V Zelené úsporám se našlo 200 milionů, dostanou je obce

Pavel Baroch
24. 5. 2012 22:35
Původně v programu chybělo 8 miliard, peníze půjdou na zateplení škol či nemocnic
Na zateplení školky v Humpolci výrazně přispěla Evropská unie
Na zateplení školky v Humpolci výrazně přispěla Evropská unie | Foto: SFŽP

Praha - Původně chybělo bezmála 8 miliard, teď přebývá 200 milionů. Program Zelená úsporám na zateplování domů a výměnu starých kotlů za ekologické vytápění může pokračovat.

Jenže peníze nedostanou domácnosti v rodinných domech, činžácích či panelácích, ale obce nebo kraje. Na zateplování škol, školek, pečovatelských domů pro seniory nebo zdravotnických zařízení.

"Na ministerstvu ani na Státním fondu životního prostředí nepočítáme s tím, že by byly podporovány například rekonstrukce ministerstev nebo jiných státních budov a byrokratického aparátu," řekl ministr životního prostředí Tomáš Chalupa.

Jak je možné, že v programu, který byl ještě relativně nedávno v miliardovém převisu, se našly stovky milionů? A proč míří obcím a krajům, a nikoli domácnostem, na něž byla největší dotační akce v historii původně zaměřena?

Obce slíbené miliardy nedostaly

Program Zelená úsporám se ukázal jako mimořádně úspěšný a zájem o dotaci na zateplování byl ohromný. Proto na podzim 2010 muselo ministerstvo přijímání nových zájemců zastavit. Ukázalo se, že na uspokojení všech by bylo zapotřebí dalších takřka 8 miliard.

Ministerstvo proto z programu vyjmulo obce a kraje, kterým původně slíbilo 4 miliardy. Zároveň začali lidé na Státním fondu životního prostředí všechny žádosti od domácností kontrolovat, a pokud objevili v předložených dokumentech chyby, rodiny o dotaci přišly.

Další peníze získalo ministerstvo prodejem emisních povolenek, úsporami uvnitř programu nebo třeba přesunutím části peněz určených na ekologickou likvidaci autovraků.

Foto: Vojtěch Marek

Pošleme, když něco zbyde

Ministr Chalupa tehdy zároveň slíbil, že obcím a krajům poskytne na zateplování aspoň nějaké finance, pokud v Zelené úsporám nějaké prostředky po uspokojení všech domácností s perfektními žádostmi zbydou. 

"Museli jsme se vypořádat s celým problémem a zároveň jsme chtěli uspokojit co největší počet soukromých žadatelů o podporu v programu Zelená úsporám, pro které byl program původně určen," sdělil Chalupa.

Nyní tedy mohou žádat obce či kraje o příspěvek ze Zelené úsporám. Ministerstvo předpokládá, že po prvních 200 milionech se další peníze "najdou" ještě na podzim. Radnice či krajské úřady mohou zároveň žádat peníze na zateplování z Operačního programu Životní prostředí.

Z programu Zelená úsporám bylo zatím zhruba 61 tisícům žádostí proplaceno více než 14 milionů korun.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Jak získat dotace?

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nejméně 20 mrtvých si v Egyptě vyžádala srážka autobusu s kamionem

Nejméně dvacet lidí přišlo o život a další tři byli zraněni při úterní srážce autobusu s kamionem v jižním Egyptě. Informovala o tom dnes agentura AP. Nehoda se stala v provincii Asijút asi 320 kilometrů jižně od Káhiry. Autobus, který jel z hlavního města, se převrátil při předjíždění kamionu. Následně do něj kamion narazil a obě vozidla vzplanula, uvedla AP s odvoláním na guvernéra.

Při dopravních nehodách v Egyptě každý rok umírají tisíce lidí. Havárie jsou většinou způsobeny překračováním povolené rychlosti, špatnými silnicemi nebo nedostatečným prosazováním bezpečnosti v dopravě.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Utah v NBA přehrál Oklahoma City, které nepomohlo ani 42 bodů Dorta

Basketbalisté Utahu si upevnili pozici lídra NBA, když zdolali 106:96 Oklahoma City a připsali si sedmou výhru z posledních deseti utkání. Chorvat Bojan Bogdanovič přispěl k vítězství 23 body a Donovan Mitchell 22 body. Thunder nestačilo 42 bodů Luguentze Dorta, který zaznamenal nejlepší střelecký výkon v kariéře i díky sedmi trojkám. Los Angeles Clippers pomohl k výhře 126:115 v Indianě 36 body Paul George.

Výsledky NBA:

Charlotte - LA Lakers 93:101, Indiana - LA Clippers 115:126, Phoenix - Miami 106:86, Portland - Boston 115:116, Toronto - Atlanta 103:108, Utah - Oklahoma City 106:96.

Další zprávy