Prohibice pijáky nevystrašila, nepila jen třetina

ČTK ČTK
14. 12. 2012 12:40
Tvrdý alkohol pila v době částečné prohibice více než pětina Češek a Čechů
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Tvrdý alkohol pila v době částečné prohibice více než pětina Češek a Čechů, jen necelá třetina pravidelných pijáků se ze strachu z otravy metanolem pití vzdala.

Zjistil to společný průzkum Národního monitorovacího střediska pro drogy a drogové závislosti a agentury SCaC. Průzkum se konal od září do listopadu a z celkem 2134 účastníků odpovídalo na doplňující otázky ohledně alkoholu 1660.

"Částečná prohibice neodradila od konzumace tvrdého alkoholu více než dvě třetiny jeho pravidelných uživatelů," uvádí zpráva. V rámci celé populace pilo tvrdý alkohol v době prohibice 21 procent, z nich polovina jednou týdně a častěji. Z pravidelných pijáků tvrdého alkoholu ho pilo i s rizikem otravy metanolem 68 procent.

Metanolová aféra vypukla na začátku září. Vyžádala si 38 mrtvých a další desítky lidí měly po vypití otráveného alkoholu zdravotní problémy.

Zákaz prodeje lihovin s obsahem alkoholu od 20 procent na celém území vyhlásilo ministerstvo zdravotnictví 14. září, zmírnilo ho po necelých dvou týdnech, když vláda umožnila prodávat a konzumovat lihoviny vyrobené před 1. lednem 2012 a letos vyrobený alkohol s prokázaným původem lihu.

S domácími zásobami opatrně

Podle aktuálního průzkumu nejčastěji pili lidé v době metanolové aféry ovocné destiláty typu slivovice a meruňkovice, bylo to 47 procent těch, kteří pili v posledním měsíci, 29 procent pilo likéry typu fernet a becherovka, 23,7 procenta pilo vodku a 22,7 procenta tuzemák.

Před prohibicí získávali Češi tvrdý alkohol nejčastěji v supermarketech, 46,4 procenta, dále v barech, restauracích a hospodách 40,4 procenta a v pěstitelských pálenicích 15,8 procenta. Jako zdroj alkoholu uvedlo stánky, kiosky a tržnice jen 3,9 procenta lidí, benzinové pumpy, večerky nebo internet dvě procenta a méně.

V době prohibice pocházel tvrdý alkohol většinou z domácích zásob, 53 procent, nebo od příbuzných, 23 procent. Z výsledků průzkumu se dá vyvodit, že domácí zásoby tvrdého alkoholu má velká část jeho pijáků, což představuje významné riziko. Podle policie je totiž v ČR stále ještě zhruba 5000 litrů nezajištěného metylalkoholu.

Masový problém

Průzkum zjistil mimo jiné i to, že s užíváním alkoholu má problém 8,3 procenta dotázaných. V přepočtu na počet obyvatel to je přes 600 tisíc dospělých, kteří jsou v riziku závislosti a problémů kvůli pití alkoholu.

"I tato sonda ukazuje, že užívání alkoholu je v ČR masový problém a že problémy, které pravidelně řešíme u nelegálních drog, jako je černý trh, kontaminace drog a drogová úmrtí, se možná s ještě větší intenzitou vyskytují u alkoholu," shrnul výsledky průzkumu národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy