Praha - Vybité baterie a monočlánky budou muset od lidí odebírat všechny obchody, které je prodávají. Počítá s tím novela zákona o odpadech, kterou ve středu schválila vláda.
"Pro zákazníky bude nyní mnohem jednodušší vysloužilé baterie a monočlánky odevzdat a systém odběru tak bude mnohem efektivnější. Baterie by už proto neměly končit na skládkách, ve spalovnách nebo v příkopech, ale na recyklačních linkách," řekl ministr životního prostředí Martin Bursík.
Baterie obsahují těžké kovy a další látky, které se při korozi mohou uvolnit do půdy a podzemních vod. Některé kovy lze navíc znovu využít v jiných výrobcích.
Novela předpokládá, že každý prodejce, který má baterie a monočlánky ve své nabídce nebo prodává zboží na baterie, bude muset fungovat zároveň jako místo zpětného odběru. Nově se tak budou moci baterie a monočlánky běžně odevzdávat ve všech prodejnách elektro, foto-video, hodin, počítačové a telekomunikační techniky.
V ostatních prodejnách bude možné baterie odevzdat v případě, že rozloha provozovny je větší než 200 metrů čtvrrečních. Výjimkou jsou jen hotely, restaurace, drogerie a čerpací stanice. Všechna odběrní místa budou muset být viditelně označena a všichni prodejci budou muset zákazníky o nejbližším sběrném místě informovat.
Vrací se jen několik procent
V současnosti zajišťuje zpětný odběr použitých baterií a akumulátorů především společnost Ecobat, která sdružuje 140 dovozců a výrobců. Zpětný odběr ovšem funguje pouze na základě dobrovolné dohody s ministerstvem životního prostředí.
"Úspěšnost sběru je zatím velmi nedostatečná. V roce 2006 bylo odevzdáno pouze 6,4 procent baterií uvedených na trh, v roce 2007 to bylo 8,7 procent," řekl mluvčí ministerstva Jakub Kašpar. Zákon stanovuje, že do 26. září 2012 se musí od lidí vybrat 25 procent použitých baterií a o dva roky později dokonce 45 procent.
Novelu ještě musí schválit parlament a podepsat prezident.