Novým šéfem protikorupčního má být Libor Vrba

Sabina Slonková
16. 2. 2009 11:15
Policie jméno nového šéfa zatím nechce potvrdit
Dnes již bývalý ředitel Jiří Novák
Dnes již bývalý ředitel Jiří Novák | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Protikorupční služba, jedna z klíčových služeb policie, která vyšetřuje ty nejzávažnější hospodářské delikty - často s politickým přesahem - bude mít tento týden nového šéfa.

Ačkoliv policie zatím jeho jméno úzkostlivě tají, podle informací online deníku Aktuálně.cz se jím má stát Libor Vrba. Muž, který od letošního srpna šéfuje Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování (ÚSKPV).

Redakci Aktuálně.cz to řekly dva důvěryhodné zdroje, které jsou s personáliemi dobře seznámeny.

Sám Vrba nechtěl celou věc komentovat, ale nic nevyloučil. Redakce Aktuálně.cz mu poslala několik dotazů, které se týkaly toho, co by chtěl u protikorupčního jako ředitel změnit, on však odmítl odpovědět s tím, že vše se dozvíme na zítřejší tiskové konferenci.

Nového ředitele si vybral náměstek policejního prezidenta Jiří Houba.

Houba Aktuálně.cz sice potvrdil, že nový šéf protikorupčního bude znám tento týden v úterý, ale jeho jméno prozradit nechtěl.

Podle informací Aktuálně.cz by měl být zítra představen i nový náměstek ředitele protikorupční policie Tomáš Krul.

Doteď byl vedením protikorupčního pověřen Tomáš Martinec, druhý z minulých Novákových zástupců. Ten se v příštích dnech vrátí na pozici náměstka.

Staří přátelé?

Vrba u policie působí od roku 1994, dlouhou dobu pracoval jako vyšetřovatel a později také člen Národní protidrogové centrály.

Jak to bylo s kriminálkou?
Autor fotografie: Ondřej Besperát

Jak to bylo s kriminálkou?

  • Úřad služby kriminální policie a vyšetřování (ÚSKPV) se 1. srpna 2008 stal samostatným celorepublikovým útvarem
  • Novým ředitelem se ve zkráceném výběrovém řízení stal v srpnu plukovník Libor Vrba
  • Kvůli této reorganizaci zanikl Odbor mezinárodní policejní spolupráce, pod který spadaly složky, které v současnosti patří pod USKPV
  • Spolu s odborem zanikl i post ředitele, který zastával Miroslav Hajný. Ten po sedmnácti letech ve službě odešel do civilu, protože z něj policie udělala jen řadového kriminalistu

Od listopadu 2007 pak pracoval ve vedení kriminálky, a to jako zástupce tehdejšího ředitele Jiřího Houby. Od letošního srpna, po reorganizaci, začal kriminálce šéfovat (více viz infobox).  

Post ředitele je na protikorupčním volný od začátku února, kdy odešel Jiří Novák. Ten nyní působí jako ekonomický náměstek policejního prezidenta. Ačkoli jde na první pohled o kariérní postup, fakticky to znamená, že Novák bude do budoucna odříznut od veškerých konkrétních kauz.

Novák se ke jmenování Vrby nechtěl vyjadřovat s tím, že počká, až bude někdo oficiálně jmenován.

Změny u policie

Personální změny se dotkly i ostatních útvarů. Začátkem minulého roku například skončil šéf Úřadu pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice.

Další změna se týkala Martina Červíčka, který skončil jako šéf dopravní policie a převzal velení nad Policejní správou Hlavního města Praha. Vystřídal tak dlouholetého ředitele pražské policie Petra Želázka.

Po sedmnácti letech také skončil ředitel protidrogové centrály Jiří Komorous, kterého nahradil jeho zástupce Jakub Frydrych.

 

Právě se děje

Další zprávy