Nikdo neví, kde je pravda. Věřím na střet názorů, říká nová radní ČT Lipovská

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
Aktualizováno 29. 5. 2020 23:13
Nová členka Rady ČT Hana Lipovská v pátek poprvé předstoupila před novináře a dvě hodiny odpovídala na otázky. Několikrát po sobě zopakovala, že bude v radě zastupovat Českou biskupskou konferenci, která ji nominovala, a odmítla, že by měla blízko k Václavu Klausovi mladšímu a jeho Trikolóře. "Velmi ráda jsem četla dříve jeho komentáře ke školství, ale s Trikolórou nemám nic společného," uvedla.
Hana Lipovská na on-line tiskové konferenci.
Hana Lipovská na on-line tiskové konferenci. | Foto: Aktuálně.cz

Nominace ekonomky Hany Lipovské do Rady ČT vyvolávala velké emoce a spory dlouho před samotnou volbou. Skupina 19 senátorů dokonce sepsala kvůli Lipovské 30. ledna 2020 otevřený dopis kardinálu Dominiku Dukovi. Žádala ho, aby "jeho" Česká biskupská konference, která Lipovskou do Rady ČT nominovala, od této nominace upustila.

Duka se ovšem Lipovské ve svém prohlášení z 31. ledna 2020 zastal a 12. 2. 2020 mu děkoval za nominaci Lipovské prezident Miloš Zeman. Po středečním zvolení Lipovské členkou Rady ČT přišel s gratulací na Twitteru kardinál Duka. 

A naopak, na Haně Lipovské bylo při páteční videokonferenci s novináři patrné, jak blízko k Dukovi a České biskupské konferenci má. Zároveň prozradila, že právě na doporučení těchto církevních zástupců vystupovala před volbou minimálně a nebylo tak zcela jasné, jaké jsou její názory například na média.

 "Velmi jsem si této nominace vážila, protože vždycky jsem chtěla sloužit naší církvi a dát k dispozici, co umím jako ekonom, autor, národohospodář," sdělila Lipovská a několikrát dala najevo, jak je za nominace vděčná. "Byla pro mě velká čest, když Česká biskupská konference dospěla k názoru, že má smysl mě nominovat jako člověka, jehož psaní a ekonomické práce někteří biskupové znají. Mnohokrát jsme společně stáli na barikádách při nejrůznějších kauzách a kauzičkách," uvedla Lipovská, která podle svých slov nevěřila ve zvolení.

O tom, jaké rozepře způsobuje úspěch této ženy, svědčí mimo jiné reakce předsedy poslaneckého klubu TOP 09 Miroslava Kalouska, který jako věřící zareagoval na gratulaci Duky tak, že zvažuje odchod z katolické církve. Už dříve se proti Dukově rozhodnutí podporovat Lipovskou ozval například předseda KDU - ČSL Marian Jurečka.

Lipovská v pátek prozradila, že prvním motivem, kdy začala kandidaturu zvažovat, byla reportáž České televize, která se jí nelíbila. Šlo o příspěvek z 10. června 2019 v pořadu Reportéři ČT, jenž popisoval nejasnosti ohledně udání jedné z lidických žen, která skončila v Osvětimi. Podle informací v reportáži měla ženu udat matka Marie Šupíkové, která přežila lidickou tragédii. Marie Šopíková tvrdila, že informace o její matce jsou nepravdivé.

Lipovskou s Lidicemi spojuje také to, že spolupracuje s předsedkyní lidického Českého svazu bojovníků za svobodu Janou Bobošíkovou, která například v minulosti kandidovala za KSČM na prezidentku.  

"Já si vážím lidí, kteří neuhnou, dokážou se se mnou pohádat, mám ráda lidi, kteří mají vždycky argumenty místo názorů a pocitů. Poznala jsem Janu Bobošíkovou jako člověka, který je absolutně neschopný lži, a to i ve chvíli, kdy je to pro něj nevýhodné," řekla na její adresu. Bobošíková je také známá svými kritickými názory na Evropskou unii nebo tím, že jedno volební období zasedala v Evropském parlamentu. "Jestli je někdo ochotný být tvrdý a nekompromisní, tak je mi úplně jedno, jestli je oblíbený nebo neoblíbený. Jsem obklopena řadou samorostů, protože lidé pevní, nekompromisní a čitelní mi jsou blízcí," podotkla.

Hana Lipovská studovala na Masarykově univerzitě v Brně, získala prestižní cenu pro mladé ekonomy do 35 let, Cenu profesora Františka Vencovského.
Hana Lipovská studovala na Masarykově univerzitě v Brně, získala prestižní cenu pro mladé ekonomy do 35 let, Cenu profesora Františka Vencovského. | Foto: Masarykova univerzita

Lipovská během páteční videokonference potvrdila, že se nedávno setkala s mluvčím prezidenta Jiřím Ovčáčkem. Podle ní šlo o osobní setkání, které nemělo nic společného s politikou či její kandidaturou do Rady ČT. Lipovská byla na záběrech České televize v reportáži Hradní ticho, když nedávno redaktorka pořadu 168 hodin vyhledala Ovčáčka na ulici a snažila se mu položit otázky, na které mluvčí dlouhodobě neodpovídal.

Objektivita a pravdivost je pro mě samozřejmá

Pokud jde o názory Lipovské k současné podobě České televize, mnoho konkrétního toho zatím neřekla. Z jejích slov je ale patrné, že se chce podívat především detailně na hospodaření ČT. "Zatím jsem neměla možnost celou řadu potřebných dokumentů vidět. Teprve potom budu moci říci svůj názor," vysvětlovala s tím, že rozhodně nepodporuje možné navyšování koncesionářských poplatků.

Na dotazy, zda považuje Českou televizi za objektivní a nezávislou, nejdříve napřímo neodpověděla. "Nejsem ochotná říci, jestli je ČT objektivní nebo nezávislá, protože televize je složena z mnoha kanálů. Když k ní dám nějaký jednoznačný posudek, tak tím jsem buď nespravedlivá, nebo naopak přilepšuji naprosto všem. Na Večerníčku asi není nic neobjektivního ani závadného v žádném slova smyslu," řekla.

Když se vyjadřovala přímo ke zpravodajství a publicistice, tak řekla, že považuje za důležité, aby za všech okolností existovala pluralita názorů. "Nikdo z nás neví, kde je pravda. Nikdo z nás neví, co je to jediné, jasné a správné. A proto věřím na střet a soutěž názorů. A na tomto trhu názorů musí být veškerá pluralita názorů. To je podle mě základní podmínka objektivity a neutrality," prohlásila.  

Na otázku, zda se zastane České televize v případě, že by se dostala do sporu s vládní mocí nebo kdyby byla napadena její nezávislost, Lipovská odvětila, že rozhodně nehrozí její "kolaborace" s mocí. "Nezávislost, objektivitu a pravdivost beru, jako kdybychom řekli, jestli se postarám o to, že moje dítě bude dýchat, dostávat jídlo a běhat venku. To jsou pro mě samozřejmé věci. Usilovat o objektivitu, nezávislost, pravdivost a demokracii je povinnost občana už z principu," tvrdila s tím, že bude ze všeho nejvíce dbát o to, aby ČT dodržovala zákon.

Oceněná ekonomka

I když se v poslední době hodně diskutuje o názorech Lipovské a jejím politickém zaměření, svou podstatou je ze všeho nejvíce ekonomka, která získala několik ocenění a působí v různých sdruženích. 

Vystudovala hospodářskou politiku na Ekonomicko-správní fakultě Masarykovy univerzity v Brně, kde pracuje jako asistentka na katedře ekonomie. V minulosti pracovala například pro ČT jako autorka soutěžních otázek pořadu "AZ-kvíz", pracovala také pro Český statistický úřad a učila na brněnském Gymnáziu Matyáše Lercha. V letech 2015 až 2019 jako analytička spolupracovala s Institutem Václava Klause.

Lipovská je v představenstvu České společnosti ekonomické, je také členkou The American Economic Association a Jednoty českých matematiků a fyziků. Je rovněž autorkou či spoluautorkou řady odborných i popularizačních článků. Za svoji činnost získala například Cenu profesora Františka Vencovského pro mladé ekonomy do 35 let.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 2 hodinami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy