Nové pojetí dopravy. 110km/h se řidičům možná prodraží

Sandra Štefaniková Sandra Štefaniková
26. 8. 2012 15:00
Plánovaná změna struktury českých silnic s sebou může přinést i několik komplikací
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministerstvo dopravy plánuje v rekordním čase a skoro zadarmo rozšířit tuzemskou dálniční síť.

Převedením rychlostních silnic do vyšší kategorie by v Česku prakticky přes noc přibylo přes 300 kilometrů dálnic.

Změna kategorizace by se dotkla i vybraných silnic první třídy. Nově by se některým z nich mělo říkat silnice pro motorová vozidla. Nejvyšší povolená rychlost by na nich byla zvýšena na 110 km/h.

Navrhované změny vyvolávají hned několik otázek. Není jasné, co přesně bude znamenat pojem "rychlostní silnice" a co "silnice pro motorová vozidla." V praxi doposud ministerstvo dopravy kladlo mezi ně rovnítko.

Ani zákony zmíněné pojmy jasně nedefinují. Za rychlostní silnici se počítají takové komunikace, které jsou přístupné pouze silničním motorovým vozidlům a značené dopravním značením "silnice pro motorová vozidla."

Ministerstvo dopravy počítá s tím, že spolu se změnou kategorizace silnic bude nezbytné provést také úpravy příslušných zákonů. Ty by se měly týkat především přesného rozlišení jednotlivých typů pozemních komunikací.

"Případné povýšení některých silnic první třídy na silnice pro motorová vozidla je třeba dobře připravit. Mohlo by totiž dojít k situaci, kdy budou zpoplatněny úseky, za jejichž používání dnes řidiči osobních vozidel do tří a půl tun neplatí," uvedl dopravní odborník Robert Šťastný.

V současné době se totiž na pozemní komunikace se značením "silnice pro motorová vozidla" vztahuje zpoplatnění za jejich užívání. Pouze ministerstvo dopravy potom může rozhodnout o výjimce. Z rozpracovaného návrhu ministerstva dopravy ale nevyplývá, že by se změny v příslušných zákonech měly týkat právě tohoto problému.

V případě, že by došlo k výše nastíněnému povýšení, by tak vedle dálnic mohly rázem přibýt až stovky kilometrů zpoplatněných úseků na tazích, které řidiči osobních motorových vozidel mohli dosud využívat bezplatně.

"Nové úseky silnic vyhrazené pouze motorovým vozidlům by mohl stát zpoplatnit pro nákladní dopravu a zvýšit tak výnosy z mýtného. Motorových vozidel do tří a půl tun by se to týkat nemělo," vysvětlil tiskový mluvčí ministerstva dopravy Roman Kluzák.

Podle Kluzáka ministerstvo dopravy připravuje vyhlášku, která přesně stanoví, jaké silnice pro motorová vozidla budou ze zpoplatnění vyloučeny. "Nově povýšených silnic se zpoplatnění pro osobní motorová vozidla týkat nebude," dodal Kluzák.

Zpoplatnění by mohlo ohrozit i bezpečnost

Navrhovaná vyhláška ministerstva dopravy ovšem nevylučuje, že by k zpoplatnění nemohlo dojít v průběhu nadcházejích let.

Značná část rozhodování o tom, které úseky budou zpoplatněny, totiž spadá do rukou ministerstva dopravy a podléhají tedy i aktuálním zájmům jeho vedení. Místní samospráva nebo ostatní ministerstva se k návrhu mohou vyjádřit pouze v připomínkovém řízení.

Podle dopravního odborníka Roberta Šťastného by případné zpoplatnění pro osobní dopravu mohlo mít negativní vliv nejen na peněženky řidičů, ale především na bezpečnost dopravního provozu.

"Řidiči, kteří běžně nevyužívají zpoplatněné pozemní komunikace, by mohli začít hledat alternativní cesty. Například v případě, že by došlo k zpoplatnění frekventované  I/37 Hradec Králové - Pardubice, by využívali místní komunikace, které protínají hustě obydlené oblasti," řekl Šťastný. 

Náhradní trasy by si museli najít i řidiči vozidel, jejichž rychlost nedosahuje minimální požadované rychlosti  a majitelé nemotorových vozidel. Omezení by se týkala mimo jiné zemědělských strojů.

Naopak navrhovaných změn a případného zpoplatnění nebo komplikací se příliš neobávají provozovatelé nákladní dopravy.

"Dálkové nákladní dopravy se případné změny příliš nedotknout. Většina navrhovaných komunikací je pro ně stejně již zpoplatněna. Sto kilometrů navíc by nepředstavovalo příliš citelné změny," řekl Martin Felix, tiskový mluvčí Sdružení pro automobilovou dopravu ČESMAD.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Irvingův návrat Brooklyn výhrou neoslavil, podlehl v Clevelandu

Basketbalisté Brooklynu v prvním utkání s kompletní trojicí hvězd Kevin Durant, Kyrie Irving a James Harden na vítězství nedosáhli. Durant sice zaznamenal 38 bodů, 12 doskoků a osm asistencí, navrátilec Irving přidal 37 bodů a Harden triple double za 21 bodů, deset doskoků a 12 asistencí, Nets i přesto po druhém prodloužení prohráli 135:147 v Clevelandu.

Výsledky NBA:

Atlanta - Detroit 123:115 po prodl., Cleveland - Brooklyn 147:135 po prodl., Golden State - San Antonio 121:99, Houston - Phoenix 103:109, Indiana - Dallas 112:124, LA Clippers - Sacramento 115:96, Minnesota - Orlando 96:97, Philadelphia - Boston 117:109, Toronto - Miami 102:111. Utkání Charlotte - Washington, Portland - Memphis byla odložena.

Další zprávy