Češi jako největší rasisti v Evropě? Výzkum nemusí odpovídat realitě, zpochybňují výsledky odborníci

Jan Menšík
14. 5. 2017 6:00
Na internetu se v minulém týdnu začala šířit evropská mapa rasismu. Ta vznikla jako výsledek mnohaletého průzkumu Harvardské univerzity. Na webových stránkách Project Implicit zřízených právě univerzitou se vyjádřilo téměř 300 tisíc Evropanů z většiny evropských států. Nejrasističtější obraz má na mapě Česká republika. Směrodatné byly reakce lidí na konkrétní slova a asociace s jinými slovy, které si vybavili při jejich vyslovení. Metodika výzkumu však nejen podle odborníků, ale i samotných tvůrců není zcela objektivní.
Protiromské protesty - ilustrační foto.
Protiromské protesty - ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Podle průzkumu IAT Harvardské univerzity zveřejněného v časopise The Conversation jsou Češi největšími rasisty v Evropě. Nejméně rasistické názory převládají v západní a severní Evropě, naopak nejvyhraněnější jsou obyvatelé východní Evropy a Balkánu.

Metodika průzkumu je poměrně kritizovaná, protože z každé země se přihlásil jiný počet lidí a pouze ti, kteří chtěli.

Průzkumu se během let 2002-2015 zúčastnilo 288 tisíc občanů evropských států, přičemž z Česka odpovídalo pouze 819 lidí.

"Metoda IAT je zajímavá, ale i hodně kritizovaná," okomentoval průzkum Daniel Prokop, sociolog agentury Median. "Není jasné, jak byl dělán ten výběr, zda to není jen online anketa, kde se lidé samostatně přihlašují," dodává a poukazuje na to, že z Česka se zúčastnilo pouze pár stovek lidí, což nemusí být relevantní vzorek a odrážet tak názory českých obyvatel.

Test byl zaměřen na rozdílnost vnímání rasismu jednotlivými národnostmi. Lidé při testu spojovali tváře černochů a bělochů se slovy, která je v první chvíli napadla.

Foto: EuropeIAT

Ukázalo se, že v každé evropské zemi lidé méně spojují černochy s pozitivními slovy, naopak mnohem více používají slova negativní. Nejvíce negativních asociací a užití slov 'špatný' nebo 'kriminálník' použili Češi, Litevci a další východní národnosti. 

Podle Prokopa i jiné testy však naznačují, že Češi mají tendenci některá etnika silně dehumanizovat.

"Neznáme černochy ani muslimy, protože tady nežijí, a necítíme tedy, že jsou to jednotlivci, kteří jsou špatní, nebo dobří. A proto u nás převládají skupinové charakteristiky," popsal.

Žádný z evropských států není neutrální a nemá nulový koeficient. Mapa rasismu v Evropě vznikla jako obdoba již existující mapy Spojených států, která má podobné výsledky. Nejčervenější, tedy nejrasističtější je jih a východ Spojených států, nejméně západ a sever. Toto rozložení přesně kopíruje i mapa Evropy.

Poměrně výrazným aspektem je podle odborníků při odpovědích také historický vývoj daných států. Nejzápornější vztah k jiným etnikům mají v Evropě postsovětské země. Právě v těchto zemích občané často podléhají předsudkům, jelikož mnohdy nemají s jinými etniky zkušenosti. Na jihu Spojených států hraje roli zase historický vývoj spojený s otrokářstvím a občanskou válkou.

"V českém veřejném diskursu se výrazně zabydlely metafory přirovnávající někoho ke švábům, otráveným bonbonům apod. To, co je v Česku normální výrok prezidenta, v zahraničí by byl skandál. A to, jak se o věcech bavíme, má velký vliv. Zvlášť když s nimi nemáme osobní zkušenost," uzavřel Prokop.

 

Právě se děje

před 14 minutami

V rozvodněné řece na Slovensku se utopily tři ženy, snažily se zachránit psy

Tři ženy přišly o život v rozvodněné řece ve městě Revúca na středním Slovensku, když se ve středu pokusily zachránit před záplavami psy z útulku. Novinářům to ve čtvrtek řekl premiér Peter Pellegrini.

Policie původně informovala o jedné oběti v rozvodněné řece a ještě ráno uvedla, že po dalších dvou pohřešovaných ženách pátrá. "Žel, všechny tři, je to již potvrzeno, o svůj život v rozvodněné řece přišly," řekl později Pellegrini.

V důsledku vydatných lijáků a vichru se kvůli popadaným stromům vylila z koryta řeka Muráň, která teče nedaleko útulku. Když se do něj dostala voda, zveřejnily jeho pracovnice prosbu o pomoc. Autem přijely pomoci jejich kolegyně z útulku v Rožňavě, naložily psy, ale na zpáteční cestě se ztratily. Jedna z nich stihla zavolat na tísňovou linku, že se topí, pak bylo spojení přerušeno.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 15 minutami

Student školy na východě Ruska střílel na spolužáky, jednoho z nich zabil

Jednoho člověka zabil a další tři zranil útočník, který ve čtvrtek střílel na stavební škole ve východoruském Blagověščensku. Policie podle agentury TASS uvedla, že motivem mladíka, který byl studentem školy a který poté spáchal sebevraždu, byly zřejmě spory se spolužáky.

"Na místě jsme našli těla dvou mladých lidí včetně útočníka," uvedla místní pobočka ruského ministerstva vnitra. Dodala, že zbraň měl registrovanou 19letý muž, který je považován za střelce. Útočníkovou obětí je rovněž 19letý student.

V nemocnici skončili tři mladí lidé ve věku 17, 19 a 20 let, všichni museli podle oblastních úřadů podstoupit operaci. Dva z nich jsou podle lékařů ve vážném stavu, mají četná střelná poranění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy