Jak to, že se o adopci dozvídám ze Sněmovny? ptá se matka

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 4. 2015 19:48
Ředitel Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí Zdeněk Kapitán uvedl, že ho na dřívějším jednání norští zástupci ujistili, že adopce chlapců Michalákových nepřipadá v úvahu. Teď říkají něco jiného.
Matka odebraných synů Eva Michaláková: "Jak je možné, že se dozvídám z jednání Sněmovny, že bylo požádáno o adopci mého syna Davídka?"
Matka odebraných synů Eva Michaláková: "Jak je možné, že se dozvídám z jednání Sněmovny, že bylo požádáno o adopci mého syna Davídka?" | Foto: ČTK

Praha - Český Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí (ÚMPOD) se v Norsku ohradil proti tomu, aby se při projednávání případu hochů Michalákových řešila adopce.

Námitku zaslal příslušné norské instituci, teď čeká na odpověď. Řekl to dnes ředitel ÚMPOD Zdeněk Kapitán. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) ve středu ve Sněmovně řekl, že norský sociální úřad požádal o zahájení řízení k umožnění adopce mladšího z dětí. Norská sociální služba odebrala české matce a otci syny v květnu 2011 pro podezření ze zneužívání a zanedbávání.

Podle Kapitána norská strana ve své odpovědi českému úřadu teď v dubnu uvedla, že by se při projednávání případu mohlo diskutovat o adopci.

"Přestože to je formulováno takto volně, tak jsme se proti tomu už ohradili, protože se domníváme, že to je v rozporu s proklamacemi, které v minulosti norská strana učinila," řekl Kapitán. Dodal, že ho na dřívějším jednání norští zástupci ujistili, "že adopce nepřipadá v úvahu".

Matka chlapců Eva Michaláková dovolila českému úřadu nahlížet do spisu. Norská sociální služba po obdržení plné moci ale doporučila úřadu nahlížení do dokumentů "prostřednictvím advokátek", uvedl Kapitán. Sociální služba to zdůvodnila složitostí případu i právy otce hochů. Čeští úředníci zatím spis neviděli.

Matku nikdo neinformoval

Michalákovou informace o možné adopci jednoho ze synů zaskočila. "Jak je možné, že pan Kapitán v ČR ví něco, o čem nevím ani já sama, něco, o čem nebyli informováni ani mí čeští, ani mí norští právní zástupci? Jak je možné, že se dozvídám z jednání Sněmovny, že bylo požádáno o adopci mého syna Davídka?" reagovala na facebooku Michaláková. Podle ní jiné země za své občany bojují a pomáhají jim. Ujistila, že z Norska bez dětí neodejde.

Kapitán považuje vše za nedorozumění. Jeho úřad je prý připraven dětem a matce pomoci. Další kroky zvolí podle odpovědi z norské strany a podle informací ze spisu. Zaorálek řekl, že by se poté měl Kapitán znovu vypravit na jednání do Norska.

Diplomacie je podle ministra připravena podat případně další nótu. Dosud Norskému království zaslala dvě. Do případu se zapojil i předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD), psal norské premiérce. Ve své zprávě pro poslance uvedl, že norská strana zatím dostatečně nevyhodnotila citlivost a důležitost případu pro ČR. Česká ministerstva a úřady budou prý dál vyvíjet tlak, aby se našlo řešení.

Norská policie matku či otce hochů Michalákových neobvinila, případ odložila. Norský soud ale považoval zjištění za závažná a rozhodnutí sociální služby potvrdil. Devítiletý Denis a šestiletý David vyrůstají odděleně ve dvou pěstounských rodinách. Michaláková je chce do své péče, loni v prosinci požádala v Norsku o přezkoumání případu.

Některá internetová média zveřejnila informace z dokumentů k případu či snímky. Podle některých ochránců dětských práv se upřednostňuje zájem matky nad zájmem hochů, politici nemají o případu všechny informace a zjištění o situaci chlapců se neberou v potaz. Zastánci Michalákové naopak mluví o zvůli norských úřadů.

Poslankyně premiérovi: Zjistěte, jak se dětem daří

Podle poslankyně Jitky Chalánkové (TOP 09) by mělo Česko zjistit, jak se daří bratrům Michalákovým v norských pěstounských rodinách.

Vyzvala premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD), aby nechal stav dětí ověřit. Poslankyně to dnes řekla novinářům.

Na středečním jednání Sněmovny o případu odebraných hochů Michalákových Chalánková předložila návrh, aby ČR zjistila, jaký je nynější stav dětí u norských pěstounů. Poslanci její záměr nepodpořili.

"Veřejně chci proto požádat premiéra Sobotku, aby sám osobně inicioval ověření, zda se dětem v pěstounských rodinách dostává potřebné péče," řekla Chalánková. Dodala, že staršího syna matka rok neviděla, rodina a stát o něm nemají žádné informace. Sobotka může podle Chalánkové stav chlapců ověřit přes český konzulát v Oslu.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Vedoucí Lille jen remizovalo, PSG může snížit ztrátu na jediný bod

Fotbalisté vedoucího celku francouzské ligy Lille ve 33. kole jen remizovali 1:1 s Montpellierem a zaznamenali ztrátu v boji o titul. Alespoň bod jim pět minut před koncem zachránil Luiz Araújo.

Lille vede tabulku o čtyři body před obhájcem titulu Paris St. Germain, který má k dobru nedělní zápas se St. Etienne. Montpellier, kterému k bodu několika skvělými zákroky pomohl brankář Jonas Omlin, je osmý se ztrátou pěti bodů na pohárové příčky.

Francouzská fotbalová liga - 33. kolo:

Lille - Montpellier 1:1 (85. Araujo - 21. Delort).

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Lipsko opět ztratilo a dalo vedoucímu Bayernu šanci odskočit

Fotbalisté Lipska ve 29. kole německé ligy remizovali bez branek s Hoffenheimem a dali šanci Bayernu Mnichov navýšit náskok na prvním místě tabulky. Hostům k bodu ze hřiště druhého celku tabulky pomohl i český obránce Pavel Kadeřábek, který odehrál celý zápas.

Lipsku se sice v nastavení podařilo skórovat, ale po zásahu videorozhodčího nebyl gól Yussufa Poulsena uznán. Tým trenéra Juliana Nagelsmanna zaznamenal třetí domácí ztrátu za sebou a Bayern, který má k dobru sobotní zápas s Wolfsburgem, mu může v případě výhry odskočit na rozdíl sedmi bodů.

Hoffenheim remizoval podruhé za sebou bez branek a v bundeslize natáhl sérii bez vítězství na pět zápasů. V tabulce mu patří jedenácté místo.

Německá fotbalová liga - 29. kolo:

Lipsko - Hoffenheim 0:0.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

U tuniských břehu ztroskotala loď s migranty z Afriky, nejméně 41 jich zemřelo

Nejméně 41 afrických migrantů utonulo při ztroskotání lodi u tuniských břehů. Podle tuniských úřadů loď směřovala na italský ostrov Lampedusa. Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) v pátek večer oznámila, že loď se potopila ve čtvrtek.

Tuniská pobřežní stráž původně ohlásila 21 nalezených těl. Úřady uváděly, že dvacítka lidí z lodě se pohřešuje. Všichni uprchlíci pocházeli ze subsaharské Afriky.

Loď s migranty podle úřadů vyrazila z tuniského Sfaxu ve čtvrtek večer. "Tato tragická ztráta životů znovu podtrhuje, jak je důležité rozšířit státem řízené záchranné operace napříč střední částí Středozemního moře," uvedla v prohlášení IOM. Mezi dosud vylovenými těly jsou i ženy a jeden kojenec.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Raúl Castro na sjezdu potvrdil, že předává vedení mladší generaci

Kubánský vůdce Raúl Castro v pátek na úvod osmého stranického sjezdu potvrdil, že předá vedení mocné Kubánské komunistické strany (PCC) mladší generaci, která je "plná vášně a protiimperialistického ducha". Informovala o tom agentura Reuters.

Čtyřdenní sjezd PCC se koná za zavřenými dveřmi, ale kubánská televize odvysílala úryvky Castrova úvodního projevu. Devětaosmdesátiletý Raúl Castro v něm vyjádřil spokojenost nad tím, že může předat vedení skupině věrných, kteří za sebou mají desítky let zkušeností, během nichž stoupali po stranickém žebříčku.

Předáním moci formálně skončí éra bratrů Castrových na Kubě. Ve vedení PCC má na sjezdu Raúla Castra vystřídat kubánský prezident Manuel Díaz-Canel (61).

Zdroj: ČTK
Další zprávy