zraku u podobných případů téměř vždy trvalé a šance na zlepšení nízké," svěřil se otec dvou malých synů, co ho stálo několik panáků vodky, které vypil na nevinné oslavě a v nichž plavala smrtelná dávka metanolu.

Česko na fotografiích ve chvíli, kdy byl zakázán prodej destilátů u stánků

Série těžkých otrav zabila za několik měsíců v České republice 38 lidí. Cesta za těmi, co přežili, nebyla lehká. Většina z nich žije ve svém neštěstí uzavřena před světem, odkázána na pomoc charitativních organizací a příbuzných.

"Nic nevidím, nemůžu pracovat a nemám peníze," říká Milan Skupien, jemuž otrávený alkohol vzal kromě zraku i dceru a teď žije u syna v Komorní Lhotce.

V Petřvaldu pak jakýkoli zájem veřejnosti striktně odmítá další oběť, kterou připravily o zrak dvě skleničky s rumem.

Tomáš Sova vidí a žije, své trable může vyřešit sám. I když během jednoho měsíc bez zraku a práce přišel o veškeré úspory.

Nenalijeme, neprodáme. První okamžiky po vyhlášení prohibice

"Začali jsme žít na dluh, který teď chci co nejrychleji splatit," říká. Už skoro dva měsíce pracuje jako profesionální řidič. "Zdraví je vrtkavé. Musím mít dost peněz, kdyby se zase něco stalo," formuluje svou letošní životní zkušenost.

Příběh oběti metanolové aféry přináší placený Deník Insider ve svém vydání 31.12.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 33 minutami

Vláda schválí přesun 5 miliard korun z rezervy armádě, potvrdil Babiš. Dalších 5 miliard po analýze asi v únoru

Vláda na svém středečním mimořádném jednání schválí přesun pěti miliard korun z vládní rozpočtové rezervy ve prospěch rozpočtu ministerstva obrany. České televizi to při večerním jednání kabinetu řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Vláda původně slíbila, že deset miliard vrátí armádě na své první lednové schůzi, později Babiš hovořil o termínu do konce ledna.

Peníze armádě poslanci odebrali při prosincovém schvalování státního rozpočtu, aby vyhověli požadavku komunistů a získali potřebné hlasy pro jeho schválení. Slibovaný termín k vrácení částky se poté několikrát posunoval. "Večer vláda schválí přesun z vládní rozpočtové rezervy do rozpočtu armády ve výši pěti miliard, zbytkových pět se vyjasní po analýze nároků jednotlivých resortů včetně obrany. Předpokládám, že to bude příští měsíc," řekl Babiš České televizi.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Podmínky pro získání českého občanství se možná zpřísní. Žadatelé mají prokazovat i přestupkovou bezúhonnost

Podmínky pro získání českého občanství se možná zpřísní. Žadatelé budou muset nově prokázat například to, že se nedopustili některých přestupků. Předpokládá to vládní novela o státním občanství, kterou v dnešním prvním čtení podpořila Sněmovna. Posoudí ji nyní výbory. Předloha také zařadí Slováky, kteří měli po rozpadu Československa při rozhodování o nabytí občanství zvláštní postavení, na úroveň občanů ostatních zemí Evropské unie.

Žadatel by měl podle novely nově prokázat například přestupkovou bezúhonnost, veškeré peníze, které slouží k zajištění jeho životních potřeb v Česku, ale i délku a průběh studia v českém jazyce, jehož absolvování umožňuje výjimku z požadavku na zkoušku z českého jazyka a českých reálií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy