Praha - Vláda Jana Fischera se zbavila rozhodování o kritizované superzakázce na likvidaci ekologických škod.
Před poslanci to oznámil ministr financí Eduard Janota.
Rozhodl totiž, že se jeho ministerstvo nebude odvolávat proti nedávnému verdiktu antimonopolního úřadu. Ten před několika dny vyhověl stížnosti konsorcia PPF miliardáře Petra Kellnera a vrátil jej do soutěže.
Janota mu chce nyní dát pět měsíců na seznámení se s podrobnou dokumentací pro podání konečné cenové nabídky. Současně také čeká vyjádření ÚOHS v případě ostatních zájemců, kteří byli již dříve ministerstvem z boje o tendr vyřazeni.
Termíny tendru se tak posunou až na období po řádných parlamentních volbách.
"Když bude kalendář postaven tak, jak jsem teď zmínil - a já to tak udělám-, budou první možné nabídky 30. června," uvedl Janota s tím, že je na postupu dohodnut s premiérem.
Ministr financí pak má další tři měsíce na podpis smlouvy se společností, která podá nejnižší nabídku. Konečný verdikt ale leží na vládě. Tak jako jediná může výběrové řízení, ale až v této konečné fázi, bez dalších dopadů ukončit.
Janota provede audit
Janota navíc přislíbil, že je připraven nechat podrobně prověřit všech 600 lokalit, kterých se superzakázka týká. Audity jsou podle něj už dokonce z velké části hotovy.
"Máme pět měsíců čas, takže ta věc se dá dobře zmapovat a dá se předejít různým, často nepodloženým obviněním, že chce někdo něco ukrást nebo udělat netransparentně," vysvětlil.
Zakázku se rozhodlo vypsat ministerstvo ještě za vedení Miroslava Kalouska (tehdy KDU-ČSL, nyní TOP 09). Obří tendr pak kritizovala jak část politiků, tak například nevládní sdružení Transparency International.
Kritici tvrdí, že zakázka je předražená
Bývalý vicepremiér Martin Bursík (SZ) nedávno řekl, že zakázka na odstranění ekologických zátěží je výrazně předražená. Podle něj je rozdíl mezi tím, co by stačilo, a s čím počítá ministerstvo financí, 75 miliard.
Exministr životního prostředí uvedl, že sanace zamořené půdy by vyšla jen na 40 miliard, a ne na 115 miliard. Do druhého kola ministerstvo financí původně pustilo jen společnosti Geosan Group, Marius Pedersen Engineering a Environmental services (dříve Karob).
Kromě PPF bylo původně vyloučeno konsorcium Deme Environmental Contractors a Dredging International a sdružení firem PD-Gruppe - Stavoprogres, které se skládá z P-D Industriegesellschaft a Stavoprogresu Brno.