Automaty u modrých zón odmítají některé karty. Francouzský výrobce je musí přeprogramovat

Marek Pokorný Marek Pokorný, Radek Dragoun
17. 9. 2016 6:45
Nové parkovací automaty v Praze neberou platební karty některých bank. Jsou prý příliš zabezpečené. Firma Eltodo, která parkovací zóny pro hlavní město spravuje, proto již poslala čtečky z automatů na otestování a nápravu francouzskému výrobci.
Nové modré parkovací zóny platí od konce srpna v Praze 5 a 6 a také na Jarově.
Nové modré parkovací zóny platí od konce srpna v Praze 5 a 6 a také na Jarově. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Jen několik týdnů fungují v metropoli nové parkovací zóny a jejich provozovatel, firma Eltodo, musí už řešit nečekaný problém: Moderní parkovací automaty, které instalovala v městských částech Praha 3, 5 a 6, odmítají brát některé platební karty.

"Snažil jsem se zaplatit nejdříve sám, ale parkovací automat nefungoval. A nereagoval ani na kartu manželky," uvedl Štěpán Vorlíček z Prahy.

Když se pokusil problém řešit se zákaznickou podporou firmy Eltodo, od jejího operátora se mu dostalo nečekaného vysvětlení: Má prý příliš zabezpečenou kartu, a tak ji čtečka parkovacího automatu nepřečte.

"Řekl mi, že některé české banky mají vyšší systém zabezpečení, na které nebyl ten systém připravený. A že se zřejmě budou všechny čtečky reklamovat a pošlou se francouzskému výrobci k úpravě," dodal Vorlíček.

Problém potvrdila mluvčí Technické správy komunikací Barbora Lišková. Firma Eltodo podle ní již vše řeší s francouzským subdodavatelem.

"Poslali mu čtyři čtečky k testování a najití závady," uvedla s tím, že zatím nemá informace o tom, že by se měla reklamovat celá dodávka. "Tento typ automatů používají i na Slovensku a ve Francii a tam fungují a čtou všechny karty," dodala.

Problémy podle informaci Aktuálně.cz zaznamenali především klienti Zuno bank a Raiffeisenbank. "Víme o tom. Ale problém není na naší straně," řekla mluvčí Raiffeisenbak Petra Kopecká.

Podle Kopecké je problém v tom, že parkovací automat sice kartu načte, ale nedokončí transakci. "Klientům jsou tak neoprávněně blokovány částky za parkovné, které jsou však zároveň ihned vráceny. K neoprávněnému zaúčtování tedy nedochází," uvedla.

Samotné Eltodo na otázky, jak budou daný problém řešit a kterých bank konkrétně se týká, neodpovědělo. Jeho mluvčí Marat Saber uvedl, že se prý již k parkovacím automatům dostatečně vyjadřovali. "Vygooglujte si to," řekl pouze a konkrétní otázky už nechal bez odpovědi.

 

Právě se děje

Další zprávy