Praha - Strana zelených, nejmenší parlamentní strana, v krajských volbách propadla.
Předseda Martin Bursík sice předpovídal, že si polepší o stovky procent, ale nakonec jeho partaj na kýžený výsledek nedosáhla.
V rozhovoru pro deník Aktuálně.cz přiznává, že ho výsledek překvapil. Vysvětluje si to jednak výběrem voličů mezi největšími stranami, ale i tím, že přívrženci SZ k volbám nedorazila.
Aktuálně.cz: Před volbami jste hovořil o tom, že SZ posílí o stovky procent, že věříte v úspěch ve všech krajích. Místo toho jste pět procent nepřekročili nikde. Proč?
Je to překvapení úplně pro všechny, nejen pro nás. I předvolební průzkumy ukazovaly, že uspějeme. Stěží hodnotit. Jednak je vidět, že lidé dominantně vybírali mezi ODS a ČSSD, a v senátních volbách nevybírali osobnosti, ale stranické kandidáty. V krajských volbách jsme, myslím, doplatili na nedostatečně hluboké zakotvení zelených. Potřebujeme posílit pozici u voličů, kteří nás budou volit nejen v dobách dobrých, ale i zlých. Obávám se, že v těchto volbách mnoho našich voličů vůbec nešla k volbám, nechali se znechutit předvolební atmosférou.
A.cz: Nejsou lidé zklamaní zelenou politikou? Třeba tím, že jste šli do koalice s ODS, která má pověst neekologické strany?
Na druhou stranu víme, že hlavním důvodem podpory SZ je naše starost o životní prostředí. Doposud jsme byli právě pro tuto část programu hodnocení pozitivně. Nevidím důvod, proč by to najednou mělo vadit.
A.cz: Poznamenal váš volební neúspěch spor mezi vaším křídlem a křídlem Dany Kuchtové, který vyvrcholil měsíc před volbami?
Doufám, že ne. Spor každopádně straně neprospěl, ale domnívám se, že jsme jej dokázali včas a pro voliče jednoznačně vyřešit na sjezdu. Nešli jsme do voleb jako strana, která by byla vnitřně rozpolcená, šli jsme naopak do voleb sjednoceni.
A.cz: Není chybou, že v regionech nemáte silné osobnosti? Třeba ČSSD vsadila na své poslance.
Myslím, že to není chyba, osobnosti tam vyrůstají. Je to ale dáno vývojovým stadiem SZ. Nemohli jsme udělat to, co udělala ČSSD, protože my máme poslanců šest. Nepokládám to ani za správné.
A.cz: Naopak do senátních voleb jste nasadili relativně dva silné kandidáty - Helenu Illnerovou a Michaela Kocába. Proč neuspěli?
Lidé více volili strany než osobnosti, bohužel i v senátních volbách, kde by měly vítězit silné osobnosti. Není pochyb o tom, že profesorka Illnerová a pan Kocáb jsou silnější osobnosti než ti, co postoupili do druhého kola. Při vší úctě ke kandidátce ČSSD ve svém volebním obvodu v Praze 1, ale já si ani nezapamatoval její jméno.
A.cz: Proč jste se nedohodli s jinými stranami, hnutími, aby podpořili Kocába a Illnerovou, aby se hlasy nedrobily na více kandidátů?
Pokoušeli jsme se o to, ale nepovedlo se to.
A.cz: Myslíte, že jste oba kandidáty dostatečně podpořili, pomohli jim? Například Illnerová nedostala od vaší strany příspěvek na volby, protože souhlasí s americkým radarem v Brdech.
To byl projev krátkozrakosti Republikové rady, v níž v té době převládali fundamentalisté, prosazující odmítnutí radaru a posun SZ k levici.
A.cz: Illnerová si stěžovala si i na to, že její předvolební plakáty a noviny byly špatně distribuovány.
Byl jsem s ní na předvolebním mítinku, řekla mi o tom. To jsou standardní průvodní jevy - distribuce prostřednictvím agentur. To není přímá odpovědnost strany nebo volebního štábu.
A.cz: Jaký bude mít tento volební výsledek dopad na SZ?
Největší negativum výsledku je, že do značné míry ztrácíme příležitost v příštích čtyřech letech přímo ovlivnit rozvoj regionů a prosazovat v regionální politice aspekty ochrany životního prostředí. Zůstává status quo. Dokázali jsme s tím žít doposud, ale těšili jsme se na to, že další generace politiků získá zkušenosti a bude moci ovlivňovat regionální politiku. Tohle nám bude chybět.
A.cz: Co dál, aby se to příště neopakovalo?
Úplně první, co mě napadlo, je úvaha nad skutečností, že SZ je na politické scéně relativně krátce a že máme nebezpečně mělké zakotvení. V dobách dobrých, když je vysoká účast voličů a lidé nejsou vybláznění, dokážeme překvapit a uspět. V dobách zlých, když je atmosféra vypjatá a nervózní, podstatná část našich voličů nepřijde k volbám. To je špatné. Musíme víc pracovat v regionech, posílit a zakotvit v dalších obcích, být vidět, rozšířit okruh voličů.
A.cz: A jaká teď bude vaše pozice? Je to poprvé, co strana pod vaším vedením prohrála. Není ohroženo vaše předsednické křeslo?
Mám sportovního ducha. Vím, že není možné pořád jenom vyhrávat. Mě tento výsledek mrzí víc vůči všem stovkám kandidátů a jejich nadějím, než abych se ohlížel na vlastní postavení ve straně. Jsem naprosto přesvědčen, že svolání sjezdu před volbami s cílem stabilizovat situaci uvnitř strany byklo správné a kýžený efekt přinesl. Myslím, že případná kritika nebude na místě. Otázkou je, nakolik kraje byly připraveny na politickou soutěž v takto tvrdé vyhrocené atmosféře včetně těžkého zadání konkurovat silným osobnostem hejtmanů a poslancům ČSSD.
A.cz: Jaká je teď vaše pozice předsedy strany?
To ukáže následující jednání orgánů strany, musíme vyhodnotit výsledky, vzít si zpětnou vazbu, vyhodnotit naši další strategii, především soustředit úsilí, abychom uspěli v následujících parlamentních volbách, ty budou rozhodující.
A.cz: A co vláda? Neskončí?
Vláda už to nemá delší dobu jednoduché. Vládnout s tak křehkou většinou. Z mého pohledu je teď potřeba stabilizovat situaci před naším předsednictví EU a zvládnout předsednictví co nejlépe, abychom vytvořili co nejlepší obraz v Evropě. Nemyslím, že by byla tímto vláda ohrožena.