O osudu Jiřího Čunka rozhodnou peníze z Bruselu

Petr Holub, Zuzana Kleknerová
10. 4. 2007 23:59
Lidovci drží stále svého šéfa navzdory korupční aféře
Foto: Ludvík Hradilek

O osudu předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka nerozhodne korupční ani "romská" aféra, ale schopnost získat 700 miliard korun z Bruselu.

Premiér Mirek Topolánek nemůže odvolat svého prvního náměstka Jiřího Čunka kvůli výrokům o Romech, pokud si chce zajistit hlasy lidovců na podporu daňové a rozpočtové reformy. Již několikrát to potvrdily schůzky vedení KDU-ČSL i výroky lidoveckých poslanců Hovorky, Carbola a Kvapila.

Čunek však může o vládní funkci přijít, pokud nezajistí bezproblémové čerpání evropských dotací. V čele s místopředsedou ODS Petrem Bendlem na ně netrpělivě čekají všichni hejtmani.

Souvislosti
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Souvislosti

Co Česku vyčítá Brusel

  • 1) Někdo musí účinně koordinovat čerpání z 24 operačních programů.
  • 2) Neexistuje informační systém, který by umožnil sledovat čerpání dotací.
  • 3) Je třeba snížit byrokracii při čerpání dotací.
  • 4) Ministerstva a kraje musí mít dost kvalifikovaných úředníků, kteří by řídili čerpání dotací.
  • 5) Je třeba popsat v přesných částkách, jak bruselské dotace podpoří Lisabonskou strategii na podporu vědy a výzkumu.
  • 6) Spolupráce mezi výzkumnými ústavy a průmyslem se musí omezit na nejdůležitější pracoviště.
  • 7) Spolupráci mezi výzkumnými ústavy a průmyslem by měl financovat jediný operační program Podnik a inovace.
  • 8) Akce zaměřené na rozvoj měst by se měly zahrnout do regionálních programů.
  • 9) Cíle Integrovaného operačního programu nejsou jasné
  • 10) Operační program Přizpůsobitelnost pro Prahu by se měl propojit s republikovým programem Rozvoj lidských zdrojů.
  • 11) Program Institucionální kapacita s cílem posílit veřejnou správu je nutné podpořit vládní strategií. 
  • 12) Měly by být stanoveny jasné dělící mezi jednotlivými operačními programy. Překrývají se v podpoře malým a středním podnikům, celoživotním vzdělávání, posilování institucí, regeneraci bývalých dolů, úsporách energie, inovaci a podpoře veřejné dopravy.

Zdroj: Ministerstvo pro místní rozvoj

Dokumenty pro eurodotace

  • Národní strategický a referenční rámec popisuje, jakých cílů chce Česko díky 800 miliardám dotací v letech 2007-2013 dosáhnout.
  • Operační programy stanovují základní podmínky pro čerpání dotací. Z 24 programů řídí osm ministerstva a devět kraje. Dalších sedm jsou programy spolupráce se sousedními státy případně spolkovými zeměmi Německa.  
  • Prováděcí dokumenty popisují, kdo, za jakých podmínek a v jakém množství může dotace čerpat. Dokumenty musí sepsat ministerstva a kraje.

Už dnes je přitom velmi pravděpodobné, že Česko začne o rok později čerpat 700 miliard korun, slíbených v evropském rozpočtu na léta 2007-2013. S každým odkladem přitom roste nespokojenost komunálních politiků bez ohledu na stranickou příslušnost.

"Listopad je dobrý termín"

"Obce a kraje nemají peníze na projekty, se kterými počítaly už letos," upozorňuje hejtman Bendl, který vládu opakovaně vyzývá, aby jednání s Bruselem zrychlila.

Starostové ani hejtmani proto nemohou uskutečnit program, se kterým vyhráli volby.

Právě ministerstvo pro místní rozvoj, které Čunek řídí, má s Evropskou komisí do července dohodnout konečnou podobu dokumentů, podle kterých se mají dotace čerpat. Vicepremiér zvolil netradiční postup, když vládě navrhl, aby při rozhovorech s komisí Čechy reprezentoval tým expertů v čele s Janou Hendrychovou z Úřadu vlády a bývalou ministryní školství Miroslavou Kopicovou. Členy komise by měli být také bývalý ministr dopravy Petr Moos a náměstek ministra průmyslu Martin Tlapa.

Pokud vláda jejich jmenování schválí, navštíví vyjednavači Brusel poprvé 17. dubna. Česká republika tak po půl roce poprvé odpoví na obsáhlý seznam námitek, které měli evropští komisaři proti českým plánům na čerpání dotací.

Pokud se rozpory urovnají do konce května, stihnou ministerstva a kraje vyhlásit dotační programy ještě před prázdninami. Většina expertů však čeká, že rozpory se tak rychle nevyřeší. Firmy, obce, školy a další instituce tak budou moci žádat o podporu až v listopadu.

"Listopadový termín je realita. Vzhledem ke stavu vyjednávání se může stihnout," potvrzuje obavy europoslanec Jan Březina (KDU-ČSL), který také připravuje dotační plán pro Střední Moravu.

Bez Čunka ani euro

Kraje v této chvíli ještě váhají před otázkou, jestli jim odvolání Čunka pomůže k evropským miliardám, anebo cestu naopak zkomplikuje.

