Norsko: Péči o děti máme dobrou, politické zásahy nebereme

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 20. 2. 2015 21:40
Premiér není spokojen s odpovědí norské předsedkyně vlády k případu. Prý je příliš obecná.
Eva Michaláková po nedávném setkání s premiérem Sobotkou ve Sněmovně.
Eva Michaláková po nedávném setkání s premiérem Sobotkou ve Sněmovně. | Foto: Martin Svozílek

Praha - Norsko nechápe, jak citlivou otázkou je pro Čechy osud odebraných chlapců Michalákových. Uvedl to premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v prohlášení určeném Poslanecké sněmovně.

Norská ambasáda v Praze v reakci na Sobotkovo vyjádření upozornila, že norská legislativa neumožňuje politické zasahování do případů péče o děti.

"Norsko má dobře fungující legislativu pro péči o děti, která neumožňuje politické zasahování do jednotlivých případů. Český Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí byl pozván do Norska, aby se setkal s norskými úřady péče o děti. Toto setkání bude příležitostí k dalšímu objasnění norské praxe a předpisů," sdělila norská velvyslankyně Siri Ellen Sletnerová.

Sobotka v lednu požádal norskou premiérku Erne Solbergovou o objektivní posouzení případu a o poskytnutí potřebných informací. Ptal se například na to, proč jsou bratři nadále u pěstounů, proč žijí odděleně a jestli norské úřady budou spolupracovat s českými.

Odpověď Solbergové však podle premiéra byla velmi obecná. Důvodem podle premiérky je, že řízení mezi matkou chlapců Evou Michalákovou a norskými úřady stále probíhá a tamní vládě nepřísluší do něj zasahovat.

"Je evidentní, že norská strana zatím dostatečně nevyhodnotila, jak citlivou a významnou otázku pro naši společnost osud obou chlapců představuje,“ komentoval to Sobotka.

Premiér vidí naději na zlepšení v nadcházejícím jednání ředitele českého Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí (ÚMPOD) Zdeňka Kapitána s Norským
ředitelstvím pro děti, mládež a rodinné záležitosti a tamním ministerstvem.

Pokud ani tato schůzka zlepšení nepřinese, je Sobotka připraven poslat Solbergové další dopis se žádostí o objasnění situace. Vláda už do Norska poslala dvě diplomatické nóty. Jednu nótu naopak zaslalo Norsko Čechům.

Sobotka však také zdůraznil, že je potřeba počkat na konec řízení mezi matkou a Norskem a nelze předjímat jeho výsledek.

"Nebude-li matka úspěšná ve své žádosti na navrácení dětí do péče, existuje stále možnost požádat o svěření obou dětí do péče v rámci širší rodiny v České republice, což se chystá učinit její sestra,“ připomněl premiér.

Norská sociální služba odebrala české matce a otci děti v květnu 2011 pro podezření ze zneužívání a zanedbávání. Policie případ odložila a obvinění nepadlo. Norský soud přesto považoval zjištění za závažná a rozhodnutí "sociálky" potvrdil.

Dnes devítiletý Denis a šestiletý David vyrůstají odděleně ve dvou pěstounských rodinách. Matka je chce získat zpět. Zatím s odvoláními neuspěla. V prosinci požádala v Norsku znovu o přezkoumání případu.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Kosovo uznává méně než 100 ze 193 států OSN, uznání stáhla Ghana

Uznání Kosova už stáhlo 16 zemí, a nezávislost této bývalé jihosrbské provincie tak nyní podporuje méně než 100 ze 193 členských států OSN. O víkendu přišla do Bělehradu příslušná nóta z Ghany, informovala agentura Tanjug.

Srbsko tím zaznamenalo další úspěch ve svém diplomatickém úsilí přesvědčovat země, které uznaly nezávislost Kosova, aby od tohoto svého rozhodnutí ustoupily. Priština to ostře kritizuje a loni kvůli snaze Srbska o její diplomatické blokování zavedla stoprocentní cla na dovoz srbského zboží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy