Praha - Výbor pro světové dědictví UNESCO má obavu, aby budovaný tunelový komplex v centru Prahy nenávratně nepoškodil historické jádro hlavního města.
Poslala proto do českého hlavního města misi, která se má na vlastní oči přesvědčit, jestli jsou obavy oprávněné.
"Mise je dvoučlenná, je to Němka a Brit, v Praze budou dva dny," řekl Aktuálně.cz Josef Štulc, předseda českého národního komitétu Mezinárodní rady památek a sídel.
Dodal, že výsledky mise budou zveřejněny až na zasedání UNESCO v Brazílii na přelomu června a července. Do té doby inspektoři nic neřeknou. "Jsou vázáni mlčenlivostí," konstatoval Štulc. Centrum Prahy je na seznamu UNESCO od roku 1992.
Už minulý rok v červnu přitom výbor na jednání ve španělské Seville konstatoval, že UNESCO "vyjadřuje své hluboké obavy z možných dopadů tunelu Blanka" a zároveň si stěžuje "na nedostatek informací a na zjevný nedostatek hodnocení dopadu tohoto projektu".
Kunsthistorik: Blanka historické jádro nepoškodí
Kunsthistorik Josef Štulc, který se s misí rovněž sejde na pracovním jednání, je přesvědčen o tom, že tunel Blanka historické jádro hlavního města nepoškodí.
"Přímý dopad na historické hodnoty Prahy je víceméně zanedbatelný," řekl Aktuálně.cz Štulc, který naopak ostře kritizoval pražský magistrát za mrakodrapy na Pankráci.
Štulc ovšem pokládá loňskou kritiku UNESCO namířenou na tunel Blanku za prospěšnou. "Je dobře, že výbor vyjádřil své znepokojení, svůj účel to splnilo," soudí Štulc, podle něhož se tím zabránilo případným necitilvým zásahům do historických hradeb pod Hradem.
O tom, že mise UNESCO neshledá žádné pochybení, je přesvědčen i Jan Kněžínek, ředitel odboru památkové péče pražského magistrátu. "Je to jen nedorozumění," řekl už dříve Aktuálně.cz Kněžínek.
Václavské náměstí i Karlův most
Na nebezpečí, že by tunelový komplex Blanka mohl v úseku u Pražského hradu poškodit tamní část památkové rezervace, kde jsou i vzácné barokní hradby, upozornil petiční výbor Chceme pravdu o tunelu.
"Evidentně se ukázalo, že UNESCO o tom nic neví," řekla Aktuálně.cz Neela Winkelmann-Heyrovská, mluvčí petičního výboru a někdejší asistentka senátora Martina Mejstříka, který se v kauze Blanka také angažoval.
Inspektoři UNESCO plánují setkání s nevládními organizacemi. Kromě tunelu Blnaka se zajímají i o plány na přeměnu Václavského náměstí nebo o rekonstrukci Karlova mostu.