Mrakodrapy ne, řekla Praha. Ale na Pankráci je povolila

Pavel Baroch
15. 10. 2009 21:11
Hlavní město chce více regulovat výškové budovy
Bývalá budova Českého rozhlasu, dnes City Tower, už na Pankráci stojí. Její dostavba bude stát 1,5 miliardy korun.
Bývalá budova Českého rozhlasu, dnes City Tower, už na Pankráci stojí. Její dostavba bude stát 1,5 miliardy korun. | Foto: ECM

Praha - Hlavní město chce striktně omezit stavbu nových mrakodrapů.

V pražské památkové rezervaci a jejím okolí nebude podle návrhu nového územního plánu stavba výškových budov povolena vůbec, v ostatních čtvrtích jen s omezením.

Nové budovy budou moci přesahovat okolní zástavbu maximálně o dvě podlaží, vyšší domy posoudí úřady individuálně.

"Chceme chránit to, co Prahu dělá Prahou," řekl ředitel útvaru rozvoje města Bořek Votava. Připomněl, že Praha má největší památkovou rezervaci na světě. K unikátům přitom patří i panorama hlavního města.

Pankrác by už asi neprošla

V přímém rozporu s novými pravidly pro výškové budovy v chystaném územním plánu jsou nové mrakodrapy na Pankráci, které Praha povolila, i když k nim mám výhrady Výbor pro světové dědictví (UNESCO).

Současný návrh nového územního plánu Prahy. Tato mapa ukazuje, kde bude striktně zakázáno stavět výškové budovy, tedy v Pražské památkové rezervaci a v jejím okolí
Současný návrh nového územního plánu Prahy. Tato mapa ukazuje, kde bude striktně zakázáno stavět výškové budovy, tedy v Pražské památkové rezervaci a v jejím okolí | Foto: Útvar rozvoje hlavního města

"Pankrácká pláň by už asi neprošla," potvrdil Votava. Zároveň tvrdí, že nebyla jiná možnost, než k původním výškovým domů ze socialismu přistavět další mrakodrapy.

"Varianta, která se tam bude stavět, je jediná možná a funkční," řekl ředitel Votava na otázku Aktuálně.cz.

UNESCO chtělo nižší domy

Na Pankráci mají vyrůst dva nové domy vysoké 80 a 104 metrů. Podle UNESCO by měly být o desítky metrů nižší.

"Mise doporučuje omezení výšky nových výškových staveb na maximum 60 až 70 metrů, aby byly omezeny vizuální dopady na historickou městskou krajinu památky světového dědictví," píše se v loňské zprávě UNESCO, kterou má Aktuálně.cz k dispozici.

Magistrátní dokument, který projednala městská rada, ukazuje, jak se Praha snaží stanovisku Výboru pro světové dědictví vyhnout. Tvrdí, že rozhodnutí o dvou mrakodrapech padlo ještě před misí UNESCO v hlavním městě. Investor už získal územní rozhodnutí a teď čeká na stavební povolení.

City Pankrác - plánovaný nový vzhled
City Pankrác - plánovaný nový vzhled | Foto: ECM

Inspirace Paříží či Bratislavou

Dodal, že nová pravidla v chystaném územním plánu nebyla inspirovaná spory o nové mrakodrapy na Pankráci.

"Inspirovala nás jiná města," tvrdí Bořek Votava z útvaru pro rozvoj města a jmenoval například špatné zkušenosti z Paříže, Varšavy či Bratislavy.

Nejde jenom o Pankrác

Martin Skalský ze sdružení Arnika, které pankrácké mrakodrapy dlouhodobě kritizuje, uvítal, že Praha v novém územním plánu chce dát pro stavbu výškových domů jasná pravidla.

"Regulace je dobrá, ale nový územní plán nemusí se vztahovat na všechny záměry, nejde jenom o Pankrác," řekl Aktuálně.cz Martin Skalský z Centra pro podporu občanů sdružení Arnika.

Dodal, že než bude nový rozvojový dokument hlavního města schválen, mohou úřady povolit výškové budovy například v Malešicích anebo Holešovicích.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Kvalifikací ´´v Ruce prošla trojice českých skokan. Sakala spadl

Trojnásobné zastoupení budou mít čeští skokani na lyžích v druhém závodu sezony Světového poháru ve finské Ruce. Po neúspěšné kvalifikaci minulý týden ve Wisle si dnes na severu Evropy postup do závodu zajistili Čestmír Kožíšek, Viktor Polášek a Vojtěch Štursa.

Kožíšek obsadil výkonem 112,5 metru 20. místo, Polášek doletěl o půl metru dál, bodově mu to ale stačilo na umístění o sedm příček níž. Štursa proklouzl do postupové padesátky s výkonem 96,5 m jako poslední. Neuspěl Filip Sakala, který neustál doskok a po pádu skončil šedesátý.

Kvalifikaci ovládl Polák Dawid Kubacki, jenž výkonem 135,5 metru předvedl nejdelší skok dne. Vítěz úvodního závodu SP ve Wisle Němec Markus Eisenbichler byl šestý.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Cyklista Karel Vacek bude jezdit za bývalou stáj Kreuzigera

Český cyklista Karel Vacek bude od příští sezony oblékat dres elitního týmu WorldTour Qhubeka ASSOS. Dvacetiletý nadějný jezdec v jihoafrické stáji, která do letoška závodila pod názvem NTT, vystřídá krajana Romana Kreuzigera. Ten naopak zamířil do druhodivizního týmu Gazprom-RusVelo.

Vackovo angažmá dnes potvrdilo vedení týmu. Spolu s ním přišli i osmadvacetiletý Polák Lukasz Wišniowski a o čtyři roky mladší Američan Sean Bennett.

Vacek, jenž v roce 2019 působil v týmu Hagens-Axeon a letos jezdil za italskou stáj Colpack Ballan, si posun mezi elitu nemohl vynachválit. "Jsem nadšený, že mohou být součástí týmu Qhubeka ASSOS, je to úžasné. Těším se, že se pro příští sezonu dostanu do co nejlepší formy," uvedl na týmovém webu.

"Mým největším snem je samozřejmě Tour de France nebo jiný ze závodů Grand Tours, dosáhnout tam jednou na dobrý výsledek v celkovém pořadí. To je můj kariérní cíl, ale teď jsem rád a vděčný, že jsem se stal součástí skvělého týmu," dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy