Oběť metanolu. Měsíc viděl jen skvrny, pak smrti utekl

Sandra Štefaniková Sandra Štefaniková
1. 1. 2013 12:05
Příběhy lidí, kteří ztratili kvůli otravě metanolem zrak, a snaží se vrátit do života
"Nic nevidím, nemůžu pracovat a nemám peníze," říká Milan Skupien, jemuž otrávený alkohol vzal kromě zraku i dceru
"Nic nevidím, nemůžu pracovat a nemám peníze," říká Milan Skupien, jemuž otrávený alkohol vzal kromě zraku i dceru | Foto: Sandra Štefaniková

Praha - Mezi lidmi, kterým alkoholová mafie obrátila život naruby, patří Tomáš Sova z Budišova nad Budišovkou k těm šťastnějším.

Prožil sice měsíc v mlze, dva měsíce balancoval mezi životem a smrtí, ale přežil a po měsíci se mu zrak vrátil.

"Viděl jsem všechno v mlze a své nejbližší jsem vnímal pouze jako černé skvrny na mléčném pozadí. Lékaři mi příliš šancí nedávali. Podle nich je poškození zraku u podobných případů téměř vždy trvalé a šance na zlepšení nízké," svěřil se otec dvou malých synů, co ho stálo několik panáků vodky, které vypil na nevinné oslavě a v nichž plavala smrtelná dávka metanolu.

Česko na fotografiích ve chvíli, kdy byl zakázán prodej destilátů u stánků

Série těžkých otrav zabila za několik měsíců v České republice 38 lidí. Cesta za těmi, co přežili, nebyla lehká. Většina z nich žije ve svém neštěstí uzavřena před světem, odkázána na pomoc charitativních organizací a příbuzných.

"Nic nevidím, nemůžu pracovat a nemám peníze," říká Milan Skupien, jemuž otrávený alkohol vzal kromě zraku i dceru a teď žije u syna v Komorní Lhotce.

V Petřvaldu pak jakýkoli zájem veřejnosti striktně odmítá další oběť, kterou připravily o zrak dvě skleničky s rumem.

Tomáš Sova vidí a žije, své trable může vyřešit sám. I když během jednoho měsíc bez zraku a práce přišel o veškeré úspory.

Nenalijeme, neprodáme. První okamžiky po vyhlášení prohibice

"Začali jsme žít na dluh, který teď chci co nejrychleji splatit," říká. Už skoro dva měsíce pracuje jako profesionální řidič. "Zdraví je vrtkavé. Musím mít dost peněz, kdyby se zase něco stalo," formuluje svou letošní životní zkušenost.

Příběh oběti metanolové aféry přináší placený Deník Insider ve svém vydání 31.12.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Útočník v mešitě v albánském hlavním městě Tiraně pobodal pět lidí. Policie po motivu pátrá

Útočník v mešitě v albánském hlavním městě Tiraně pobodal pět lidí. Jejich stav je stabilizovaný. Policie pátrá po motivu, podle otce domnělého pachatele trpěl jeho syn depresemi.

Policie uvedla, že útočník, albánský státní příslušník Rudolf Nikolli, napadl věřící v mešitě během odpolední modlitby. Strážníci podle ní 34letého muže zneškodnili ihned po svém příjezdu na místo, záběry zveřejněné televizí A2 nicméně naznačují, že Nikolliho odzbrojili již svědci události. Ze snímků je patrné také to, že útočníka se dav pokusil lynčovat.

Zraněno bylo pět mužů ve věku 22 až 35 let, kteří museli být převezeni do nemocnice. Utržená zranění je podle policie nicméně neohrožují na životě.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Kabinet nepodpořil návrh koaliční ČSSD na zkrácení pracovní doby

K návrhu ČSSD na zkrácení pracovního týdne, stanovení minimální mzdy ve výši poloviny mzdy průměrné a na zavedení nejméně pětitýdenní dovolené zaujal dnes kabinet nesouhlasné stanovisko. Na twitteru to uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

Zdroj: ČTK
Další zprávy