Praha - Novým generálním ředitelem České televize se stal Petr Dvořák, exšéf komerční TV Nova. V tajné volbě mu dalo hlas 12 radních.
Druhý ze superfinalistů - bývalý výkonný ředitel hudební TV Óčko Hynek Chudárek - dostal hlasy tři.
Dvořák byl za největšího favorita považován už dříve. To potvrdilo i první finálové kolo, kdy dostal 13 hlasů, nejvíc ze všech.
Ostatní kandidáti - výkonný ředitel ČT24 Roman Bradáč, prezident Česko-německé obchodní a průmyslové komory Radomír Šimek a někdejší marketingový ředitel TV Prima Jan Svoboda - vypadli.
Nový šéf Dvořák: Události ČT jsou ostuda
Dvořák v kandidátském pohovoru, který volbě předcházel, zopakoval, že chce spustit kanál s dětskými a vzdělávacími programy. "Vytvoří cestu k mladému divákovi," uvedl s tím, že podle něj by nový kanál nebyl příliš drahý.
Zároveň ostře kritizoval současnou podobu hlavní zpravodajské relace Události. Nazval je ostudou. Podle něho by měl dostat šanci nový tým.
Dvořák také zdůraznil, že dokáže na provozu ČT uspořit stovky milionů korun, které je pak možné investovat do tvorby vlastních pořadů.
Volba nového ředitele veřejnoprávní televize se děje v nervózní atmosféře, kdy se různé zájmové skupiny obviňují z toho, že chtějí protlačit svého kandidáta. Premiér Petr Nečas se dokonce osobně sešel s některými finálovými kandidáty včetně právě Petra Dvořáka.
Průběh volby můžete sledovat na Aktuálně.cz v online reportáži:
16:20 - Tímto končíme online zpravodajství z volby, připravujeme pro Vás rozhovor s novým generálním ředitelem ČT Dvořákem.
16:15 - Dvořák je jmenován ředitelem od 1. října 2011 do 30. září 2017.
16:02 - Novým generálním ředitelem České televize se díky 12 hlasům radních stal Petr Dvořák, exšéf komerční televize Nova. Druhý z finalistů Hynek Chudárek dostal hlasy tři.
15:52 - Začíná druhé kolo. Radní mají v tajné volbě už jenom jeden hlas. Ředitelem se stane ten, který dostane minimálně 10 hlasů. Pokud nikdo neuspěje, následuje třetí kolo.
15:50 - Výsledky: Dvořák 13 hlasů, Chudárek 7 hlasů, Bradáč 3 hlasy, Svoboda 3 hlasy, Šimek 1 hlas.
15:40 - Všichni radní už vhodili do urny své hlasy. Teď se začnou jména počítat.
15:32 - Jednotliví radní už vhazují obálky se svými kandidáty do volební urny. Každého zalijí blesky z aparátů fotoreportérů.
15:23 - Rada ČT vyslechla všech pět finalistů, začíná se připravovat samotná volba. V prvním kole vyberou radní 2 superfinalisty, z nichž by pak měli vybrat nového ředitele České televize. Každý radní má teď dva hlasy.
15:20 - Podle Šimka je zapotřebí si položit otázku, co všechno by nebylo, kdyby ČT zmizela. Jmenuje například pořady pro neslyšící.
15:06 - "Nejsem navázán na žádnou skupinu," prohlásil Šimek, podle něhož by všechny jeho kroky vedly ku prospěchu ČT. Jde o reakci na článek týdeníku Respekt, který napsal, že Šimek má blízko ke známému pražskému podnikateli a lobbistovi Janouškovi. Uvedl, že s nikým nejednal o případném prodeji pozemků na Kavčích horách nebo o podnikatelské spolupráci. "Ten příběh, který média upletla, je úplně mimo," tvrdí Šimek.
14:57 - Chce stejně jako jeho ostatní kandidáti posílit vlastní tvorbu ČT i zvýšit sledovanost, která podle Šimka ukazuje, jak jsou lidé s vysíláním spokojeni. Zmiňuje i vysílání pro minority.
14:53 - Šimek zdůrazňuje, že chce posílit zahraniční koprodukci především s německy hovořícími zeměmi.
14:51 - Svobodu nahrazuje ekonom Radomír Šimek, předseda dozorčí rady Eltodo, prezident Česko-německé obchodní a průmyslové komory.
