NKÚ našel v účetnictví ministerstva chyby za 25 miliard

ČTK ČTK
Aktualizováno 19. 5. 2014 9:54
Účetnictví ministerstva pro místní rozvoj nebylo správné ani úplné. Některé účetní předpisy jsou ale nejednoznačné.
 Ministerstvo pro místní rozvoj
 Ministerstvo pro místní rozvoj | Foto: Ondřej Toms

Praha - V účetnictví ministerstva pro místní rozvoj (MMR) za rok 2012 jsou chyby za 25,5 miliardy korun, vyplývá z prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ).

Podle kontrolorů jsou ale účetní předpisy v některých případech nejednoznačné, takže umožňují různé výklady. Právě rozdílným výkladem předpisů se hájí ministerstvo.

Kontroloři prověřovali závěrečný účet kapitoly státního rozpočtu týkající se ministerstva, účetní závěrku a finanční výkazy.

"Účetnictví MMR nebylo v roce 2012 správné ani úplné. Ministerstvo totiž například nevykázalo zálohy na transfery ve výši 14,7 miliardy," sdělila mluvčí úřadu Olga Málková.

Nejednoznačné účetní předpisy

Transferové platby jsou například výplaty dávek a důchodů a u MMR předfinancování evropských dotací.

Právě v případě transferů jsou ale podle NKÚ účetní předpisy nejednoznačné. "Předpisy lze vykládat různými způsoby. Různé výklady pak mohou vést k významně odlišnému zobrazení skutečností v účetní závěrce," uvedla mluvčí kontrolorů.

Foto: Ludvík Hradilek

"NKÚ nejednoznačnost účetních předpisů opakovaně kritizoval v několika předchozích kontrolách," doplnila.

Kontrolní úřad ovšem ve zprávě o výsledcích prověrky zároveň upozornil, že chyby MMR mnohonásobně překročily stanovenou hladinu významnosti.

"Většina nesprávností vznikla rozdílným výkladem způsobu zaúčtování transferů peněz z Evropské unie na straně MMR a na straně NKÚ, kdy sám NKÚ tento rozdílný výklad připouští. Ministerstvo není tvůrcem těchto předpisů, proto požádalo o závazný výklad ministerstvo financí," sdělila mluvčí ministerstva Radka Burketová.

"Z věcného hlediska veškeré finanční toky účetnictvím prošly, byly jím zachyceny a mohou v něm být do haléře dohledány," dodala.

Ministerstvo porušilo i rozpočtovou kázeň

Ministerstvo v roce 2012 nesprávně vyúčtovalo například dlouhodobý majetek. Úřad odhalil i neúplnost účtů o bezúplatně nabytých licencích k informačním systémům Monit a Benefit nebo o odpisech majetku.

"Kontroloři také zjistili, že ministerstvo porušilo rozpočtovou kázeň, když pod záštitou ministra poskytlo 3,2 milionu korun občanským sdružením, obcím, obchodním společnostem a jedné obecně prospěšné společnosti. Ministerstvo přitom podle platných právních předpisů takto peníze poskytnout vůbec nemůže. NKÚ toto porušení rozpočtové kázně nahlásil příslušnému finančnímu úřadu," upozornila Málková.

"Systém poskytování záštit byl nastaven předchozím vedením ministerstva a dnes je již zásadně přehodnocen," reagovala na výsledek kontroly mluvčí MMR.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Životní minimum se zvyšuje z 3410 na 3860 Kč měsíčně

Životní minimum se od středy zvyšuje o 13,2 procenta, a to po více než osmi letech. Pro samotného dospělého se měsíční částka zvedá z 3410 na 3860 korun. U dětí a dospělých v rodině se pohybuje nově od 1970 do 3550 korun, roste tak o 230 až 410 korun. Existenční minimum činí 2490 místo dosavadních 2200 korun.

S životním minimem se srovnává příjem žadatelů o dávky. Zjišťuje se tak, zda mají na pomoc od státu nárok. Například přídavek na dítě či porodné je pro rodiny s příjmem pod 2,7násobek minima. Nejnižší uznaná částka pro život se využívá třeba i pro stanovení nezabavitelného minima u dlužníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy