reklama
 
 

Nová šance pro stovky rodin: 180 milionů na zateplení

28. 5. 2012
Foto: Pavel Baroch
Ze zelené úsporám se dodatečně vyplatí peníze těm, kteří podali žádost "napůl"

Praha - Stovky domácností, kterým při náhlém uzavření programu Zelená úsporám na podzim 2010 úředníci přibouchli dveře, mají po roce a půl naději, že jim stát přeci jen přispěje významnou částkou na zateplení jejich domů.

Šanci ale mají jen ti, kteří žádost o dotaci vyřizovali přes banku a stihli v termínu podat Státnímu fondu životního prostředí k posouzení technickou dokumentaci.

Jenže mnohé rodiny sice dostaly v obálce zkontrolovanou dokumentaci, ale z nejrůznějších důvodů už nepodaly včas formuláře se žádostí o dotaci u některé z vybraných bank, které se na vyřizování administrativy podílely.

Úřady přestaly přijímat žádosti na dotaci z miliardového programu Zelená úsporám 29. října 2010, protože už se na všechny nedostávaly peníze.

"S ohledem na to, že jsme v roce 2011 dostaly stovky podnětů od těchto žadatelů, rozhodl ministr Tomáš Chalupa o zařazení těchto žádostí do administrace," řekla Aktuálně.cz mluvčí Státního fondu životního prostředí Lenka Brandtová.

Dodala, že takových zkontrolovaných dokumentací je zhruba 800 a dotace by mohla dosáhnout přibližně 180 milionů korun.

Nové žádosti nepřijímáme

Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí vyzvaly tyto domácnosti, aby do konce června podali oficiální žádost o příspěvek na zateplení či výměnu starého kotle na ekologické vytápění - více ZDE.

Fond zdůraznil, že v žádném případě nejde o přijímání nových žádostí. "Tento postup se týká pouze již dříve předložených žádostí, respektive projektových dokumentací předložených ke kontrole na našem krajském pracovišti," sdělil státní fond.

V programu se přitom letos "našlo" ještě 200 milionů korun. Jenže peníze nedostanou domácnosti v rodinných domech, činžácích či panelácích, ale obce nebo kraje. Na zateplování škol, školek, pečovatelských domů pro seniory nebo zdravotnických zařízení.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Jak na zateplení domu?

autor: Pavel Baroch | 28. 5. 2012

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama