Dálnic v Česku přibude, ministerstvo přemaluje značky

Domácí ČTK Domácí, ČTK
13. 8. 2012 21:11
Z některých silnic 1. třídy se stanou dálnice, jinde se zvýší rychlost z 90 na 110 km/h
Pilotním projektem na zvyšování rychlosti bude silnice I/37 z Hradce Králové do Pardubic (ilustrační foto).
Pilotním projektem na zvyšování rychlosti bude silnice I/37 z Hradce Králové do Pardubic (ilustrační foto). | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministerstvo dopravy chce převést 300 km rychlostních silnic na dálnice a na některých silnicích 1. třídy zvýšit maximální rychlost z 90 na 110 km/h. Pilotním projektem by se už na podzim tohoto roku měla stát komunikace mezi Hradcem Králové a Pardubicemi. Resort to v pondělí oznámil v tiskové zprávě.

Návrh nazvaný Nové pojetí dálniční sítě chce ministerstvo dopravy předložit vládě. Přispěje ke zvýšení srozumitelnosti a přehlednosti české dálniční sítě v očích domácích i zahraničních řidičů, uvedlo ministerstvo.

Navrhovaným administrativním převodem vybraných rychlostních silnic do dálniční sítě by se její délka zvýšila o zhruba 300 km. Nově definovaných silnic pro motorová vozidla s povolenou rychlostí 110 km/h by měly existovat řádově stovky kilometrů. Rychlost by se mohla zvýšit na 24 úsecích, například Karlovy Vary - Ostrov, Most - Bílina, Bílina - Teplice nebo Liberec - Kunratice.

Vybrané silnice první třídy mají být koncipovány jako mezistupeň mezi běžnou dvoupruhovou silnicí první třídy a dálnicí.

"Výše uvedený výčet je demonstrativní a nevylučuje prověření dalších úseků. Předkladatelé tohoto materiálu si uvědomují, že mnohé z výše uvedených úseků budou vyžadovat nákladné stavební úpravy spojené s naplněním moderních bezpečnostních požadavků. Tyto úpravy jsou však výrazně méně investičně náročné a přitom srovnatelně efektivní než přestavba těchto komunikací na dnešní parametry rychlostních silnic," píše se mimo jiné v dokumentu ministerstva.

Pilotně se pak rychlost 110 km/h bude už na podzim tohoto roku testovat na silnici I/37 z Hradce Králové do Pardubic.

Vybrané úseky ke zvýšení rychlosti:

I/7 Chomutov - Křimov; I/11 Ostrava - Šenov; I/11 Ostrava, Rudná (v okolí D1); I/13 Karlovy Vary - Ostrov; ?I/13 Most - Bílina; I/13 Bílina - Teplice; ?I/14 Liberec - Kunratice; I/20 Nová Hospoda (R4) - Písek; I/20 Plzeň, přivaděč k D5; I/23 Brno, Pražská radiála; I/26 Plzeň, přivaděče k D5; I/27 Plzeň-Sukova - Dobřany; I/34 České Budějovice - Lišov; I/35 Liberec - Bílý Kostel; I/35 Olomouc - Křelov; I/37 Hradec Králové - Pardubice; I/38 Jihlava, přivaděč k D1; I/43 Brno, Svitavská radiála; I/44 Postřelmov, obchvat; I/48 Nový Jičín - Příbor; I/48 Český Těšín, obchvat; I/50 Brno, Olomoucká radiála; I/56 Prodloužená Místecká; I/57 Semetín - Jablůnka.

 

Právě se děje

Další zprávy