Nevěra mění zákon, lhůta na popření otcovství prodlouží

Tomáš Fránek
14. 7. 2010 9:51
Ústavní soud zrušil lhůtu umožnující popření otcovství
Jednání Ústavního soudu v Brně. Eliška Wagnerová (vlevo) a Pavel Rychetský.
Jednání Ústavního soudu v Brně. Eliška Wagnerová (vlevo) a Pavel Rychetský. | Foto: Ondřej Besperát

Brno - Politici musejí nově upravit lhůtu pro popření otcovství dítěte narozeného v manželství. Nynější šestiměsíční lhůta je podle Ústavního soudu krátká.

Ústavní soud proto s platností od 31. prosince 2011 zrušil sporné ustanovení zákona o rodině, které půlroční lhůtu obsahuje.

Zákon tak poškozuje muže, kteří se po uplynutí půlroční lhůty dozvědí, že nejsou biologickými otci dítěte. U soudu jim dosud nepomohl ani rozbor DNA. 

Muž si stěžoval

Podle soudců nemohou muži v šesti měsících preventivně zjišťovat, jestli jsou skutečně otci dítěte.

"Nelze v této souvislosti klást na manžela požadavek, aby preventivně v období prvních šesti měsíců od narození dítěte přezkoumával, zda určité okolnosti svědčí pro závěr, že není biologickým otcem dítěte. Právní úprava nemůže ignorovat skutečnost, že významný právní zájem na popření otcovství může vzniknout až s časovým odstupem od narození dítěte. Například ve Slovenské republice byla původní šestiměsíční lhůta nahrazena lhůtou tří let," uvedli soudci ve svém verdiktu.

Ústavní soud se zákonem o rodině začal zabývat na základě případu muže, jenž se u obecných soudů pokusil popřít otcovství u syna narozeného před rozpadem manželství.

Nevěra ukázala pravdu

Pravdu o skutečnému otci se dozvěděl na základě odhalené nevěry a testu DNA až po uplynutí lhůty, proto soudy nevyhověly jeho žalobě na popření otcovství. Proto je stále oficiálně veden jako otec.

Muž poslal ústavním soudcům stížnost - zákon podle něj porušuje jeho základní právo na ochranu rodinného a soukromého života, právo na spravedlivý proces a také právo vlastnit majetek, protože z biologického otcovství vyplývají povinnosti platit peníze. 

 

Právě se děje

Další zprávy