Norsko: Péči o děti máme dobrou, politické zásahy nebereme

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 20. 2. 2015 21:40
Premiér není spokojen s odpovědí norské předsedkyně vlády k případu. Prý je příliš obecná.
Eva Michaláková po nedávném setkání s premiérem Sobotkou ve Sněmovně.
Eva Michaláková po nedávném setkání s premiérem Sobotkou ve Sněmovně. | Foto: Martin Svozílek

Praha - Norsko nechápe, jak citlivou otázkou je pro Čechy osud odebraných chlapců Michalákových. Uvedl to premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v prohlášení určeném Poslanecké sněmovně.

Norská ambasáda v Praze v reakci na Sobotkovo vyjádření upozornila, že norská legislativa neumožňuje politické zasahování do případů péče o děti.

"Norsko má dobře fungující legislativu pro péči o děti, která neumožňuje politické zasahování do jednotlivých případů. Český Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí byl pozván do Norska, aby se setkal s norskými úřady péče o děti. Toto setkání bude příležitostí k dalšímu objasnění norské praxe a předpisů," sdělila norská velvyslankyně Siri Ellen Sletnerová.

Sobotka v lednu požádal norskou premiérku Erne Solbergovou o objektivní posouzení případu a o poskytnutí potřebných informací. Ptal se například na to, proč jsou bratři nadále u pěstounů, proč žijí odděleně a jestli norské úřady budou spolupracovat s českými.

Odpověď Solbergové však podle premiéra byla velmi obecná. Důvodem podle premiérky je, že řízení mezi matkou chlapců Evou Michalákovou a norskými úřady stále probíhá a tamní vládě nepřísluší do něj zasahovat.

"Je evidentní, že norská strana zatím dostatečně nevyhodnotila, jak citlivou a významnou otázku pro naši společnost osud obou chlapců představuje,“ komentoval to Sobotka.

Premiér vidí naději na zlepšení v nadcházejícím jednání ředitele českého Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí (ÚMPOD) Zdeňka Kapitána s Norským
ředitelstvím pro děti, mládež a rodinné záležitosti a tamním ministerstvem.

Pokud ani tato schůzka zlepšení nepřinese, je Sobotka připraven poslat Solbergové další dopis se žádostí o objasnění situace. Vláda už do Norska poslala dvě diplomatické nóty. Jednu nótu naopak zaslalo Norsko Čechům.

Sobotka však také zdůraznil, že je potřeba počkat na konec řízení mezi matkou a Norskem a nelze předjímat jeho výsledek.

"Nebude-li matka úspěšná ve své žádosti na navrácení dětí do péče, existuje stále možnost požádat o svěření obou dětí do péče v rámci širší rodiny v České republice, což se chystá učinit její sestra,“ připomněl premiér.

Norská sociální služba odebrala české matce a otci děti v květnu 2011 pro podezření ze zneužívání a zanedbávání. Policie případ odložila a obvinění nepadlo. Norský soud přesto považoval zjištění za závažná a rozhodnutí "sociálky" potvrdil.

Dnes devítiletý Denis a šestiletý David vyrůstají odděleně ve dvou pěstounských rodinách. Matka je chce získat zpět. Zatím s odvoláními neuspěla. V prosinci požádala v Norsku znovu o přezkoumání případu.

 

Právě se děje

před 3 minutami

V Paříži podle odborů demonstrovaly proti penzijní reformě statisíce lidí, podle úřadů jen desetitisíce

V Paříži i dalších velkých francouzských městech dnes statisíce lidí demonstrovaly proti kontroverzní penzijní reformě prezidenta Emmanuela Macrona. Odborové svazy protesty svolaly při příležitosti projednávání reformy ve francouzské vládě. Ta dnes zákony spojené s reformou schválila a norma tak zamíří do parlamentu, informovala agentura AFP.

Podle odborové organizace CGT se v celé Francii sešlo 1,3 milionu lidí, přičemž jen v Paříži jich bylo přes 350 000. Francouzské ministerstvo vnitra uvádí výrazně odlišná čísla. Podle úřadů se po celé zemi sešlo 249 000 lidí, z toho v hlavním městě 31 000. Dnešní demonstrace tedy byla početnější než poslední protesty ze 16. ledna. Účastníků však bylo znatelně méně, než na začátku protestního hnutí 5. a 17. prosince, poznamenala AFP.

před 36 minutami

Skupina 60 programátorů zahájila práce na IT systému ke známkám

Skupina 60 programátorů dnes večer v pražských Holešovicích začala v rámci veřejného hackathonu pracovat na novém IT systému elektronických dálničních známek. Pokračovat budou až do neděle, organizátoři pak chtějí předat systém zdarma státu. ČTK to řekl organizátor akce Tomáš Vondráček. Podotkl, že věří v úspěšné dokončení projektu. Při hackathonu pracují vývojáři ve vymezeném čase na řešení konkrétního problému nebo na vytvoření zadaného softwarového projektu.

Systém by podle organizátorů mohl být náhradou za zakázku na IT, jehož dodavatelem měla být za 401 milionů korun firma Asseco Central Europe. Stát však zakázku zruší.

Organizátoři chtějí práce dokončit do neděle 18:00. "Může se ovšem stát, že to bude déle a někteří programátoři tady zůstanou ještě další noc. Já ale věřím, že se nám to do té doby podaří spustit," řekl Vondráček.

Akci chtějí o víkendu navštívit mimo jiné i premiér Andrej Babiš (ANO) nebo nový ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO).

Zdroj: ČTK
Další zprávy