Obchod s lidmi: Otroci dřeli na poli u Mělníka

Kristina Winklerová
27. 2. 2009 18:45
Praha - Detektivům z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu se na Mělnicku podařilo dopadnout trojici ukrajinských obchodníků s lidmi.
Foto: Ondřej Besperát

Muže, kteří se na území České republiky zdržovali legálně, pak s pomocí Útvaru rychlého nasazení zadrželi v rámci operace Spargel v pondělí 16. února v časných ranních hodinách.

Zasahující jednotky zároveň osvobodily značné množství zahraničních dělníků. Ti byli nuceni během loňského roku pracovat v nelidských podmínkách na poli.

Zadrženým Ukrajincům ve věku od čtyřiadvaceti do šestatřiceti let hrozí až dvanáctiletý pobyt za mřížemi. V současné době pobývají rozhodnutím Okresního soudu v Ústí nad Labem ve vazbě.

Několik desítek lidí

Trojice zadržených Ukrajinců svým obětem naslibovala kromě dopravy do České republiky také ubytování, stravu a za práci v zemědělství zhruba sedmnáct tisíc korun. Lákavou nabídkou se minimálně od loňského dubna nechalo oklamat hned několik desítek osob všech věkových kategorií.

Jednalo se převážně o Rumuny a Bulhary, kteří se ve své domovině kvůli negramotnosti nebo nedostatečnému vzdělání dostali do finanční tísně. Na cestu za vysněnou prací se navíc řada z nich ještě více zadlužila.

"Po příjezdu do ČR byli dělníci odvezeni do jedné nejmenované obce na Mělnicku, kde byli ubytováni. Tím ale plnění slibů definitivně skončilo a z vysněného Ráje se postupně stávalo peklo na zemi," vysvětlil tiskový mluvčí Útvaru Pavel Hanták.

Cizincům věznitelé odebrali cestovní doklady a v místě ubytování je zamykali a hlídali. Každé ráno je pak vozili na kilometr vzdálené chřestové pole, kde pod dohledem pracovali čtrnáct až šestnáct hodin.

Brambory. Občas fazole

Nedostatečnou stravu dostávaly zadržované osoby jen jednou denně. Většinou se skládala z vařených brambor, výjimečně doplněných fazolemi. Další potravu si měli cizinci údajně obstarat sami.

"Čas od času je sice organizovaně a opět pod přísným dohledem dovezli zaměstnavatelé do obchodu, ale vzhledem k tomu, že slíbenou mzdu dělníci nikdy neviděli a odměna za vykonanou práci se rovnala několika stokorunám měsíčně, se o nějakém výrazném přilepšení rozhodně nedalo uvažovat," dodal Hanták.

Protestujícím dělníkům jejich věznitelé také často vyhrožovali fyzickým násilím. V případě, že se některý z pracovníků pokusil o útěk nebo předčasně opustil zaměstnání, věznitelé ho pro výstrahu ostatním zbili.

Razie v Rumunsku

Část nespokojených cizinců přesto změny pracovní náplně dosáhla. Namísto těžké zemědělské práce na Mělnicku je ale čekala jen dřina v potravinářství na Litoměřicku.

Na případu, který se vyšetřoval od května loňského roku, spolupracovali detektivové Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu také s rumunskými kriminalisty.

Těm se v září podařilo na území Rumunska zadržet trojici podezřelých, která se na obchodování s lidmi také podílela.

V rámci domovních prohlídek pak zadržela česká policie nejen počítače a mobilní telefony, ale také finanční hotovost, plynovou pistoli a řadu písemností, včetně seznamů osob, které pro obviněné pracovaly. Zajištěno bylo také několik bankovních účtů.

 

Právě se děje

Další zprávy