Nový volební model: Zemanovci a Okamura jsou pod 5 %

ČTK ČTK
14. 10. 2013 15:43
Agentura ppm factum zveřejnila poslední čísla ze svého volebního modelu
Babiš a Zavadil, pražští lídři svých uskupení.
Babiš a Zavadil, pražští lídři svých uskupení. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Největší podporu voličů si podle aktuálního volebního modelu agentury ppm factum stále drží ČSSD, přesto sílí i podpora některých nových stran.

Sociální demokraté by ve sněmovně získali 62 mandátů, následovala by KSČM s 44 mandáty a TOP 09 s 35. Zástupci hnutí ANO 2011 by obsadili 29 křesel. Do dolní parlamentní komory by se dostaly ještě ODS a KDU-ČSL.

Strana práv občanů - Zemanovci (SPOZ), Strana zelených a Úsvit přímé demokracie jsou podle průzkumu pod pětiprocentní hranicí nutnou pro vstup do sněmovny. Jistou šanci dostat se do ní by měli zejména Zemanovci a zelení, uvedla agentura.

ČSSD by podle jejího modelu získala ve volbách 22,8 procenta hlasů. Komunisty by volilo 17,1 procenta lidí a TOP 09 13,2 procenta Čechů. Volební lístek hnutí ANO by vhodilo do urny 12,1 procenta voličů.

Volební speciál Aktuálně.cz - ZDE
Analýzy, volební kalkulačka, komentáře, fotoreportáže

Vysoká podpora této nově vzniklé strany zřejmě souvisí s intenzivní mediální kampaní a přelivem pravicových voličů od bývalých vládních Věcí veřejných, ODS i TOP 09, píše ppm factum.

Volební model ppm factum

Strany nad hranicí 5 %

ČSSD  - 22,8
KSČM - 17,1
TOP 09 - 13,2
ANO  - 12,1
ODS - 7,2
Lidovci - 5,9

Pro ODS by podle něj nyní hlasovalo 7,2 procenta lidí a necelých šest procent občanů by dalo hlas lidovcům.

V porovnání s průzkumem z první poloviny září by ČSSD ztratila šest mandátů a lidovci přišli o jeden mandát. Naopak komunisté a ANO by si polepšili o pět poslaneckých míst, TOP 09 o tři a ODS o jeden mandát.

Aktuální průzkum agentura provedla v době od 30. září do 10. října mezi necelou tisícovkou respondentů. K volbám by v tuto dobu přišlo 54 procent voličů, přitom k posledním sněmovním volbám před třemi lety odvolilo téměř 66 procent občanů.

 

Právě se děje

Další zprávy