V Oslu začaly protesty proti Barnevernetu. Přelijí se do dalších měst, demonstrace bude i v Praze

ČTK ČTK
6. 1. 2016 18:27
Demonstrací v Oslu začala v úterý série lednových protestů v různých zemích světa, včetně například USA, Británie, Německa nebo Indie, proti odebírání dětí, které praktikuje norský sociální úřad Barnevernet. Podobná akce je plánovaná na 16. ledna také v Praze.
Jeden z protestů, který už dříve proběhl v Praze.
Jeden z protestů, který už dříve proběhl v Praze. | Foto: Ludvík Hradilek

Oslo/Praha - Kvůli množícím se stížnostem na postupy norského sociálního úřadu Barnevernet při odebírání dětí začala v Oslu série demonstrací.

V České republice upoutal pozornost případ rodiny Michalákových. Norský úřad v květnu 2011 rodičům vzal dva syny na základě podezření ze zneužívání a zanedbávání péče. Podezření se nepotvrdilo, norský soud ale měl zjištění úřadu za závažná a děti nechal u pěstounů.

Matka, Eva Michaláková, nyní usiluje o přezkoumání případu a chce zvrátit rozhodnutí ze září loňského roku o zbavení rodičovských práv a o adopci mladšího syna. Odvolací řízení bude v únoru.

Stížnosti se shromažďují na protestním portálu

Stížnosti na obdobný postup norského sociálního úřadu v poslední době vznesla řada dalších rodin, a to z různých zemí, například z Rumunska, Polska, Slovenska či Litvy. Spory s úřady o opatrovnictví dětí vedly v mnoha případech k tomu, že cizinci se svými potomky uprchli přes norské hranice zpátky do vlasti nebo do jiných zemí. V posledních deseti letech se to prý týkalo několika stovek dětí.

Podle českého europoslance Tomáše Zdechovského, který se v případu Michalákových angažuje, existují desítky obdobných kauz. Jsou zveřejněny na portálu, který činnost Barnevernetu kritizuje.

Poslanec Evropského parlamentu uvedl, že po úterním protestu v Oslu se v pátek uskuteční protesty ve Washingtonu a v Londýně. O víkendu pak mají následovat obdobné akce v Bukurešti, Bruselu, Frankfurtu, Ottawě a v Madridu. V sobotu 16. ledna se chystá demonstrace v Praze a den poté v Dillí, 23. ledna v Bratislavě a o týden později i ve Varšavě.

Zdechovský dodává, že počet míst, kde se bude protestovat, ještě není konečný. Diskutuje se prý s dalšími 12 možnými organizátory, například v Irsku. Podle serveru iDnes ve stejný den jako v Praze bude Barnevernet terčem protestu i v Rusku a v Lotyšsku.

V Česku se ročně odebere z rodin několik tisíc dětí

Děti, které jsou podle úřadů ohrožené, mohou být podle ministryně práce Michaely Marksové odebírány rodinám, a to i cizinců, rovněž v Česku. Nadace Naše dítě loni uvedla, že české úřady odebírají z rodin ročně kolem 2000 až 3000 dětí.

Podle členky sněmovního výboru pro sociální politiku Jitky Chalánkové oficiální statistika s počtem dětí odebíraných rodičům v Česku není. Výbor si ji od ministerstva vyžádal a Marksová mu loni v prosinci napsala, že taková čísla ministerstvo práce a sociálních věcí nemá k dispozici. Statistiku se ministerstvo teprve chystá udělat ve spolupráci s kraji, doplnila poslankyně.

K odebírání dětí cizinců v Česku řekla, že takový postup se oznamuje zastupitelskému úřadu na základě Vídeňské úmluvy o konzulárních stycích. "To se Norsko třeba v kauze Michalákových vůbec neobtěžovalo učinit, nikdy," upozornila Chalánková.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Prezident Miloš Zeman jmenoval dosavadního předsedu Nejvyššího soudu Pavla Šámala soudcem Ústavního soudu. Ten má po víc než roce kompletní složení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy