Dálnic v Česku přibude, ministerstvo přemaluje značky

Domácí ČTK Domácí, ČTK
13. 8. 2012 21:11
Z některých silnic 1. třídy se stanou dálnice, jinde se zvýší rychlost z 90 na 110 km/h
Pilotním projektem na zvyšování rychlosti bude silnice I/37 z Hradce Králové do Pardubic (ilustrační foto).
Pilotním projektem na zvyšování rychlosti bude silnice I/37 z Hradce Králové do Pardubic (ilustrační foto). | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministerstvo dopravy chce převést 300 km rychlostních silnic na dálnice a na některých silnicích 1. třídy zvýšit maximální rychlost z 90 na 110 km/h. Pilotním projektem by se už na podzim tohoto roku měla stát komunikace mezi Hradcem Králové a Pardubicemi. Resort to v pondělí oznámil v tiskové zprávě.

Návrh nazvaný Nové pojetí dálniční sítě chce ministerstvo dopravy předložit vládě. Přispěje ke zvýšení srozumitelnosti a přehlednosti české dálniční sítě v očích domácích i zahraničních řidičů, uvedlo ministerstvo.

Navrhovaným administrativním převodem vybraných rychlostních silnic do dálniční sítě by se její délka zvýšila o zhruba 300 km. Nově definovaných silnic pro motorová vozidla s povolenou rychlostí 110 km/h by měly existovat řádově stovky kilometrů. Rychlost by se mohla zvýšit na 24 úsecích, například Karlovy Vary - Ostrov, Most - Bílina, Bílina - Teplice nebo Liberec - Kunratice.

Vybrané silnice první třídy mají být koncipovány jako mezistupeň mezi běžnou dvoupruhovou silnicí první třídy a dálnicí.

"Výše uvedený výčet je demonstrativní a nevylučuje prověření dalších úseků. Předkladatelé tohoto materiálu si uvědomují, že mnohé z výše uvedených úseků budou vyžadovat nákladné stavební úpravy spojené s naplněním moderních bezpečnostních požadavků. Tyto úpravy jsou však výrazně méně investičně náročné a přitom srovnatelně efektivní než přestavba těchto komunikací na dnešní parametry rychlostních silnic," píše se mimo jiné v dokumentu ministerstva.

Pilotně se pak rychlost 110 km/h bude už na podzim tohoto roku testovat na silnici I/37 z Hradce Králové do Pardubic.

Vybrané úseky ke zvýšení rychlosti:

I/7 Chomutov - Křimov; I/11 Ostrava - Šenov; I/11 Ostrava, Rudná (v okolí D1); I/13 Karlovy Vary - Ostrov; ?I/13 Most - Bílina; I/13 Bílina - Teplice; ?I/14 Liberec - Kunratice; I/20 Nová Hospoda (R4) - Písek; I/20 Plzeň, přivaděč k D5; I/23 Brno, Pražská radiála; I/26 Plzeň, přivaděče k D5; I/27 Plzeň-Sukova - Dobřany; I/34 České Budějovice - Lišov; I/35 Liberec - Bílý Kostel; I/35 Olomouc - Křelov; I/37 Hradec Králové - Pardubice; I/38 Jihlava, přivaděč k D1; I/43 Brno, Svitavská radiála; I/44 Postřelmov, obchvat; I/48 Nový Jičín - Příbor; I/48 Český Těšín, obchvat; I/50 Brno, Olomoucká radiála; I/56 Prodloužená Místecká; I/57 Semetín - Jablůnka.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 minutami

Volejbalistky prohrály duel o bronz v Evropské lize

České volejbalistky zůstaly v Evropské lize pod stupni vítězů. V dnešním utkání o bronz ve Final Four hraném v bulharském Ruse podlehly Španělkám 2:3 po setech 26:28, 25:10, 25:23, 16:25 a 10:15 v super tie-breaku. Titul získaly přemožitelky Češek ze sobotního semifinále Bulharky, které porazily Chorvatsko 3:1.

"Je to pro nás zklamání. Věřili jsme v medaili, byli jsme nastartovaní a chtěli jsme urvat, když ne obhajobu, tak nějakou placku. Na Španělky jsme si věřili, byli jsme na ně výborně připraveni, ale bohužel turnaj nás nezastihl v optimální formě," řekl asistent trenéra Martin Hroch.

Volejbalistky v prvním setu zpočátku ztrácely, ale do koncovky šly s náskokem 23:21. O ten sice přišly, vzápětí si postupně vybojovaly tři setboly, ale ani jednou neuspěly. Dvakrát se připravily o šanci ukončit set zkaženým servisem. Naopak Španělky při první šanci setbol využily.

Ve druhém setu se Češkám povedlo od úvodních výměn odtlačit soupeřky od sítě a vybudovaly si šestibodový náskok, který narůstal. Univerzálka Orvošová zvýšila už na 20:9 a hra Španělek se rozpadla. Třetí set byl znovu vyrovnaný a tentokrát Češky koncovku zvládly.

Ve zbytku utkání ale působily unaveněji a měly problém se prosadit v útoku. Ve čtvrtém setu prohrávaly 12:17 a střídání nepomohla. Do rozhodujícího tie-breaku nastoupila základní šestka, ještě snížila z 4:8 na 7:8, ale po sérii nedůrazných smečí slavily bronz soupeřky.

"Nám pak trošku došly síly," řekla kapitánka Andrea Kossányiová k obratu v utkání po třetím setu. "Asi je brzo to soudit. Celou dobu hrajeme jako tým a dneska jsme jako tým nehrály."

Na výkonu týmu už se mohla projevit únava po náročném programu. "Je to pravděpodobné. Holky to táhnou společně třetí měsíc, navíc chybí Míša Mlejnková a je pravda, že jsme to všechno hráli na šest sedm lidí a v závěru nám došly baterky, jak se říká," uvedl Hroch. Volejbalistky mají za sebou úspěšnou kvalifikaci mistrovství Evropy a Evropskou ligu.

Po oddychu se začnou připravovat na ME, které se uskuteční od 18. srpna do 4. září. Ve skupině B se utkají v Plovdivu s domácím Bulharskem, Polskem, Německem, Španělskem a Řeckem.

Final Four Evropské ligy volejbalistek v Ruse (Bulharsko):

O 3. místo:

ČR - Španělsko 2:3 (-26, 10, 23, -16, -10)

Rozhodčí: Geldofová (Niz.), Luts (Belg.). Čas: 134 min. Diváci: 2100.

Sestava a body ČR: Kossányiová 13, Trnková 14, Orvošová 13, Hodanová 13, Šimáňová 9, Valková 1, libero Dostálová - Svobodová 1, Kojdová 2, Bajusz, Nová 3. Trenér: Athanasopulos.

Nejvíce bodů Španělska: Montorová 24, Escamillaová 23.

Finále:

Bulharsko - Chorvatsko 3:1 (-22, 22, 17, 20).

Zdroj: ČTK
Další zprávy