Šéf úřadu: Norové odebrali české děti nejen kvůli zneužívání

Jan Hejl Jan Hejl
6. 3. 2015 11:26
Ředitel Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí Zdeněk Kapitán vyjednával v Norsku o osudu českých chlapců odebraných matce Evě Michalákové.
Matka odebraných hochů Eva Michaláková.
Matka odebraných hochů Eva Michaláková. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Pokud by si české úřady daly podobnou práci jako norské, rozhodly by stejně, okomentoval v České televizi ředitel Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí Zdeněk Kapitán kauzu odebraných českých dětí matce Evě Michalákové.

Kapitán se ve středu vrátil z Norska, kde o osudu chlapců vyjednával. "Norská strana reflektovala požadavek Česka a k jednacímu stolu zasedla. Vytvořili jsme jasný komunikační kanál, který nám pomůže lépe prosazovat požadavky," dodal Kapitán v Českém rozhlase. Navrácení chlapců do Česka označil jako "reálné".

Příští jednání mezi českou a norskou stranou citlivého sporu se podle Kapitána bude nejspíš týkat otázky jazyka. "Pokud chce norská strana kontrolovat, ať styky probíhají za přítomnosti tlumočníka," uvedl ve Dvaceti minutách Radiožurnálu Kapitán.

Právě norský příslib, že by se odebrané děti mohly učit v češtině, byl jedním z výsledků úterního jednání.

Zdeněk Kapitán také na základě své zkušenosti se soudy uvedl, že podezření ze zneužívání nebylo jediným důvodem k odebrání dětí. Odmítl však sdělit, jaké další důvody by mohly vést k postupu norské sociální služby.

Matka chlapců u schůzky nebyla

Kapitán se v Norsku sešel se zástupci partnerského norského úřadu pro děti, mládež a rodinné záležitosti (BUFDIR). Matka hochů Eva Michaláková dříve sdělila, že na schůzce nebude. Na jednání upozornil deník Právo.

Schůzka přímo s pracovníky sociální služby (Barnevernet) nebyla na programu. Už dřív příslušná "sociálka" brněnskému úřadu odpověděla, že přímá jednání s ní nejsou možná.

Vyvolat je prý mohou jen advokátky matky a uskuteční se, když to sociální úřad uzná za vhodné. Advokátky pak uvedly, že jednání za vhodná nepovažují.

Norská sociální služba odebrala české matce a otci děti v květnu 2011 pro podezření ze zneužívání a zanedbávání. Policie případ odložila a obvinění nepadlo. Norský soud ale považoval zjištění za závažná a rozhodnutí sociální služby potvrdil.

Dnes devítiletý Denis a šestiletý David vyrůstají odděleně ve dvou pěstounských rodinách. Matka je chce získat zpět. Zatím s odvoláními neuspěla. V prosinci požádala v Norsku znovu o přezkoumání případu. Podle norské advokátky by rozhodnutí mohlo padnout do pololetí letošního roku.

 

Právě se děje

Další zprávy