Nový strašák svrab. Trápí lidi hlavně v chudých regionech

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
17. 3. 2015 14:00
Podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky vzrostl počet lidí nakažených svrabem o pětinu. Nemocných jsou téměř čtyři tisíce.
Zákožka svrabová - mikroskopický roztoč, který se živí lidskou kůží.
Zákožka svrabová - mikroskopický roztoč, který se živí lidskou kůží. | Foto: Profimedia.cz

Praha - Do Česka se vrací svrab. Podle čísel, která tento týden zveřejnil Ústav zdravotnických informací a statistiky, se počet nakažených zvýšil dokonce o pětinu. S mimořádně nepříjemnou svědivou kožní nemocí se podle hlášení lékařů potýkají bezmála čtyři tisíce lidí. Podle hygieniků za tím může být chudoba.

"Zaznamenali jsme nárůst výskytu parazitárního onemocnění svrabu. Počet případů se meziročně zvýšil o 19 procent," píše se ve zprávě Ústavu zdravotnických informací a statistiky.

Svrab už podle něj v Česku tvoří více než tři procenta všech hlášených infekcí. Přitom o dalších pacientech lékaři vědět vůbec nemusí.

Nejproblematičtějšími regiony jsou podle statistik hlavně sever Moravy, Přerovsko, Lounsko, Ústecko, Klatovy a Kutná Hora.

Podle lékařů může být na vině chudoba. "Je možné, že se problém se svrabem prohlubuje s tím, jak přibývá lidí v hmotné nouzi," říká vedoucí protiepidemického oddělení lounského pracoviště Krajské hygienické stanice v Ústí nad Labem Olga Štorkánová.

Oblečení z popelnice

Lidé bez zázemí si totiž často vypomáhají tím, že používají věci vyhozené do popelnic a kontejnerů. "Berou si oblečení, které tam najdou a jehož původ je samozřejmě neznámý. Původní vlastník ho přitom mohl vyhodit právě proto, že měl svrab nebo jiné parazity," vysvětluje epidemioložka.

Svrab se potom rychle rozšíří – nejprve na nového vlastníka oblečení a později na další lidi, kteří se s ním dostanou do kontaktu. "Svrab se totiž přenáší přímým kontaktem – buďto s nemocnou kůží člověka, nebo s oblečením, ložním prádlem či botami, které nemocný krátce předtím použil," podotýká šéfka Dermatovenerologické kliniky Nemocnice Na Bulovce Jana Hercogová a potvrzuje, že také zaznamenala nárůst pacientů.

"Zatímco ještě před deseti lety jsme ošetřovali sotva stovku pacientů s parazitem za rok, v loňském roce to bylo tři sta lidí," řekla. Čtvrtinu z nich si museli lékaři kvůli těžšímu průběhu choroby nechat v nemocnici.

Nebezpečí číhá na táborech či v domovech důchodců

Svrab ale netrápí jen chudé. Podle epidemioložky Olgy Štorkánové se ve sporadických případech objevuje také u lidí, kteří žijí v běžných rodinách a jsou dobře zajištění.

"Nejčastěji ho sem přinese jeden člen rodiny, který tráví čas ve větším kolektivu – školce, letním táboře či domově důchodců," vysvětluje Štorkánová. Ve školkách si totiž děti často navzájem půjčují hračky nebo čepice, v domovech důchodců se může svrab rozšířit kvůli špatně vypranému povlečení.

Svrab je také nejčastější nemocí z povolání u zdravotnických pracovníků, kteří jsou v úzkém kontaktu s pacienty a jejich ložním prádlem. Parazita mohou lidé chytnout i od zanedbaných zvířat, která jejich majitelé nevodí pravidelně k veterináři.

Svrab je infekční zánět, který způsobuje roztoč zákožka svrabová – tedy parazit, který žije v kůži hostitele. Proto se člověk nakazí jen přímým kontaktem s nemocným člověkem nebo s věcmi, které používal.

Zákožka dokáže mimo kůži přežít až tři dny, proto jsou věci nemocného nebezpečné hlavně krátce poté, co je odložil.

Inkubační doba jsou při první infekci tři týdny, při opakované infekci se zkracuje na zhruba tři dny. Podle statistik postihuje všechny věkové skupiny lidí, nejčastěji ale seniory nad 65 let.

Typický znak: červené pupínky

"Pro svrab je charakteristické silné svědění v noci. Na kůži se často objeví dvojice červených pupínků, vzdálených od sebe asi půl centimetru až dva centimetry. U lidí, kteří se často sprchují, se ale nemusejí tyto typické kožní změny objevit,“ upozorňuje lékařka Jana Hercogová.

Červené pupínky bývají hlavně v místech, kde je kůže tenká, to znamená mezi prsty na rukou, kolem prsních bradavek, kolem pupku či v pase. Svrab u dospělých nebývá na dlaních, chodidlech ani na obličeji. "V některých případech však může svrab postihnout i celý kožní povrch, to se děje hlavně u bezdomovců nebo HIV pozitivních lidí," říká dermatoložka.

Kvůli tomu, že si nakažený postižená místa škrábe, mohou vzniknout oděrky či změny barvy kůže. Do ran se potom může dostat bakteriální infekce, kterou provází například zduření mízních uzlin.

Kůži brázdí až milion parazitů

"V první fázi infekce se ale svrab často nerozpozná, protože se mohou podobně projevovat i jiné nemoci – ekzémy a alergie. To samozřejmě pomáhá šíření svrabu," podotýká epidemioložka Štorkánová.

Zákožka svrabová je mikroskopický roztoč, který se živí lidskou kůží. Vyvrtává v ní chodbičky. Samičky pak nakladou do chodbiček vajíčka. Za svůj život, který trvá čtyři až šest týdnů, naklade samička kolem padesáti vajíček. Ta se během čtyř dnů přemění v další dospělé jedince.

Člověk, který se nakazí svrabem, hostí obvykle kolem 12 parazitů, u pacientů s poruchou imunity jich může v kůži žít dokonce víc než milion.

Svrab se léčí buď ambulantně - lékař předepíše pacientovi preparát, který se pak nanáší na celou kůži kromě obličeje. Pokud je nutná hospitalizace v nemocnici, používá se mast se sírou, která se natírá tři dny. Současně se musí vyměnit veškeré oblečení a ložní prádlo u všech osob, které s pacientem sdílely společnou domácnost.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 58 minutami

Vlivem zdražování energií může přibýt 100 tisíc domácností s nadměrnými výdaji za bydlení, míní expert

Kvůli zdražování energií by mohlo přibýt v Česku kolem 100 tisíc domácností, které mají nadměrné náklady na bydlení a vydávají na ně přes dvě pětiny svého příjmu. Jejich celkový počet by se tak mohl dostat na 550 tisíc. Problém s nadměrnými výdaji by tedy měla zhruba každá osmá domácnost v zemi. Výsledky ve čtvrtek na semináři o zkušenostech se sociálním bydlením přestavil analytik iniciativy Za bydlení Jan Klusáček.

Iniciativa vydala před nedávnem zprávu o vyloučení z bydlení. V Česku je kolem 4,5 milionu domácností. Nadměrné náklady za přiměřené bydlení má podle Klusáčka asi desetina z nich. V těchto domácnostech by mohlo žít přes 800 tisíc lidí. "Když se ceny energií zvýší o čtvrtinu, přibude 100 tisíc domácností s nadměrnými náklady. Nebude jich tak kolem 450 tisíc, ale už 550 tisíc. A nesporně se to stane," řekl Klusáček.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Německé strany začaly formálně jednat o koalici, kancléře chtějí volit na Mikuláše

Němečtí sociální demokraté (SPD), Zelení a liberálové (FDP) chtějí koaliční smlouvu o budoucí vládě vypracovat do konce listopadu, uvedli zástupci těchto politických uskupení. Ve čtvrtek formálně začínají koaliční vyjednávání. Volbu nového spolkového kancléře plánují v týdnu od 6. prosince.

Příští středu začnou fungovat pracovní skupiny zabývající se jednotlivými tématy. Současnou šéfku německé vlády Angelu Merkelovou má na tomto postu nahradit Olaf Scholz z SPD. Kancléře volí poslanci Spolkového sněmu (Bundestagu), potřebná je většina všech členů této komory parlamentu.

Volby v Německu se konaly 26. září a těsně zvítězila SPD s 25,7 procenta hlasů, druhá skončila konzervativní unie CDU/CSU s 24,1 procenta hlasů. Rozhodující slovo v dalším politickém vývoji připadlo dvěma menším stranám, FDP a Zeleným, které by byly schopné sestavit koalici jak se sociálními demokraty, tak s křesťanskými demokraty.

Minulý pátek členové možné budoucí koalice uzavřeli sondážní rozhovory, během kterých nezávazně zjišťovali, co je spojuje a co naopak rozděluje. Stanovili si priority pro své možné vládní působení.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při vichřici zahynuli na jihu Polska čtyři lidé

Nejméně čtyři mrtvé a šest zraněných si v Polsku vyžádala dnešní vichřice, která zasáhla zejména jih a jihozápad země, uvedla polská média s odvoláním na hasiče. Oběti jsou hlášeny z Dolního Slezska, sousedícího s Českou republikou, ale hasiči museli zasahovat po celé zemi. "Popadané stromy zablokovaly silnice a také železniční tratě, mnoho domů je bez elektřiny," napsal deník Gazeta Wyborcza na svém webu.

V Dolním Slezsku u osady Rusko se v důsledku poryvu větru převrátila na střechu dodávka, jejíž řidič zahynul. V obci Siechnice u Vratislavi se pod náporem větru zřítila zeď opravované budovy na jednoho pracovníka, kterého se záchranářům již nepodařilo oživit. V samé Vratislavi vichr vyvrátil strom a ten se zřítil na auto, ve kterém zahynuly dvě osoby.

Popadané stromy zablokovaly tři železniční tratě na severozápadě Polska, jeden strom spadl přímo na vlak. Spadlé stromy leží i přímo v ulicích Štětína.

Ve městě Zelená Hora na západě Polska vichřice poničila desítky aut, dodal deník.

Vichr, který láme stromy a strhává střechy a elektrické vedení, dosahuje chvílemi rychlosti až 100 kilometrů za hodinu, napsal server Onet.pl. Jen ve Velkopolském vojvodství je bez proudu na 50.000 odběratelů. Meteorologové předpovídají prudké poryvy větru na polském pobřeží Baltu až do zítřka.

Zdroj: ČTK , Zahraničí
Další zprávy