Soud: Pacient má právo na dokumentaci

Tomáš Fránek
19. 12. 2006 18:20
Brno, Hradec Králové  - Odvolací soud potvrdil průlomové rozhodnutí. Pacient má právo na kopii své zdravotní dokumentace. Uvnitř: ANKETA

Rozhodnutí padle dnes v odvolacím řízení u soudu v Hradci Králové.

O kopii své dokumentace se soudil pacient psychiatrické léčebny.

"Rozsudek odsuzuje rozšířenou praxi nemocnic a léčeben, podle které je zdravotnická dokumentace něčím, co je pro laika nesrozumitelné a co tudíž pacient nemá právo vidět," uvedli právníci Centra advokacie duševně postižených a Ligy lidských práv, kteří se podobnými případy zabývají.

Podle právníků soud uvedl, že je na pacientovi, jakou formou chce informace ze své dokumentace získat - zda je bude požadovat ústně nebo písemnou ve formě kopie zdravotnické dokumentace.

Zástupci obou organizací tvrdí, že jde o první případ, kdy soud v Česku konstatoval, že české právo umožňuje přístup pacienta ke své dokumentaci.

Soud se zabýval i obavou léčebny, že poskytnutí kopie zdravotnické dokumentace člověku s psychiatrickou diagnózou může vést ke zhoršení jeho zdravotního stavu. To ale podle rozhodnutí soudu nemůže být překážkou vydání dokumentace, protože zákon takový důvod odepření přístupu k informacím nezná.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Vdově po Hlinkovi dal dokumenty hejtman

A soudy zatím rozhodovaly ve prospěch lékařů. Poslední takový případ se stal na Královehradecku. Krajský soud v Hradci Králové odmítl žalobu matky čtyřiadvacetiletého Jana Košťála ze Dvora Králové nad Labem.

Jan Košťál zemřel předloni několik dní po návratu z Fakultní nemocnice v Hradci Králové. Jeho matka chtěla ze zdravotní dokumentace zjistit, zda na synovo úmrtí nemělo vliv zanedbání péče.

Podala také stížnost na ministerstvo zdravotnictví, kterou řešil Krajský úřad Královéhradeckého kraje. Přizvaní experti žádné pochybení v lékařské péči nezjistili.

Spor o vydání zdravotní dokumentace provázel také smrt hokejového trenéra Ivana Hlinky. Po jeho smrti chtěla záznamy vidět jeho manželka Liběna. Lékaři jí to však s odvoláním na platné zákony neumožnili

Liběna Hlinková dokumentaci získala až po zásahu hejtmana Karlovarského kraje. "Vím, že jsem předáním zprávy porušil do jisté míry zákon, ale považuji tento postup za jediný možný," uvedl tehdy karlovarský hejtman Josef Pavel.

A stejně často poslanecké kluby ČSSD a KSČM hlasovaly shodně. Snímek z 20. října 2005.
A stejně často poslanecké kluby ČSSD a KSČM hlasovaly shodně. Snímek z 20. října 2005. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Zákon leží ve sněmovně

Podle Občanského sdružení na ochranu pacientů lidé v Česku většinou získávají zdravotní dokumentaci nelegální cestou. Zástupci sdružení jsou ale přesvědčeni, že zdravotnická zařízení k vydání dokumentace zavazuje úmluva o lidských právech. "Úmluva platí a ruší paragrafy českého zákona, které jí odporují," uvedla už dříve Vladimíra Bošková ze sdružení.

Situaci má změnit novela zákona o zdraví lidu, který má pacientům umožnit přístup ke zdravotní dokumentaci a určit další osoby, kterým budou lékaři tyto informace poskytovat.

Výjimkou by měly být pouze psychologické testy, které jsou chráněny autorským právem. Majetkem terapeuta by také zůstaly záznamy psychoterapeutických sezení, do kterých lékaři často zahrnují i své vlastní postoje a emoční reakce.

Parlament novelu dosud neschválil.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při zásahu policie v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí

Při policejní akci v jednom ze slumů v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí. Informovaly o tom světové tiskové agentury. Policie provedla zásah v chudinské čtvrtí proti gangu Comando Vermelho, který patří k nejaktivnějším organizacím zaměřeným na distribuci drog v brazilském městě. Počet mrtvých během policejní operace patří k nejvyšším za poslední roky.

Podle agentury AFP policie zasáhla v chudinské čtvrti Jacarezinho proti skupinám, jež využívají k prodeji drog a dalším kriminálním aktivitám nezletilce. K operaci bezpečnostní síly použily vrtulníky a obrněné vozy, které posloužily k překonání barikád v ulicích. Na videozáběrech ze slumu, kde žije zhruba 40.000 lidí, jsou vidět prchající ozbrojenci a slyšet výbuchy. Agentura EFE uvedla, že operace se zúčastnilo přes 200 policistů.

"Je to nejvyšší počet mrtvých při policejním zásahu v Riu de Janeiro," uvedl šéf policie Ronaldo Oliveira. Dodal, že mezi mrtvými je jeden policista a několik vůdců drogových organizací. Podle policie drogové gangy vytvořily "takřka armádní strukturu" s desítkami ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Zaorálek navrhuje, aby od 17. května mohla opět hrát divadla a směly se pořádat koncerty, rozhodne vláda

Od pondělí 10. května otevřou muzea, galerie a památky ve zbylých českých krajích, potvrdil ve čtvrtek pozdě večer ministr zdravotnictví Petr Arenberger z ANO. Jeho kolega Lubomír Zaorálek po setkání se zástupci kulturních organizací navrhuje, aby se od 17. května mohlo venkovních akcí účastnit až 700 sedících diváků a těch vnitřních maximálně 400 lidí. To by znamenalo, že v Česku po půl roce opět bude legální pořádat koncerty a divadelní představení pro diváky. "Pokud to v pondělí schválí vláda," zdůrazňuje Zaorálek.

Podle něj by se pak v týdnu od 24. května kapacita mohla zvýšit až na 1000 lidí venku a 500 uvnitř. Sály by ale směly být plné vždy maximálně z poloviny. "Vše samozřejmě za přísných hygienických pravidel s použitím antigenních nebo PCR testů, s ochranou dýchacích cest a podobně," říká ministr.

Jednání se kromě něj a zástupců kulturních organizací zúčastnily náměstkyně ministra zdravotnictví a hlavní hygienička Pavla Svrčinová. "Jednání končí optimisticky. Konkrétně a věcně jsme se dohodli na řešení pro jednotlivé balíčky s výhledem do začátku příští sezony. Vše ještě proberou epidemiologové a předpokládám, že vláda v pondělí rozhodne o spuštění prvních akcí," říká jeden z účastníků schůzky Jan Burian, ředitel Národního divadla v Praze.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

K českým skokanům na lyžích se po 15 letech vrací úspěšný Slovinec Bajc

Po 15 letech se vrací k české reprezentaci skokanů na lyžích slovinský kouč Vasja Bajc, který v roce 2006 dovedl Jakuba Jandu k historickému triumfu ve Světovém poháru. Nahradí Františka Vaculíka, jenž po nepovedené sezoně u týmu skončil.

Devětapadesátiletý Bajc bude mít vedle reprezentace mužů na starosti také rozvoj mládežnických kategorií. "Jsem rád, poctěn a hrdý, že jsem opět získal možnost stát se hlavním trenérem českého skokanského týmu," řekl Bajc v tiskové zprávě lyžařského svazu.

Současná reprezentace v uplynulé zimě propadla. Kvůli problémům s kolenem prakticky neskákala česká jednička Roman Koudelka a po operaci vazů se chystá na návrat. Z ostatních se ve Světovém poháru dostali mezi třicítku jen dva - Viktor Polášek získal čtyři body a Čestmír Kožíšek dva.

"Po nevydařené sezoně jsme se rozhodli angažovat zahraničního trenéra. Po jednáních jsme se dohodli na spolupráci s Vasjou Bajcem, který dokonale zná nejen prostředí skoků na lyžích ve světě, ale i v České republice, kde před lety působil, a český skok na lyžích pod jeho vedením zažil jedny z největších úspěchů v novodobé historii," uvedl Janda, současný šéf skokanského úseku.

U českého týmu pracoval Bajc v letech 2004 až 2006 a Janda se v té době stal nejen králem seriálu SP, ale i vítězem Turné čtyř můstků a získal dvě medaile na mistrovství světa.

Nyní by slovinský kouč rád pozvedl české výsledky. "Které jsou daleko od těch z bohaté minulosti. Tradice skokanského sportu je v Česku velká, takže přijímám pozici hlavního trenéra i s vědomím, že cesta nahoru nebude snadná, což je pro mě velkou výzvou. Věřím, že společně s dalšími trenéry a novými věcmi můžeme přesměrovat křivku výsledků na pozitivní směr," uvedl.

Bajc, který umí česky díky tomu, že ho trénoval slavný Zdeněk Remsa, se jako kouč proslavil především u japonské reprezentace. Působil ve Španělsku, Nizozemsku, Švédsku, doma ve Slovinsku, Turecku, u americké ženské reprezentace a u maďarských skokanů.

Zahraniční trenér se k českým skokanům vrací po třech letech. V letech 2014 až 2018 trénoval národní výběr Rakušan Richard Schallert.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Hertha po výhře nad Freiburgem opustila sestupové pásmo, Darida odehrál 75 minut

Fotbalisté Herthy Berlín získali v boji o záchranu v německé lize důležité tři body za výhru 3:0 nad Freiburgem. K vítězství přispěl i český záložník Vladimír Darida, který odehrál 75 minut. Chvíli před odchodem ze hřiště obdržel žlutou kartu za faul.

O výhře Herthy rozhodli už v prvním poločase Krzysztof Piatek a Peter Pekarík, v závěru zápasu přidal třetí gól Nemanja Radonjič. Berlínský tým bodoval i ve druhém duelu po návratu z karantény, v níž byl kvůli množství případů koronaviru. Bez porážky je už pět zápasů.

Hertha opustila sestupové pásmo a z předposlední příčky poskočila na 14. místo. Navíc má k dobru utkání s posledním Schalke. Freiburgu patří devátá pozice.

Německá fotbalová liga - 30. kolo:

Hertha Berlín - Freiburg 3:0 (13. Piatek, 22. Pekarík, 85. Radonjič).

1. Bayern Mnichov 31 22 5 4 86:40 71
2. Lipsko 31 19 7 5 55:25 64
3. Wolfsburg 31 16 9 6 54:32 57
4. Eintracht Frankfurt 31 15 11 5 62:47 56
5. Dortmund 31 17 4 10 66:42 55
6. Leverkusen 31 14 8 9 51:35 50
7. Mönchengladbach 31 12 10 9 59:46 46
8. Union Berlín 31 11 13 7 47:38 46
9. Freiburg 31 11 8 12 45:46 41
10. Stuttgart 31 10 9 12 52:51 39
11. Hoffenheim 31 9 9 13 45:50 36
12. Mohuč 31 9 8 14 34:50 35
13. Augsburg 31 9 6 16 31:47 33
14. Hertha Berlín 30 7 9 14 38:49 30
15. Brémy 31 7 9 15 34:51 30
16. Bielefeld 31 8 6 17 23:51 30
17. Kolín nad Rýnem 31 7 8 16 32:56 29
18. Schalke 30 2 7 21 18:76 13
Zdroj: ČTK
Další zprávy