Nová šance pro stovky rodin: 180 milionů na zateplení

Pavel Baroch
28. 5. 2012 22:03
Ze zelené úsporám se dodatečně vyplatí peníze těm, kteří podali žádost "napůl"
Foto: Pavel Baroch

Praha - Stovky domácností, kterým při náhlém uzavření programu Zelená úsporám na podzim 2010 úředníci přibouchli dveře, mají po roce a půl naději, že jim stát přeci jen přispěje významnou částkou na zateplení jejich domů.

Šanci ale mají jen ti, kteří žádost o dotaci vyřizovali přes banku a stihli v termínu podat Státnímu fondu životního prostředí k posouzení technickou dokumentaci.

Jenže mnohé rodiny sice dostaly v obálce zkontrolovanou dokumentaci, ale z nejrůznějších důvodů už nepodaly včas formuláře se žádostí o dotaci u některé z vybraných bank, které se na vyřizování administrativy podílely.

Úřady přestaly přijímat žádosti na dotaci z miliardového programu Zelená úsporám 29. října 2010, protože už se na všechny nedostávaly peníze.

"S ohledem na to, že jsme v roce 2011 dostaly stovky podnětů od těchto žadatelů, rozhodl ministr Tomáš Chalupa o zařazení těchto žádostí do administrace," řekla Aktuálně.cz mluvčí Státního fondu životního prostředí Lenka Brandtová.

Dodala, že takových zkontrolovaných dokumentací je zhruba 800 a dotace by mohla dosáhnout přibližně 180 milionů korun.

Foto: Pavel Baroch

Nové žádosti nepřijímáme

Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí vyzvaly tyto domácnosti, aby do konce června podali oficiální žádost o příspěvek na zateplení či výměnu starého kotle na ekologické vytápění - více ZDE.

Fond zdůraznil, že v žádném případě nejde o přijímání nových žádostí. "Tento postup se týká pouze již dříve předložených žádostí, respektive projektových dokumentací předložených ke kontrole na našem krajském pracovišti," sdělil státní fond.

V programu se přitom letos "našlo" ještě 200 milionů korun. Jenže peníze nedostanou domácnosti v rodinných domech, činžácích či panelácích, ale obce nebo kraje. Na zateplování škol, školek, pečovatelských domů pro seniory nebo zdravotnických zařízení.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Jak na zateplení domu?

 

Právě se děje

před 39 minutami

Junior Lamparter předčil na MS dospělé sdruženáře, Vytrval byl 22.

Rakušan Johannes Lamparter udržel vedení po skoku a stal se sdruženářským mistrem světa na velkém můstku. Devatenáctiletý Rakušan mezi dospělými triumfoval jen tři týdny po té, co získal juniorský světový titul. Nejlepším českým reprezentantem byl tentokrát Jan Vytrval, který obsadil 22. místo, což je jeho nejlepší umístění na vrcholné akci.

před 44 minutami

Štafeta běžkyň na lyžích byla na MS osmá, vyhrály Norky

České běžkyně na lyžích zajely na mistrovství světa nejlepší štafetu od Sappora 2007. Čtveřice Kateřina Razýmová, Petra Nováková, Kateřina Janatová a Petra Hynčicová skončila v Oberstdorfu osmá. Na světový trůn se v závodě na 4×5 kilometrů vrátily Norky, tentokrát ve složení Tiril Udnes Wengová, Heidi Wengová, Therese Johaugová a Helene Marie Fossesholmová. Naopak selhaly obhájkyně titulu Švédky, které obsadily až šesté místo.

Štafetu skvěle rozjela Razýmová, která po prvním klasickém úseku předala na prvním místě. Nováková se snažila udržet Norky Heidi Wengové a Rusky Julie Stupakové, ale v závěru prvního dvouapůlkilometrového okruhu odpadla a v tom druhém jí došly síly. Propadla se na osmé místo. O další příčku pak klesla Janatová, ale finišmanka Hynčicová dostala Češky na osmé místo před Kanadu. V elitní desítce byly na MS Češky naposledy před čtrnácti lety, kdy ještě s Kateřinou Neumannovou obsadily pátou příčku.

Další zprávy