Sám Čunek tvrdí, že zdržení způsobili už předchozí ministři. "Evropská komise už od října říkala, že operační programy, podle kterých se mají dotace čerpat, jsou špatné a musí se změnit. Tady mám graf, co se nesplnilo," řekl v pondělní debatě na ČT.

Na žádost Aktuálně.cz zaslal seznam říjnových výtek. Bruselští komisaři si stěžují především na to, že operační programy nejsou jasné a navzájem se překrývají. Doplnit, případně přepsat by se měly zvlášť programy na podporu spolupráce výzkumu s průmyslem a "Integrovaný operační program", podle kterého má rozdělovat dotace právě Čunkovo ministerstvo.

Dokud ministr a jeho lidé neodstraní byť dílčí výtky proti jednotlivým programům, nedostane Česká republika z rozpočtu 2007-2013 ani euro.

S tím, že zdržení způsobily už předchozí vlády, souhlasí i experti.

logo europol
logo europol | Foto: Aktuálně.cz
Jak je to doopravdy s penězi z Bruselu?
Eurorubrika - novinka na Aktuálně.cz

"Ztratili jsme výhodu dobrého nástupu, když jsme se na čerpání dotací začali připravovat už v roce 2005," říká Petr Zahradník z České spořitelny. Od jara až do podzimu 2006 se nic nedělo kvůli volbám a sestavování vlády, pak se stal ministrem Petr Gandalovič (ODS). "Jeho tým udělal hodně pro přípravu dokumentů. Ale teprve pod Čunkem vznikl tým, který by měl konečnou podobu programů v Bruselu dojednat. Už by měl začít fungovat," žádá Zahradník.

Nejvíc programů v Evropě

Další komplikací je špatná příprava, za kterou nesou odpovědnost levicové vlády. "Není divu, že sociální demokracie zdržení nekritizuje. Sama má máslo na hlavě," tvrdí Dan Marek z Univerzity Palackého. Při nedostatku zkušených úředníků se ministerstvo muselo koncem minulého roku soustředit na projekty z rozpočtového období 2004-2006. Na desetkrát větší peníze z nového rozpočtu nezbyl čas.

Levicové vlády způsobily obtíže i rozhodnutím, že se dotace budou čerpat prostřednictvím 24 operačních programů. "Je to nejvíc z celé unie. Druhé Polsko má šestnáct programů a nikdo další nemá přes deset," vysvětluje Zahradník. Češi tak musí vyřídit několikrát víc byrokracie, než ostatní členské národy.

Čunek může situaci zachránit, pokud jeho vyjednávací tým rychle domluví s komisí kompromis. Zatím experty nepřesvědčil, že problémy spíše vytváří, než řeší. Po jeho příchodu na ministerstvo se vyměnili nejdůležitější úředníci, sám přitom bez znalosti angličtiny nemůže vést vyjednávací tým. S nízkou autoritou ve vládě nemůže účinně řídit evropskou spolupráci ministrů.

Výměna ministra je další zdržení

Kraje a radnice tak stojí před obtížným rozhodnutím. Pokud budou na Čunka útočit a způsobí jeho pád, vedení ministerstva se bude opět měnit a jednání s komisí se mohou opět zdržet o několik měsíců, jako při zimní výměně Gandaloviče za Čunka.
"Výměna by jednání nezrychlila, ale ohrozila činnost vyjednávacího týmu. Pokud by nejednali jménem konkrétního ministra, ztratili by v Bruselu vážnost," varuje Petr Zahradník.

Ohled na tyto komplikace odmítá Strana zelených, která trvá na tom, že ministr s kontroverzním názorem na soužití s romskou menšinou nemá ve vládě co dělat.

Čtěte blogy osobností o EU na Aktuálně.cz:

Foto: Aktuálně.cz
Jan Zahradil: O euroústavě a dalším...
Foto: Aktuálně.cz
Jana Hybášková: Štíhlá a flexibilní...
Foto: Aktuálně.cz
Ivo Šlosarčík: Kocovina po Berlínské deklaraci

"Dohodu s Evropskou komisí o dotacích může výměna ministra samozřejmě zkomplikovat. Čerpání dotací je ale organizační věc, která se dá vyřešit rozumným úředním postupem. Udržet ve vládě ministra s xenofobními názory znamená riskovat pověst republiky," upřesňuje postoj své strany místopředseda Ondřej Liška.

Může se přitom opřít o názor Dana Marka, podle kterého výměna nezpůsobí velké zdržení. Řadu jednání může i bez ministra vést vyjednávací tým, úřad vlády a velvyslanec v Bruselu Jan Kohout.

Kdo ponese odpovědnost

Opatrnost ODS při odvolání Čunka má ještě další důvod. Zpoždění dotací pociťují vedle obcí a krajů také podniky a neziskové společnosti. Po třech měsících od zahájení rozpočtového období nevědí, jak žádat o dotace.  Pokud občanskodemokratický premiér odpovědného ministra vymění, musí počítat s tím, že nespokojenci budou napříště obviňovat jeho.

Experti rostoucí nervozitu chápou. Marek však tvrdí, že roční zpoždění nakonec nemusí Českou republiku významně poškodit, protože peníze na projekty podané v roce 2007 bude možné čerpat dotace až do konce roku 2010.  "Zkrácení lhůty se nepříznivě projeví u velkých projektů, jako jsou dálnice a železniční koridory," předpokládá znalec. 

 

Právě se děje

Další zprávy