Michaláková dá českému úřadu plnou moc. Bude moci do spisu

ČTK ČTK
19. 3. 2015 18:20
Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí dá rovněž matce dvou odebraných synů doporučení, jak dále postupovat.
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se v úterý 10. února sešel s Evou Michalákovou, které norské úřady odebraly syny.
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se v úterý 10. února sešel s Evou Michalákovou, které norské úřady odebraly syny. | Foto: Martin Svozílek

Praha - Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí (ÚMPOD) požádal Evu Michalákovou, jíž norské úřady v roce 2011 odebraly syny, o plnou moc kvůli možnosti nahlížet do jejího norského spisu. Matka chlapců ji českým úředníkům poskytne, sdělil jeden z jejích právníků Pavel Hasenkopf.

Mluvčí ministerstva práce Petr Habáň uvedl, že ÚMPOD po jednání svého šéfa v Norsku matčině advokátce dal i doporučení k dalšímu postupu, upozornil ve čtvrtek Český rozhlas.

Brněnský úřad odeslal dopis s žádostí o plnou moc advokátce minulý týden.

Požadujte setkávání chlapců i výuku češtiny

Doporučil třeba také to, aby Michaláková norské sociálce písemně sdělila, že si přeje pro své syny výuku češtiny. "Dalším doporučením je například vznést formální požadavek na zajištění co nejčastějších styků obou chlapců," nastínil Habáň.

Hasenkopf uvedl, že matka plnou moc českému úřadu poskytne. "Zařizujeme to. Je ale zarážející, že úřad žádá o přístup ke spisu, když se ministryně práce i ředitel úřadu v lednu tvářili, že Eva Michaláková něco tají. Vypadalo to, že spis mají," uvedl právník. Dodal, že bude záležet na norské sociální službě, jak bude k brněnským úředníkům vstřícná.

Kapitán: Rodině by děti odebraly i české úřady

Norská ambasáda ve svém lednovém prohlášení napsala, že odebrání hochů z rodiny nebylo bezdůvodné, umístění do pěstounské péče bylo nutné a matka předala českým institucím jen neúplné informace. Později popřela, že by podrobnosti znala.

Ministryně práce Michaela Marksová Tominová (ČSSD) mezitím ale řekla, že může informace norské ambasády potvrdit a že měla možnost nahlédnout do části přeložené dokumentace. Ředitel ÚMPOD Zdeněk Kapitán už dříve uvedl, že by rodině v takové situaci děti zřejmě odebraly i české úřady.

Norské advokátky Michalákové se podle Hasenkopfa do spisu mohly podívat až tento týden. Viděly prý jen první část, v níž chyběly lékařské zprávy. Čeští právníci mají k dispozici rozhodnutí norských úřadů a soudů, záznam z policie, lékařské zprávy z doby před odebráním hochů a znalecké posudky pro soud. Informace z těchto materiálů zveřejnila některá média.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Rusko otestovalo start hyperzvukové střely Cirkon poprvé z vojenského plavidla

Rusko úspěšně vyzkoušelo nejnovější hyperzvukovou střelu Cirkon (Zirkon), která byla poprvé odpálena z vojenského plavidla. Oznámila to dnes agentura TASS s odvoláním na nejmenované vojenské zdroje. Test se odehrál už v minulém měsíci.

Raketa Cirkon dosahuje podle starších výroků prezidenta Vladimira Putina devítinásobku rychlosti zvuku a při doletu až 1000 kilometrů může zasahovat námořní i pozemní cíle.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Lídrem STAN pro podzimní krajské volby bude v Plzeňském kraji regionální předseda hnutí a současný hejtmanův náměstek pro dopravu Pavel Čížek

O tom, že Čížek povede kandidátku, hovořilo hnutí už loni, ve čtvrtek pozici stvrdil jeho regionální sněm. Řekl to pro ČTK krajský manažer Václav Cinádr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy