Šéf úřadu: Norové odebrali české děti nejen kvůli zneužívání

Jan Hejl Jan Hejl
6. 3. 2015 11:26
Ředitel Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí Zdeněk Kapitán vyjednával v Norsku o osudu českých chlapců odebraných matce Evě Michalákové.
Matka odebraných hochů Eva Michaláková.
Matka odebraných hochů Eva Michaláková. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Pokud by si české úřady daly podobnou práci jako norské, rozhodly by stejně, okomentoval v České televizi ředitel Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí Zdeněk Kapitán kauzu odebraných českých dětí matce Evě Michalákové.

Kapitán se ve středu vrátil z Norska, kde o osudu chlapců vyjednával. "Norská strana reflektovala požadavek Česka a k jednacímu stolu zasedla. Vytvořili jsme jasný komunikační kanál, který nám pomůže lépe prosazovat požadavky," dodal Kapitán v Českém rozhlase. Navrácení chlapců do Česka označil jako "reálné".

Příští jednání mezi českou a norskou stranou citlivého sporu se podle Kapitána bude nejspíš týkat otázky jazyka. "Pokud chce norská strana kontrolovat, ať styky probíhají za přítomnosti tlumočníka," uvedl ve Dvaceti minutách Radiožurnálu Kapitán.

Právě norský příslib, že by se odebrané děti mohly učit v češtině, byl jedním z výsledků úterního jednání.

Zdeněk Kapitán také na základě své zkušenosti se soudy uvedl, že podezření ze zneužívání nebylo jediným důvodem k odebrání dětí. Odmítl však sdělit, jaké další důvody by mohly vést k postupu norské sociální služby.

Matka chlapců u schůzky nebyla

Kapitán se v Norsku sešel se zástupci partnerského norského úřadu pro děti, mládež a rodinné záležitosti (BUFDIR). Matka hochů Eva Michaláková dříve sdělila, že na schůzce nebude. Na jednání upozornil deník Právo.

Schůzka přímo s pracovníky sociální služby (Barnevernet) nebyla na programu. Už dřív příslušná "sociálka" brněnskému úřadu odpověděla, že přímá jednání s ní nejsou možná.

Vyvolat je prý mohou jen advokátky matky a uskuteční se, když to sociální úřad uzná za vhodné. Advokátky pak uvedly, že jednání za vhodná nepovažují.

Norská sociální služba odebrala české matce a otci děti v květnu 2011 pro podezření ze zneužívání a zanedbávání. Policie případ odložila a obvinění nepadlo. Norský soud ale považoval zjištění za závažná a rozhodnutí sociální služby potvrdil.

Dnes devítiletý Denis a šestiletý David vyrůstají odděleně ve dvou pěstounských rodinách. Matka je chce získat zpět. Zatím s odvoláními neuspěla. V prosinci požádala v Norsku znovu o přezkoumání případu. Podle norské advokátky by rozhodnutí mohlo padnout do pololetí letošního roku.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Lékárníci požadují přístup k záznamům o lécích, které pacienti pobírají

Lékárníci chtějí mít stejný přístup do lékového záznamu pacienta jako lékaři. Jen tak podle nich mohou poskytnout pacientům co nejlepší péči. Léková novela nyní čeká ke schválení ve Sněmovně. Lékárníkům vadí, že Senát navrhl, aby si pacienti mohli vybrat, kteří lékaři a lékárníci budou moci nahlížet do pacientových lékových záznamů.

Vládní novela má v duchu původního záměru zajistit, že ošetřující lékaři a lékárníci budou sdílet údaje o lécích, které má pacient předepsané. Smyslem je zabránit předepisování léků, jejichž vzájemné užívání by mělo nežádoucí účinky na pacienta.

Návrh senátorů Jitky Seitlové a Václava Hampla z klubu KDU-ČSL má však umožnit, aby pacient mohl souhlas s nahlížením do lékového záznamu udělit všem lékařům a lékárníkům, nebo pouze vybraným. Souhlas by mohl udělit kdykoliv a kdykoli jej také odvolat. Senátoři to zdůvodnili mimo jiné obavami ze zneužití možnosti zjistit, jaké léky pacient bere.

"Obavy ze zneužití údajů jsou naprosto zbytečné. Lékárníci jsou jednak vázáni mlčenlivostí stejně jako lékaři, lékový záznam je navíc opatřen řadou zabezpečení. Pouze lékárník, ze všech pracovníků v lékárně, bude moci na základě vlastního osobního bezpečnostního certifikátu vstupovat do tohoto systému," sdělil dnes prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba. Navíc, v lékovém záznamu bude zaznamenána kompletní elektronická stopa a případné zneužití bude podléhat významným finančním sankcím i trestněprávní odpovědnosti, dodal.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Skončila odstávka druhého bloku jaderné elektrárny Dukovany

V jaderné elektrárně Dukovany v sobotu skončila odstávka druhého bloku. Výroba elektřiny měla původně začít na konci června, ale kvůli opravě netěsnosti v parogenerátoru se odstávka o téměř tři měsíce prodloužila.

"Elektřinu začal blok dodávat ve 12:57 hodin", řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. V Dukovanech tak nyní pracují tři ze čtyř výrobních bloků. Na prvním výrobním bloku energetici dokončují plánovanou odstávku pro výměnu paliva.

"Přednost má vždy bezpečnost a jistota o stavu zařízení. Proto jsme si na diagnostice stavu, přípravě postupu, samotné opravě i následných zkouškách dali mimořádně záležet. Teprve na základě vyhovujících výsledků jsme se rozhodli druhý výrobní blok Jaderné elektrárny Dukovany opět uvést do provozu," uvedl ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Miloš Štěpanovský.

Plánovaná odstávka prvního bloku skončí na přelomu září a října. Elektrárna Dukovany je v provozu od roku 1985. Loni dodala do sítě 14,25 TWh elektřiny. ČEZ prověřuje možnosti provozu nynějších bloků přibližně do roku 2045.

Zdroj: ČTK
Další zprávy