Kariérní diplomat Jindrák se dlouhodobě zabývá vztahy se zeměmi střední Evropy. V minulosti působil jako český velvyslanec v Maďarsku, Rakousku a především v Německu, kde vedl ambasádu téměř osm let. Podílel se například na přípravě Česko-německé deklarace. Pracoval také jako náměstek ministra zahraničí.
Ke jmenování velvyslancem na Slovensku měl blízko již za vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD). V roce 2017 nahradil na postu ředitele zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Hynka Kmoníčka, který se stal velvyslancem ve Spojených státech.
Jindrák uvedl, že se vztahy se Slovenskem fakticky zabývá více než 30 let, protože slovenská agenda zasahovala do všech jeho předchozích diplomatických funkcí.
Poznamenal, že českého velvyslance v Bratislavě nikdy nepovažoval za čistě diplomatický post, protože česko-slovenské vztahy jako takové jsou mimořádné a mají nadstandardní přesah do domácí politiky obou zemí.
V čele ambasády se chce soustředit především na udržení nadstandardních vztahů mezi Českem a Slovenskem. "Chci, abychom na vztahy se Slovenskem vždy pohlíželi jinak než na vztahy s jinými zeměmi. A chci pro to vytvořit podmínky," řekl. Dodal, že se Slovenskem ho pojí i rodinná historie, kdy předci jeho matky dlouhodobě na Slovensku žili.
Funkce se Jindrák zřejmě ujme od ledna. Současný velvyslanec Tuhý tak ambasádu povede do konce českého předsednictví Evropské unii. Jindrák poznamenal, že díky lednovému nástupu bude mít možnost být od počátku u vzpomínkových akcí, které budou připomínat 30 let od rozdělení Československa.
Byl jsem naivní, že se dá s Ruskem domluvit
Osmapadesátiletý Jindrák je od března 2017 ředitelem zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky. Od roku 2020 byl vládním zmocněncem pro česko-ruské konzultace. Letos v červnu Fialova vláda rozhodla, že tato funkce zanikne. Konzultace zahájeny nebyly i vzhledem k vrbětické kauze.
Letos v březnu, krátce po ruském útoku na Ukrajinu, Jindrák označil za naivní, že věřil v domluvu s Ruskem. "Já jsem byl naivní, to říkám zcela narovinu. … Byl jsem dobré vůle, že jsme schopni se domluvit. Ale já už dneska bych měl velký problém si s nějakým ruským diplomatem z této reprezentace sednout a seriózně s ním něco vyjednávat," řekl.
V červenci Národní bezpečnostní úřad uložil čtyřtisícovou pokutu zaměstnanci zahraničního odboru Pražského hradu kvůli nakládání s utajovanými dokumenty. Aktuálně.cz a Radiožurnál už dříve uvedly, že úřad vedl správní řízení kvůli nakládání s utajovaným dokumentem z listopadu 2021 ohledně setkání Jindráka s bývalou čínskou velvyslankyní v Česku Ma Kche-čching.
Jindrákovo jméno se začátkem roku 2020 objevilo v souvislosti s dopisem čínské ambasády, který dostal během novoročního oběda s prezidentem Milošem Zemanem tehdejší šéf Senátu Jaroslav Kubera (ODS). Velvyslanectví v něm varovalo před Kuberovou plánovanou cestou na Tchaj-wan. Kubera si dopis odnesl z Hradu i s Jindrákovým přípisem. "Cesta předsedy Senátu je v současné době krajně nevhodná. Lze předpokládat, že v důsledku cesty dojde ke zmražení česko-čínské relace na dlouhou dobu, a to jak na úrovni politické, tak na úrovni ekonomické," napsal Jindrák.