Zjednodušit výběr rodičovské? Ministerstvo je proti

Petr Kučera Petr Kučera
11. 4. 2010 7:45
Rodiny nechtěně přicházejí o tisíce korun na rodičovském příspěvku
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Takzvaná třírychlostní rodičovská dovolená přináší v praxi opakované problémy. Rodiče se mnohdy nechtěně připravují o část sociálních dávek. Upozornil na to ombudsman Otakar Motejl.

"Rodiče, obvykle nedostatečně poučeni ze strany úřadů, neprovedou volbu čerpání rodičovského příspěvku. Domnívají se pak, že zvolili čerpání příspěvku v základní variantě, tedy 7600 korun měsíčně do tří let věku dítěte," vysvětluje veřejný ochránce práv Motejl.

Jenže pokud rodič výslovně nepožádá o základní variantu čerpání rodičovského příspěvku nejpozději v měsíci, ve kterém dítě dosáhne 21. měsíce věku, úřad práce rodičům oznámí, že byli automaticky převedeni do režimu pomalejší varianty, tedy že počínaje 22. měsícem budou nově dostávat jen 3800 korun měsíčně. (Mimochodem sama zpráva ombudsmana obsahuje chybu, když hovoří o hranici 24 měsíců - pozn. red.)

Na sníženou částku sice mají rodiče nárok až do čtyř let věku dítěte, i tak ale v součtu dostanou zhruba o 11 tisíc korun méně. Navíc pokud se jim do čtvrtých narozenin dítěte narodí další potomek, zanikne jim nárok na nevyčerpaný zbytek této dávky a nadále pobírají rodičovský příspěvek jen na nejmladší dítě. V praxi tak rodina nechtěně přijde až o desítky tisíc korun.

Motejl navrhuje, aby úřady práce nově posílaly oznámení o možném snížení dávky, tedy ještě před uplynutím lhůty pro provedení změny.

Veřejný ochránce práv proto doporučuje Poslanecké sněmovně, aby požádala vládu o předložení novely zákona o státní sociální podpoře. Ta by úřadům práce nově stanovila povinnost zasílat rodičům vyrozumění o možném snížení rodičovského příspěvku před uplynutím lhůty pro volbu formy čerpání příspěvku.

Současně by novela měla umožnit provést změnu volby čerpání rodičovského příspěvku za předpokladu, že objem peněz bude stejný.

Ministerstvo: Změna by přišla na miliony

Současné vedení ministerstva práce a sociálních věcí o změně neuvažuje. „Informace o termínech volby délky čerpání rodičovského příspěvku jsou uvedeny přímo v tiskopisu žádosti o příspěvek. A poučení o případné potřebě volby obsahují i všechny informační letáky," říká mluvčí ministerstva Štěpánka Filipová.

Přidává i jeden praktický tip: Hranice 21 měsíců věku dítěte je až krajním limitem. "Rodiče mohou volbu provést kdykoliv předtím, třeba už hned při podání žádosti o rodičovský příspěvek," připomíná mluvčí.

A samozřejmě je tu ještě jeden podstatný důvod, proč ministerstvo nyní nechce posílat písemné výzvy, které by lidem včas připomněly konec termínu pro rozhodnutí. "Jde o náklady na tisk včetně papíru a obálky a zejména o poštovné. Zaslání do vlastních rukou stojí kolem 36 korun," připomíná mluvčí.

Mnoha lidem by jistě pro připomenutí stačil obyčejný dopis. Jenže i výrazně nižší poštovné (10 korun) kvůli počtu příjemců rodičovského příspěvku zvýšilo státu náklady řádově o pár milionů - jedná se o zhruba 350 tisíc lidí, byť ne všichni si mohou zvolit délku čerpání a někteří se už rozhodli dříve.

O tom, zda žádosti ombudsmana vyhoví, nicméně rozhodne až nová vláda.

"V zásadě lze tento ombudsmanův návrh podpořit," říká k tomu stínový ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach z ČSSD, podle průzkumů vítězné strany květnových voleb. Stínový ministr a nový lídr ODS Petr Nečas na otázku Aktuálně.cz neodpověděl.

V kyblíku s teplou vodou se děti cítí příjemně. Jako u mamky v břísku. Ilustrační snímek.
V kyblíku s teplou vodou se děti cítí příjemně. Jako u mamky v břísku. Ilustrační snímek. | Foto: Reuters
Čtěte také:
Díra v systému: Školky nechtějí zapisovat dvouleté
Naletěli na sliby developerů: Místo ve školce je utopie
Matky neví, kolik bude mateřská. Senát novelu vrátil
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy