Nový volební model: Zemanovci a Okamura jsou pod 5 %

ČTK ČTK
14. 10. 2013 15:43
Agentura ppm factum zveřejnila poslední čísla ze svého volebního modelu
Babiš a Zavadil, pražští lídři svých uskupení.
Babiš a Zavadil, pražští lídři svých uskupení. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Největší podporu voličů si podle aktuálního volebního modelu agentury ppm factum stále drží ČSSD, přesto sílí i podpora některých nových stran.

Sociální demokraté by ve sněmovně získali 62 mandátů, následovala by KSČM s 44 mandáty a TOP 09 s 35. Zástupci hnutí ANO 2011 by obsadili 29 křesel. Do dolní parlamentní komory by se dostaly ještě ODS a KDU-ČSL.

Strana práv občanů - Zemanovci (SPOZ), Strana zelených a Úsvit přímé demokracie jsou podle průzkumu pod pětiprocentní hranicí nutnou pro vstup do sněmovny. Jistou šanci dostat se do ní by měli zejména Zemanovci a zelení, uvedla agentura.

ČSSD by podle jejího modelu získala ve volbách 22,8 procenta hlasů. Komunisty by volilo 17,1 procenta lidí a TOP 09 13,2 procenta Čechů. Volební lístek hnutí ANO by vhodilo do urny 12,1 procenta voličů.

Volební speciál Aktuálně.cz - ZDE
Analýzy, volební kalkulačka, komentáře, fotoreportáže

Vysoká podpora této nově vzniklé strany zřejmě souvisí s intenzivní mediální kampaní a přelivem pravicových voličů od bývalých vládních Věcí veřejných, ODS i TOP 09, píše ppm factum.

Volební model ppm factum

Strany nad hranicí 5 %

ČSSD  - 22,8
KSČM - 17,1
TOP 09 - 13,2
ANO  - 12,1
ODS - 7,2
Lidovci - 5,9

Pro ODS by podle něj nyní hlasovalo 7,2 procenta lidí a necelých šest procent občanů by dalo hlas lidovcům.

V porovnání s průzkumem z první poloviny září by ČSSD ztratila šest mandátů a lidovci přišli o jeden mandát. Naopak komunisté a ANO by si polepšili o pět poslaneckých míst, TOP 09 o tři a ODS o jeden mandát.

Aktuální průzkum agentura provedla v době od 30. září do 10. října mezi necelou tisícovkou respondentů. K volbám by v tuto dobu přišlo 54 procent voličů, přitom k posledním sněmovním volbám před třemi lety odvolilo téměř 66 procent občanů.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze. Podle soudce Edsona Fachina případ nespadal do kompetence soudu ve městě Curitiba, který rozsudek vynesl, napsala agentura Reuters. Soudce proto nařídil, aby se případem znovu zabýval federální soud v Brasílii. Proti rozhodnutí se státní zástupce odvolá. Lula obvinění z úplatkářství dlouhodobě odmítá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy