Obec se ubránila uhlí. Důl se zastaví daleko před domy

13. 9. 2008 16:40
Těžaři si mohou ztrátu vykompenzovat v "zemi nikoho"
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Braňany - Obyvatelé severočeských Braňan žili dlouhé roky s vědomím, že jim postupující povrchový důl sebere čistý vzduch, klid i soukromí.

Podle původních těžebních limitů z roku 1991 se totiž těžební stroje měly zastavit asi 250 metrů před prvními domy. Natolik blízko, že by celou dědinu neustále zasypával prach a lidi by obtěžoval všudypřítomný rachot obřích rypadel.

"Byla by to pro nás katastrofa. Prostě nepředstavitelné," prohlásil braňanský starosta Vlastimil Krupka.

Od teď však může být 1200 obyvatel Braňan spokojenějších. Vláda rozhodla, že se povrchový důl zastaví dál od obce a těžaři místo toho dostanou uhlí na místě, kde to nikomu nevadí. Pro obec, která leží kousek od Mostu, to znamená, že se kolesová rypadla nepřiblíží víc než na zhruba 650 metrů.

"Jsme opravdu spokojeni. Celý loňský rok jsme věnovali dohodě se Severočeskými doly," řekl Aktuálně.cz starosta Krupka.

Nový ministr Martin Bursík opouští úřad vlády po prvním formálním zasedání a spěchá na své nové pracoviště v budově Ministerstva životního prostředí.
Nový ministr Martin Bursík opouští úřad vlády po prvním formálním zasedání a spěchá na své nové pracoviště v budově Ministerstva životního prostředí. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Bursík: Těžební limity jsme neprolomili

Ministr životního prostředí Martin Bursík odmítl, že by změna těžebních limitů, které před 17 lety stanovila vláda Petra Pitharta, znamenala jejich prolomení ve prospěch těžebních společností.

"Severočeské doly nemohou vytěžit ani o tunu více, než umožňoval původní limit," vysvětlil Bursík. Dodal, že zatímco na jihu povrchového dolu Bílina přišli těžaři o 31,8 milionu tun, stejné množství dostali na severu.

"Je to taková země nikoho," přiblížil ministr průmyslu Martin Říman místo, kde může Sokolovská uhelná nově těžit. Dodal, že jde o oblast, která už byla poznamenaná povrchovou těžbou z minulosti.

Obec ochrání před prachem lesopark Ivana Dejmala

Na korekci těžebních limitů se ještě před svou nedávnou smrtí významně podílel exministr životního prostředí Ivan Dejmal, autor původní hranice těžby z roku 1991.

Hodnota hub každoročně na území ČR nasbíraných dosahuje podle odhadů mykologické společnosti v dobrých letech až k hranici 400 milionů korun ročně.
Hodnota hub každoročně na území ČR nasbíraných dosahuje podle odhadů mykologické společnosti v dobrých letech až k hranici 400 milionů korun ročně. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Právě po Dejmalovi bude pojmenován jeden ze dvou plánovaných lesopakrů, které vzniknou mezi povrchových dolem a Braňany, aby zachytávaly prach a tlumily hluk.

"Ještě letos v říjnu začne výsadba dvou zcela nových lesoparků, zároveň přibudou zelené pásy a nový biokoridor," řekl ministr Bursík.

Vláda zároveň uložila ministru Římanovi, aby odepsal veškeré zásoby hnědého uhlí, které leží za původní hranicí těžby u Braňan. Těžaři, kteří s tím souhlasí, připraví co nejdříve příslušné podklady. Odpis zásob dá jistotu pro další rozvoj obcím Mariánské Radčice, Lom a Braňany.

 

Právě se děje

Další zprávy