14:49 - "Situace v ČT je teď podobná jako před několika lety v pražském Dopravním podniku," říká Svoboda, který v DP pracoval jako marketingový manažer. Stejně jako v DP i v ČT se třeba zaměstnanci bojí sdělit svůj názor. Svoboda tvrdí, že u něho jsou dveře otevřené.
14:31 - Jako posilu by si Svoboda rád do ČT přivedl známého dramaturga Čestmíra Kopeckého.
14:38 - Svoboda chce zřídit "pátý" multimediální kanál, tedy postavený na nových médiích.
14:35 - Jako svou výhodu jmenuje Svoboda to, že je mladý a že se nebojí. Říká, že ve všech manažerských týmech byl nejmladším členem.
14:28 - Svoboda chce najít jiné způsoby, jak vybírat koncesionářské poplatky, a motivovat diváky. Placení prostřednictvím SIPO pokládá za zastaralé. Rovněž chce Svoboda šetřit a získávat nové prostředky pro ČT.
14:25 - Svoboda označuje za vážný propad sledovanosti ČT1 z 20 na 15 procent a odliv diváků do padesáti let.
14:22 - Chudárka nahrazuje Jan Svoboda, někdejší manažer TV Prima.
14:20 - Jan Potůček, Digizone.cz: Vývoj je zatím předvídatelný. Máme za sebou slyšení tří nejvážnějších kandidátů. Určitým překvapením byl nepřímý útok Romana Bradáče na dva jeho protikandidáty - Petra Dvořáka kvůli jeho přihlášce do KSČ v roce 1989 a Jana Svobodu kvůli jeho zpochybněnému vysokoškolskému titulu. Petr Dvořák ani Hynek Chudárek se vůči svým protikandidátům nijak nevymezovali. Překvapila mě i účast poslance Věcí veřejných Petra Skokana v publiku.
14:19 - Aktuálně.cz oslovilo hlavního favorita Petra Dvořáka s otázkou, jaké si dává šance: "Já nevím, zeptejte se rady." Nemáte ani žádný pocit? "Já pocity nemám, pocit budu mít, až to skončí."
14:07 - Předseda Uhde vyhlašuje 10minutovou přestávku.
13:59 - Chudárek objasňuje, jak vnitřními úsporami získá během několika let půl miliardy korun na výrobu vlastních pořadů ČT.
13:55 - Předseda Rady ČT Milan Uhde vítá režiséra Krejčíka, který sedí v místě pro veřejnost. Několik přítomných zatleská.
13:53 - "Chci udělat z České televize médium, kterého si budou lidé vážit," říká Chudárek.
13:49 - Chudárek chce dokončit restrukturalizaci ČT, což například znamená zeštíhlení managamentu i dalšího personálu nebo zlepšení programu. Ondřej Aust, Mediář.cz: Hynek Chudárek mluví o "zeštíhlení ČT o 20 % zaměstnanců". Vychází údajně z reálných podkladů. Připomeňme, že s projektem mu pomáhal bývalý vrchní ředitel ČT a druhdy nejbližší spolupracovník Jiřího Janečka František Lambert.
13:44 - Dvořáka teď střídá Hynek Chudárek, výkonný ředitel televize Óčko. A radním představuje svou podnikatelskou minulost i působnost v hudební stanici.
13:42 - Dvořák ostře kritizuje současnou podobu hlavní zpravodajské relace Události. Nazval je ostudou. Podle něho by měl dostat šanci nový tým.
13:40 - Ondřej Aust, Mediář.cz: Uhde: "Obchází tu strašidlo vyváženosti." Od dramatika bych očekával, že variaci na toto klišé nikdy nepoužije.
13:37 - Dvořák slibuje, že dokáže na provozu ČT uspořit stovky milionů korun, které je pak možné investovat do tvorby vlastních pořadů.
13:24 - Z ostatních kandidátů na šéfa ČT jmenuje Dvořák dokumentaristu Fera Feniče jako osobu, kterou by chtěl oslovit pro bližší spolupráci nad budoucností ČT.
13:20 - "Znám lépe než kdokoliv jiný rozdíl mezi komerční a veřejnoprávní televizí," říká Dvořák, někdejší šéf TV Nova.
13:18 - Vyjmenovává své plány na prvních 100 dní ve funkci. Mimo jiné jmenuje rozpočet na rok 2012, revizi výroby programů, lepší komunikaci uvnitř ČT nebo audit plánovaného nového brněnského studia.
13:15 - Dvořák opakuje svou tezi ze svého projektu, tedy spustit kanál s dětskými a vzdělávacími programy. "Vytvoří cestu k mladému divákovi," říká Dvořák, podle něhož by nový kanál nebyl příliš drahý.
