Neúspěšnost u maturitních testů meziročně vzrostla, u češtiny se zdvojnásobila

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 5. 2022 12:30
Neúspěšnost u státních maturitních testů letos v květnu proti minulému roku vzrostla, proti předcovidovému roku 2019 ale mírně klesla. Letos u testů neuspělo 13,7 procenta těch, kteří šli ke zkouškám poprvé. Loni to bylo 11,2 procenta, před třemi roky 14,1 procenta. U testů z češtiny se podíl neúspěšných zvýšil, v matematice se naopak snížil.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Neúspěšnost u povinného maturitního testu z češtiny podle Cermatu meziročně stoupla z 4,7 procenta na 9,4 procenta, a je tak srovnatelná s roky 2017 až 2019. U maturity z matematiky propadlo 10,1 procenta studentů, tedy o 6,5 procentního bodu méně než loni. Výsledek v matematice je zároveň o 5,4 procentního bodu lepší než před třemi roky. Maturitu z matematiky si letos vybralo 17 procent studentů, ostatní upřednostnili cizí jazyk, většinou angličtinu.

U zkoušky z anglického jazyka neuspělo na začátku května 6,4 procenta z 51 900 maturantů, kteří test absolvovali. Výsledek je srovnatelný s loňskem, kdy propadlo 6,3 procenta maturantů. V letech 2017 až 2019 se neúspěšnost v angličtině pohybovala mezi 3,6 a 6,2 procenta.

Státní didaktické testy se konaly od 2. do 4. května. K maturitním didaktickým testům se přihlásilo zhruba 73 800 studentů, z nich přibližně 70 100 poprvé. Oproti rokům 2019 a 2020 dostali maturanti novelou vyhlášky na vypracování testů delší čas. V češtině se jim prodloužil o 10 minut na celkem 85 minut, v cizím jazyce o stejnou dobu na 110 minut a v matematice o 15 minut na 135 minut. Změnu zdůvodnilo ministerstvo školství tím, že se delší čas osvědčil v minulém školním roce, kdy ho úřad mimořádně prodloužil v reakci na měsíce trvající výuku na dálku.

Jiný cizí jazyk než angličtinu si letos zvolilo 2,7 procenta přihlášených. Například němčinu si vybralo 963 maturantů. Proti roku 2019 si polepšili, test jich nezvládlo 16,6 procenta, to je o 2,9 procentního bodu méně než před třemi roky. Ještě méně studentů se přihlásilo k ruštině, španělštině či francouzštině. Maturitu z ruštiny nesložilo 10,1 procenta z 495 žáků, ze španělštiny 0,7 procenta z 152 lidí a z francouzštiny 4,3 procenta ze 70.

Maturanti, kteří v květnovém termínu u didaktických testů neuspěli nebo se z konání zkoušek omluvili, budou moct jít ke zkouškám znovu 1. až 6. září. Podrobnou analytickou zprávu o výsledcích didaktických testů v letošním jarním zkušebním období se chystá Cermat vydat 8. června.

Podle novely zákona z roku 2020 organizuje Cermat jen didaktické testy. Ústní a písemné zkoušky z češtiny a cizích jazyků se přesunuly na úroveň škol. Slohy se konaly většinou v dubnu, ústní mohou být od 16. května do 10. června, přičemž o konkrétním termínu rozhodli ředitelé škol. V minulém roce se kvůli epidemii covidu-19 povinné slohy a ústní zkoušky z jazyků mimořádně nekonaly. Výsledky testů loni byly nejlepší od roku 2013, kdy u nich neuspělo 10,5 procenta maturantů.

VIDEO: Pořád vnímáme maturitu jako iniciační obřad. Nechci, aby byla utrpením, říká Gazdík

Nechceme, aby dva nebo tři dny v životě rozhodovaly o budoucnosti studentů. Chceme je motivovat, aby na sobě víc pracovali, říká ministr školství. | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

V Kralupech nad Vltavou hoří plastový odpad, hasiči vyhlásili nejvyšší stupeň poplachu

Na okraji Kralup nad Vltavou na Mělnicku hoří od odpoledne v areálu kovošrotu plastový odpad. Je vyhlášen zvláštní, tedy nejvyšší stupeň poplachu. U požáru zasahuje 30 jednotek hasičů a speciální technika, hasit budou zřejmě celou noc.

Odpoledne začala hořet zhruba 50 metrů široká hromada plastového odpadu v areálu kovošrotu. Kolem 19. hodiny zvýšili hasiči stupeň poplachu na nejvyšší, který vyhlašují při mimořádných událostech. Počet jednotek se zvýšil ze 13 na 30, na místě zasahuje záchranný útvar hasičů ze Zbirohu a Jihlavy se speciální technikou na rozhrabávání. "Rypadly budou rozhrabávat hromadu hořícího odpadu a hasiči ji budou prolévat vodou, řekl mluvčí krajských hasičů Tomáš Bakalář. Jeden hasič při zásahu utrpěl lehčí zranění.

Chemická jednotka z laboratoře v Kamenici, která monitoruje případný únik škodlivých látek do ovzduší, zatím zvýšené hodnoty nezjistila, podle Bakaláře bude v měření pokračovat. Lidem v části Lobeček doporučilo město podle starosty Marka Czechmanna nevětrat.

Policie se bude zabývat vyšetřováním příčin požáru až po dohašení, které může trvat celou noc. "Vzhledem k tomu, že zde před několika dny již k menšímu požáru došlo, bude zřejmě jednou z variant příčin i úmyslné zapálení," řekla policejní mluvčí Barbora Schneeweissová. Podle ní zřejmě požár nezpůsobí finanční škodu, protože jde o odpad. 

před 4 hodinami

Na jezu v Českém Krumlově se převrátil raft, záchranáři pátrají po jednom muži

Na jezu v Českém Krumlově se dnes vpodvečer převrátil raft. Čtyři lidé vyplavali, po jednom muži pátrají záchranáři a policie. Na twitteru o tom informovala policie. V řece Vltavě je po deštích zvýšený průtok vody. Právě dnes varovali policisté především vodáky, kteří sjíždějí Vltavu a proplouvají Českým Krumlovem, aby byli velmi opatrní. "Vltava je v těchto dnech nebezpečná, hladina je zvýšená a je zaznamenán větší průtok vody v řece, " uvedli.

Další zprávy