Česko je evropskou jedničkou. V recyklaci plastů

Pavel Baroch
9. 10. 2008 14:37
Ovšem například v třídění bioodpadů zaostáváme
Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Češi jsou evropskými rekordmany v třídění a recyklaci PET lahví a dalších plastových obalů.

Vyplývá to z údajů, které právě zveřejnil Evropský statistický úřad. V Česku bylo podle Eurostatu v roce 2006 vytříděno a recyklováno více než 44 procent všech plastových obalů, což je o tři procenta více než v Německu, které bylo dlouholetou evropskou jedničkou.

Na statistické údaje upozornil Svaz měst a obcí, který tím chce doložit, jak je současný systém třídění a recyklaci odpadů úspěšný. Ministr životního prostředí Martin Bursík totiž plánuje, že na PET lahve a nápojové plechovky zavede vratnou zálohu, čímž je vyjme z dosavadního systému společnosti EKO-KOM, která v republice organizuje systém sběru a recyklaci obalových odpadů.

Jenže právě PET lahve jsou nejvýznamnější složkou plastového odpadu a pro obecní pokladny i nejdůležitějším zdrojem příjmů z prodeje domácích odpadků. Obce varují i před tím, že mnozí lidé přestanou ke kontejnerům na tříděný odpad chodit.

"Statistika Eurostatu potvrzuje, že dlouhodobá koncepce odpadového hospodářství zvolená českými městy a obcemi je správná a úspěšná. Česká republika tak patří mezi nejšetrnější státy Evropské unie," uvádí se v prohlášení Svazu měst a obcí.

Ministerstvo životního prostředí oponuje, že zálohování PET lahví má pomoci k tomu, aby se množství recyklovaného plastu ještě výrazněji zvýšilo. "Pomůže tomu, že budeme ještě lepší," řekl Aktuálně.cz mluvčí Jakub Kašpar.

Vloni jsme překročili 50 procent

Podle aktuálních údajů společnosti EKO-KOM, se vloni Češi v třídění plastů opět výrazně zlepšili a dokonce se už přehoupli přes padesátiprocentní hranici.

Česko tak bez potíží plní své závazky, které dalo Evropské unii. V roce 2007 stačilo, aby republika vytřídila a recyklovala 25 procent prázdných PET lahví a dalších plastových obalů.

"Již 98 procent obyvatel má možnost odpady třídit a 70 procent se skutečně třídění účastní," řekla Šárka Nováková, mluvčí EKO-KOM, podle níž vloni každý Čech vytřídil bezmála 50 kilogramů plastů, skla či papíru.

V třídění biodpadu a elektrozařízení zaostáváme

I přes tyto pozitivní údaje má Česko v recyklaci co dohánět. Příznivá čísla o desítkách kilogramů vytříděných plastů, skla, papíru a kovů totiž zahrnují jen menší část odpadu, které vyprodukuje každá domácnost. Jsou to takzvané obalové odpady.

Foto: Asekol

Ovšem třeba slupky od brambor a další zbytky z kuchyně či zahrádek, které tvoří největší skupinu domácího odpadu, se zatím třídí jen minimálně. Většina končí v popelnici a následně na skládkách. Podobné je to s vysloužilými počítači, mobily a dalšími elektrospotřebiči.

"Mnoho kampaní se soustřeďuje na sběr plastu, papíru a kovů. Ty ale dohromady tvoří zhruba jen třetinu domovního odpadu. Na rostlinné zbytky připadá celá polovina," řekl Aktuálně.cz Ivo Kropáček z ekologického Hnutí Duha.

Organizace je přesvědčena, že by se dal zlepšit i dosavadní systém sběru vytříděného plastu či skla. "Zatímco popelnice stojí před každým vchodem, k barevným kontejnerům musíme obvykle o několik ulic dál," tvrdí Kropáček.

Brusel chce utáhnout šrouby, Češi musí přidat

Evropská unie hodlá v recyklaci odpadů výrazně přitvrdit. Navrhuje, aby do roku 2020 by každá země recyklovala polovinu veškerého komunálního odpadu a 70 procent stavební a demoliční suti. Kromě toho by měla za čtyři roky vyhlásit "stop-stav" a členské země tak nebudou smět vyprodukovat více odpadu než v roce 2008.

Pokud nové pravidlo projde europarlamentem a kývnou na něj i lídři zemí Evropské unie, bude muset Česko v třídění odpadu výrazně přidat. Celkově totiž recykluje jen pětinu domovního odpadu, zatímco sousední Rakousko nebo Německo s 60 procenty chystanou normu plní již nyní.

 

Právě se děje

Další zprávy