13:13 - Podle Dvořáka je nutné přesně pojmenovat příčiny krize, v níž se nyní ČT nachází. Podle Bradáče to není krize finanční, ale krize programová a krize vlastní tvorby. Chce proto více původní vlastní tvorby a výběr tohoto nejlepšího ze zahraničí.
13:10 - Bradáče teď střídá Petr Dvořák. Říká radním, že chce, aby ČT pod jeho vedením vytvářela pořady, které snesou měřítka doby.
13:05 - Ondřej Aust, Mediář.cz: Milan Uhde zahřímal o veřejnoprávnosti a přítomný nejslavnější český whistleblower Jan Šinágl zatleskal.
13:00 - Bradáč, bude-li zvolen, by chtěl připravovat dvě hlavní zpravodajské relace: Jednu pro ČT1 a druhou, v pozdějších hodinách, pro ČT24.
12:55 - Bradáč v odpovědích radním mimo jiné říká, že by chtěl zavést nový poradní sbor - uměleckou radu.
12:52 - Bradáč: "Dáme-li 750 milionů do Brna, budeme mít problém investovat do obnovy zpravodajského sálu v Praze. Bude se hledat adekvátní řešení."
12:51 - Ondřej Aust, Mediář.cz: "Tak určitě," odpovídá Roman Bradáč na dotaz k restrukturalizaci. "Pokud nemá fotbalový tým silného kapitána, nestojí za nic. Ale poslední náhradník to může podržet." Roman Bradáč je Sparťan, připomínám.
12:50 - Jako poslední z kandidátů dorazil na jednání Radomír Šimek.
12:46 - Bradáč tvrdí, že je týmový hráč, a slibuje bližší spolupráci s Radou ČT. Dodal, že se nebrání případné spolupráci s ostatními kandidáty, pokud by se právě on stal ředitelem.
12:45 - Bradáč nyní odpovídá na otázky radních. V odpovědích mimo jiné zdůrazňuje, že je potřeba zachovat část manažerů, kteří teď v ČT pracují, je ale nutné, aby také přišli i lidé z venku.
12:43 - Jednání rady nesledují jen novináři, ale tradičně i významné postavy České televize. Dočasný ředitel Vladimír Karmazín, ředitel kanálu ČT1 Radan Dolejš, ředitel sekce nových médií Milan Fridrich nebo televizní odborář Antonín Dekoj.
12:42 - "Snížím počet výrobních center. Musí skončit klientelismus, který tady občas vidím," řekl Bradáč jako jeden z posledních bodů.
12:41 - Uhde Bradáče upozorňuje, že se mu krátí čas.
12:40 - "Tablety klepou na dveře, Česká televize by měla začít spolupracovat se státními internetovými portály," pokračuje Bradáč.
12:35 - Bradáč radní ujistil, že bude klást maximální důraz na úspornost.
12:33 - Ondřej Aust, Mediář.cz: "Šéf ČT by neměl být zatížen komunistickou minulostí." Bradáč trošku kopnul do kandidáta Dvořáka, kterého epizoda s KSČ dostihla na podzim 1989.
12:31 - První se svým projevem předstoupil před radní Roman Bradáč.
12:26 - Kandidáti předstoupí se svým kandidátským projevem před radu podle abecedního pořadí. Každý má na svůj projev 10 min a pak bude 30 minut čelit dotazům radních.
12:20 - Formální zahájení jednání skončilo, nyní je krátká přestávka. Způsob volby ředitele je následující: V prvním kole budou mít všichni radní po dvou hlasech, kterými budou vybírat dvojici finalistů pro druhé kolo. V něm již radní budou mít k dispozici pouze jeden hlas a ke zvolení nového ředitele je třeba hlasů deset.
12:10 - Předseda Rady ČT Milan Uhde nakonec veřejné hlasování o novém generálním řediteli nenavrhl.
12:05 - Zasedání Rady ČT začalo. Radní Dana Eklová se na začátku volby omluvila producentovi Fero Feničovi za slova o tom, že si v České televizi vydělal na 150 milionů korun. Fenič ji obvinil, že výrokem ovlivnila volbu, protože zmíněná částka neznamenala zisk Feničovy firmy Febio, ale náklady na výrobu pořadů, které České televizi dodávala. Dana Eklová se Feničovi veřejně omluvila a věc tím považuje za vyřešenou.