Michaláková dá českému úřadu plnou moc. Bude moci do spisu

ČTK ČTK
19. 3. 2015 18:20
Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí dá rovněž matce dvou odebraných synů doporučení, jak dále postupovat.
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se v úterý 10. února sešel s Evou Michalákovou, které norské úřady odebraly syny.
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se v úterý 10. února sešel s Evou Michalákovou, které norské úřady odebraly syny. | Foto: Martin Svozílek

Praha - Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí (ÚMPOD) požádal Evu Michalákovou, jíž norské úřady v roce 2011 odebraly syny, o plnou moc kvůli možnosti nahlížet do jejího norského spisu. Matka chlapců ji českým úředníkům poskytne, sdělil jeden z jejích právníků Pavel Hasenkopf.

Mluvčí ministerstva práce Petr Habáň uvedl, že ÚMPOD po jednání svého šéfa v Norsku matčině advokátce dal i doporučení k dalšímu postupu, upozornil ve čtvrtek Český rozhlas.

Brněnský úřad odeslal dopis s žádostí o plnou moc advokátce minulý týden.

Požadujte setkávání chlapců i výuku češtiny

Doporučil třeba také to, aby Michaláková norské sociálce písemně sdělila, že si přeje pro své syny výuku češtiny. "Dalším doporučením je například vznést formální požadavek na zajištění co nejčastějších styků obou chlapců," nastínil Habáň.

Hasenkopf uvedl, že matka plnou moc českému úřadu poskytne. "Zařizujeme to. Je ale zarážející, že úřad žádá o přístup ke spisu, když se ministryně práce i ředitel úřadu v lednu tvářili, že Eva Michaláková něco tají. Vypadalo to, že spis mají," uvedl právník. Dodal, že bude záležet na norské sociální službě, jak bude k brněnským úředníkům vstřícná.

Kapitán: Rodině by děti odebraly i české úřady

Norská ambasáda ve svém lednovém prohlášení napsala, že odebrání hochů z rodiny nebylo bezdůvodné, umístění do pěstounské péče bylo nutné a matka předala českým institucím jen neúplné informace. Později popřela, že by podrobnosti znala.

Ministryně práce Michaela Marksová Tominová (ČSSD) mezitím ale řekla, že může informace norské ambasády potvrdit a že měla možnost nahlédnout do části přeložené dokumentace. Ředitel ÚMPOD Zdeněk Kapitán už dříve uvedl, že by rodině v takové situaci děti zřejmě odebraly i české úřady.

Norské advokátky Michalákové se podle Hasenkopfa do spisu mohly podívat až tento týden. Viděly prý jen první část, v níž chyběly lékařské zprávy. Čeští právníci mají k dispozici rozhodnutí norských úřadů a soudů, záznam z policie, lékařské zprávy z doby před odebráním hochů a znalecké posudky pro soud. Informace z těchto materiálů zveřejnila některá média.

 

Právě se děje

Další zprávy