Nevídaný spor: 130 Vietnamců hromadně zažalovalo Česko

Tomáš Fránek
12. 5. 2010 15:52
Soud musí rozhodnout, zda Česko neporušilo zákon při odmítání žádostí o víza
Foto: Naďa Straková

* Podle dnes zveřejněných statistik je v Česku asi 3 300 legálně pracujícíh Vietnamců * Žalobou se domáhají rozhodnutí, zda Česko neporušilo zákon při odmítání žádosti o víza

Brno - Česko čelí dosud nevídané hromadné žalobě.

130 mužů a žen z Vietnamu se u soudu domáhá, aby stát přijal jejich žádosti o dlouhodobé vízum. Vietnamci si stěžují, že ve chvíli, kdy žádný úřad nepřijímal žádosti o víza do Česka pro pobyt nad 90 dní, odmítlo přijmout a zaregistrovat žádosti i samotné ministerstvo zahraničních věcí v Praze.

Jde už o druhou žalobu, která souvisí s přijímáním žádostí o víza pro Vietnamce. První podal jediný člověk, nyní se proti státu spojily v žalobě desítky lidí.

Na podatelně je odmítli

Podle žalujících měli žádosti přijmout pracovníci na podatelně ministerstva. Ale - neučinili tak, čímž byl podle Vietnamců porušen zákon.

"Tímto postupem byli (moji klienti - pozn. red.) zkráceni na svých právech, neboť mají právo, aby jejich podání byla přijata a zákonem předpokládaným způsobem vyřízena," uvedl v žalobě jejich právní zástupce.

Městský soud v Praze původně projednávání hromadné žaloby zastavil.

Přerušení vydávání víz na velvyslanectví Česka v Hanoji bylo totiž pouze dočasné. Od února 2009 mají Vietnamci možnost žádat o víza přes internet (www.visapoint.eu).

Soud však zároveň naznačil, že rozhodnutí vlády o pozastavení vydávání víz bylo nezákonné. A stěžující si se obrátili na Nejvyšší správní soud.

Ten nyní podle informací Aktuálně.cz nařídil celý případ znovu otevřít a projednat.

Znamená to, že Městský soud v Praze musí případ rozhodnout. A podrobně zdůvodnit, zda je přístup k českým úřadům pouze prostřednictvím registrace na internetu v souladu se zákonem.

Jaký stát je Česko?

Soudci musí zvážit, že si Česko, ač člen EU, může vstup a pobyt cizinců na svém území libovolně regulovat. Republika s Vietnamem neuzavřela žádnou mezinárodní smlouvu, která by ukládala povinnost Vietnamce vpustit.

Ale - na druhé straně by soudci měli brát v potaz, že se v Česku může každý domáhat svých práv u nezávislého soudu.

"Městský soud přihlédne k článku Ústavy České republiky, které definuje Českou republiku mimo jiné jako demokratický právní stát založený na úctě k právům a svobodám člověka a občana. Dále bude zvažovat, zda-li povinnost České republiky umožnit podávání žádostí o udělení víza cizincům, a to i jinde než v jejich domovské zemi, nevyplývá z nějaké mnohostranné mezinárodní smlouvy," rozhodl senát Nejvyššího správního soudu vedený předsedou Michalem Mazancem.

Jak to bylo?

Ministerstvo zahraničí koncem roku 2008 na základě rozhodnutí vlády přestalo vydávat Vietnamcům dlouhodobá pobytová víza. Ministerstvo vnitra uvádělo, že Vietnamci předkládali padělané dokumenty a v Česku zneužívali pobyt.

Podle žadatelů z Vietnamu však celý proces udělování víz provázela korupce a úplatky

V dubnu 2009 Česko navíc pozastavilo vydávání pracovních a podnikatelských víz v Moldavsku, Mongolsku, Thajsku, na Ukrajině a právě ve Vietnamu. O opatření, které se netýkalo turistických víz, rozhodly české úřady kvůli ekonomické krizi.

Legálně pracujících Vietnamců v Česku velmi rychle ubylo. Ještě v prosinci 2008 jich statistiky zaznamenaly přes 16 tisíc, o rok později to bylo zhruba 3 600.

Podle dnes zveřejněných statistik je v Česku asi 3 300 legálně pracujících Vietnamců. Z Česka ale většina Vietnamců neodešla, začali totiž podnikat.

 

Právě se děje

Další zprávy