Vydání je na hraně zákonnosti, říká Nikulinův advokát. Podá stížnost proti Pelikánovu postupu

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 3. 2018 16:24
Podle advokáta Martina Sadílka je rozhodnutí ministra spravedlnosti "na hraně zákonnosti". O vydání svého klienta se dozvěděl z médií. Proti rozhodnutí o vydání údajného ruského hackera lze podat stížnost, podle Sadílka by jeho navrácení ale bylo "velmi obtížně realizovatelné".
Advokát Martin Sadílek.
Advokát Martin Sadílek. | Foto: ČTK

Praha - Advokát Martin Sadílek, který zastupuje údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina, považuje rozhodnutí ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) o vydání Rusa do USA za nestandardní, podle něj je "na hraně zákonnosti". Upozornil na to, že i proti tomuto ministrovu rozhodnutí je podle něj možné podat stížnost.

Nikulin také podal kasační stížnost proti rozhodnutí, kterým soud zamítl jeho nárok na udělení azylu v ČR. Postup ministra chce prověřit.

Česko vydalo Nikulina do USA, odletěl v noci na pátek. Na Twitteru to uvedla mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Schejbalová. Ministr mohl tento krok učinit díky rozhodnutí Ústavního soudu, který odmítl Nikulinovu stížnost jako zjevně neopodstatněnou.

O vydání Nikulina se advokát dozvěděl z médií

Nikulinův advokát Martin Sadílek se o vydání svého klienta dozvěděl z médií. "O rozhodnutí Ústavního soudu jsem se dozvěděl dnes, dnes jsem otevřel datovou schránku a zjistil jsem, že mi včera odpoledne bylo doručeno rozhodnutí," uvedl.

Rozhodnutí Pelikána o vydání Nikulina ale podle Sadílka brání řízení o tom, zda má Rus nárok na humanitární azyl v ČR. V březnu pražský městský soud potvrdil, že Rus na azyl nárok nemá, Nikulin ale proti rozhodnutí podal podle Sadílka kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS).

"Minulé úterý bylo panu Nikulinovi doručeno rozhodnutí městského soudu o zamítnutí žádosti o azyl a on téhož dne podal k NSS kasační stížnost. A ta by měla mít ze zákona odkladný účinek," upozornil Sadílek. Pelikán by podle něj v tuto chvíli neměl mít možnost a právo Nikulina vydat.

Proti rozhodnutí lze podat stížnost, navrácení je ale obtížné

Podle soudního řádu správního sice kasační stížnost odkladný účinek nemá, NSS ho ale na návrh stěžovatele může přiznat. Přitom by měl přiměřeně užít ustanovení, podle kterého odkladný účinek přizná "jestliže by výkon nebo jiné právní následky rozhodnutí znamenaly pro žalobce nepoměrně větší újmu, než jaká přiznáním odkladného účinku může vzniknout jiným osobám, a jestliže to nebude v rozporu s důležitým veřejným zájmem".

Sadílek dodal, že Pelikánovo rozhodnutí mu zatím doručeno nebylo, poukázal však na to, že i proti jeho rozhodnutí je možné podat stížnost. "Pokud by byl pan Nikulin vydán, aniž by této možnosti mohl využít, tak se mi to jeví na hraně zákonnosti," řekl právník.

Dodal, že právní možnosti na zvrácení rozhodnutí soudů jsou, zmínil například možnost podání ústavní stížnosti pro podjatost soudů, které rozhodovaly. "Nicméně pokud je opravdu tímto způsobem odpraven do USA, tak se domnívám, že jeho faktické, fyzické navrácení je velmi obtížně realizovatelné," řekl Sadílek. "Bezesporu učiním veškeré právní kroky k tomu, abych postup pana ministra prověřil," dodal.

Video: Ovčáček o vydání Nikulina

Sledujte brífink mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy