Praha/Vsetín - Policista Milan Šošovička, který vyšetřuje korupční kauzu vicepremiéra Jiřího Čunka, konzultoval s klíčovou svědkyní proti předsedovi lidovců některé otázky, jež mohou padnout při oficiálním výslechu.
V e-mailech, které si posílali Šošovička se svědkyní Marcelou Urbanovou ze soukromých adres a které má Aktuálně.cz k dispozici, jsou informace, k nimž se Urbanová měla dva dny poté u výslechu vyjádřit.
Věta: Není co doplňovat, uvidíme co ještě vymyslí, zítra ráno se ještě ozvu. MŠ," kterou Šošovička v jednom z mailů adresoval svědkyni a narážel na postup Čunkových obhájců, pak jen dokládá tón vzájemé korespondence mezi svědkyní a nezávislým policistou.
Maily a doklady citované v tomto článku si prohlédněte v galerii.
To jsou banality, míní žalobce
On-line deník Aktuálně.cz. už jednou část korespondence mezi Urbanovou a Šošovičkou zveřejnil. Bylo to poté, co stejné maily obdržela inspekce ministra vnitra a začala vyšetřovat, zda je postup vyšetřovatelů v souladu se zákonem. Státní zástupce v Olomouci však zakrátko případ zastavil. Šetření inspekce označil jako neodůvodněné a řekl, že od policisty odešel "pouze jeden mail s banálním obsahem."
Krátce poté získalo Aktuálně cz. od zdroje blízkého Čunkovým obhájcům další várku mailů, které si Urbanová a Šošovička vyměnili.
Čunek je obviněn, že přijal jako starosta Vsetína půlmiliónový úplatek a jeho vyšetřování se blíží k závěru. Úřady by měly rozhodnout, zda bude obžalován či zda bude vyšetřování zastaveno.
Více než půl roku se vlekoucí případ má velký politický náboj. Například opoziční sociální demokraté dnes řekli, že navrhnou hlasování o důvěře vládě, pokud Jiří Čunek zůstane vicepremiérem i poté, co bude případně obžalován.
Privátní? No a co?!
Z nových mailů lze sestavit obrázek, co si vlastně policista se svědkyní psali. Vyšetřující například děkoval Urbanové, že mu poslala své poznámky k "minutovníku" inkriminovaného dne, kdy Čunek podle obvinění převzal úplatek.
Urbanová komentovala verzi časové osy, kterou policii nastínil jen několik dní předtím svědek protistrany Roman Vaškůj s cílem dokázat, že Čunek nebyl na místě, kde podle Urbanové úplatek převzal. Vaškůj osu nadiktoval do spisu a pak ji zveřejnil na webových stránkách, které se kauzou Čunek zabývají, jsou tedy veřejně přístupné.
Urbanová však v mailu Šošovičkovi nereaguje pouze na tuto Vaškůjovu verzi, ale také na neveřejné svědectví někdejšího Čunkova kolegy z radnice. Jeho sdělení je součástí spisu a vidět ho může jen advokát a policie.
Odkud detaily Urbanová znala, není jasné. Státní zástupce, který šetření mailů zastavil, se tím nezabýval. "Z mailů, které jsem měl k dispozici, rozhodně nevyplývá, že by je poskytl policista," řekl Aktuálně.cz.
Urbanová tvrdí, že maily jsou podvrhy. "Jsem o tom přesvědčená. Podala jsem trestní oznámení," řekla Aktuálně.cz. Elektronickou korespondenci se Šošovičkou však nepopřela a citaci z inkrimovaných mailů, aby mohla potvrdit jejich autentičnost, si poslechnout odmítla.
"Nebudu nic komentovat - až příslušnému orgánu, který se tím bude zabývat. Ať už to byl kdokoliv, stáhl moji poštu a zasáhl do mých práv. Příště se to může stát i vám," dodala.
Fakt, že si Milan Šošovička píše se svědkyní ze soukromého mailu, olomouckého žalobce nezaráží. "Nevím, jaké má policista technické možnosti na pracovišti. Ale policisté dnes už běžně hovoří ze soukromých mobilních telefonů a nikdo se nad tím nepozastavuje," řekl Aktuálně.cz státní zástupce Jaroslav Rašendorfer.
Kdy přijel Klaus?
Aktuálně.cz má kromě mailů k dispozici také část záznamu nejnovějšího výslechu Urbanové na policii, který se uskutečnil 3. května. Vyplývá z něj, že vyšetřovatel položil na závěr výslechu svědkyni otázku, u níž si díky předchozí mailové výměně byl stoprocentně jist, že ji zodpoví.
Urbanová totiž podle mailu prvního května píše: "Byl-li 11.2.2002 tak významným dnem pro ing. Půčka i Ing. Kudlíka z pohledu zasedání vlády ČR ve Zlíně, že si detailně vše pamatují, pak určitě nezapomenou na den 27.4. 2005, kdy Vsetín navštívil prezident Václav Klaus."
A o dva dny později se policista zeptal: "Víte, kdy pan prezident Václav Klaus navštívil Vsetín?" Odpověď Urbanové byla bezchybná.
Těsně před tím nedokázala odpovědět na otázku Čunkova obhájce, který se pravděpodobně pokusil zpochybnit hodnotvěrnost její paměti na den, kdy Čunek podle ní úplatek převzal. Zeptal se jí na program dne v roce 2002, kdy se starosta Čunek setkal s prezidentem na Hradě. "S tímto datem si nic mimořádného nevybavuji," uvedla Urbanová.
Ani tuto spojitost státní zástupce nezkoumal.
Štětina: Podivností je hodně
"Položit takto otázku, to je to jasné porušení procesních pravidel," míní senátor Jaromír Štětina, který patří mezi hlavní zastánce Čunkjovy neviny a který měl také možnost si e-maily prohlédnout.
Kvůli nim rovněž už minulý týden jednal s ministrem vnitra Ivanem Langerem, který následně spustil vyšetřování své inspekce.
"To, že si policista píše se svědkyní soukromně, a o věcech, ke kterým ji bude vyslýchat, je přece v takové kauze naprosto nepřípustné. Pokud to není podvrh, těch zvláštních podivností je tu příliš. Inspekce by to měla určitě vyšetřit," řekl Aktuálně.cz Štětina.
Policista i zástupci zpochybněni
Podle informací Aktuálně.cz Inspekce ministra vnitra usiluje o pokračování prověrky mailové korespondence mezi policistou a klíčovou svědkyní kauzy.
A otevře se možná také i prověřování minulosti dozorujícího státního zástupce Romana Obsta, který měl získaz bezpečnostní prověrku neoprávněně. Do případu se rozhodla vstoupit nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká.
Krajský státní zástupce v Olomouci Lev Novák Aktuálně.cz řekl, že Vesecká bude rozhodovat také o tom, zda případ nesvěří jinému státnímu zastupitelství, například v Praze. Kvůli možnému střetu. Na něj poukázali obhájci Jiřího Čunka.
"Dostali jsme návrh na odnětí případu přerovskému státnímu zastupitelství. Nejvyšší státní zástupkyně si vyžádá informace, zda je k tomu důvod a poté rozhodne," potvrdil Aktuálně.cz mluvčí Vesecké Jiří Bigas.