Šéf úřadu: Norové odebrali české děti nejen kvůli zneužívání

Jan Hejl Jan Hejl
6. 3. 2015 11:26
Ředitel Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí Zdeněk Kapitán vyjednával v Norsku o osudu českých chlapců odebraných matce Evě Michalákové.
Matka odebraných hochů Eva Michaláková.
Matka odebraných hochů Eva Michaláková. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Pokud by si české úřady daly podobnou práci jako norské, rozhodly by stejně, okomentoval v České televizi ředitel Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí Zdeněk Kapitán kauzu odebraných českých dětí matce Evě Michalákové.

Kapitán se ve středu vrátil z Norska, kde o osudu chlapců vyjednával. "Norská strana reflektovala požadavek Česka a k jednacímu stolu zasedla. Vytvořili jsme jasný komunikační kanál, který nám pomůže lépe prosazovat požadavky," dodal Kapitán v Českém rozhlase. Navrácení chlapců do Česka označil jako "reálné".

Příští jednání mezi českou a norskou stranou citlivého sporu se podle Kapitána bude nejspíš týkat otázky jazyka. "Pokud chce norská strana kontrolovat, ať styky probíhají za přítomnosti tlumočníka," uvedl ve Dvaceti minutách Radiožurnálu Kapitán.

Právě norský příslib, že by se odebrané děti mohly učit v češtině, byl jedním z výsledků úterního jednání.

Zdeněk Kapitán také na základě své zkušenosti se soudy uvedl, že podezření ze zneužívání nebylo jediným důvodem k odebrání dětí. Odmítl však sdělit, jaké další důvody by mohly vést k postupu norské sociální služby.

Matka chlapců u schůzky nebyla

Kapitán se v Norsku sešel se zástupci partnerského norského úřadu pro děti, mládež a rodinné záležitosti (BUFDIR). Matka hochů Eva Michaláková dříve sdělila, že na schůzce nebude. Na jednání upozornil deník Právo.

Schůzka přímo s pracovníky sociální služby (Barnevernet) nebyla na programu. Už dřív příslušná "sociálka" brněnskému úřadu odpověděla, že přímá jednání s ní nejsou možná.

Vyvolat je prý mohou jen advokátky matky a uskuteční se, když to sociální úřad uzná za vhodné. Advokátky pak uvedly, že jednání za vhodná nepovažují.

Norská sociální služba odebrala české matce a otci děti v květnu 2011 pro podezření ze zneužívání a zanedbávání. Policie případ odložila a obvinění nepadlo. Norský soud ale považoval zjištění za závažná a rozhodnutí sociální služby potvrdil.

Dnes devítiletý Denis a šestiletý David vyrůstají odděleně ve dvou pěstounských rodinách. Matka je chce získat zpět. Zatím s odvoláními neuspěla. V prosinci požádala v Norsku znovu o přezkoumání případu. Podle norské advokátky by rozhodnutí mohlo padnout do pololetí letošního roku.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy