Neplatné podpisy? Nás se to netýká, dušují se kandidáti

Markéta Šrajbrová Jakub Novák, Markéta Šrajbrová
12. 11. 2012 17:00
Polovina neplatných hlasů je nadnesený odhad, zní z Kubiceho ministerstva
Foto: Petr Vyoral

Praha - Ministerstvo vnitra pochybuje o správnosti informace, že polovina hlasů na peticích kandidátů na Hrad je neplatná.

"Domníváme se, že se jedná čistě o spekulaci Mediafaxu," dementoval informaci mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka.

"Ani samo ministerstvo doposud tuto informaci nemá," dodává.

Dál však nechce situaci komentovat s ohledem na probíhající správní řízení. Konečné výsledky ministerstvo zveřejní až 26. listopadu.

Ostatně i sami kandidáti a kandidátky, pro které by tak vysoká míra chybovosti mohla znamenat vyřazení z bojů o Hrad, vyčkávají na oficiální čísla.

Ani mluvčí Vladimíra Franze Jakub Hussar zatím zmíněné informace nebere vážně.

"Já si myslím, že tohle je tak trošku dezinformace vypuštěná Mediafaxem a celá záležitost je zkreslená. My nemáme obavu o to, že by v našem případě šlo o významné procento podpisů, protože jsme je sami překontrolovali. V tomhle jsme optimisté a myslíme si, že se nás toto netýká." tvrdí Hussar.

Vyčkávací taktiku nasadil i tým Vladimíra Dlouhého. "My nejsme v kontaktu s ministerstvem vnitra, očekáváme informace od nich 23. listopadu. Domnívám se, že jsou zde nějaké zákonné lhůty, které je potřeba dodržet. Budeme čekat na stanovisko ministerstva." řekl mluvčí Jan Piskáček.

"Zachytili jsme informace o tom, že s podpisy jsou problémy, a ani nás to nepřekvapuje. Nemáme totiž žádnou možnost pravost údajů, které tam ti lidé napíšou, nijak ověřit. Teď ať si s tím ministerstvo nějak poradí," nechal se slyšet mluvčí Jany Bobošíkové Václav Musílek.

Podívejte se: 11 hlav státu, ale jen jedna bude ta pravá

Prezidentská kandidátka Táňa Fischerová pro Aktuálně.cz řekla, že ona spolu se svým týmem podpisy po tři dny a tři noci kontrolovala, nicméně připouští, že i přesto by se tam mohly objevit chyby.

"Nevím, zda ty podpisy, tak jak jsme je kontrolovali, jsou kompatibilní s požadavky ministerstva. Ale je mi divné, že by až polovina podpisů měla být neplatná. Jsem přesvědčená, že u nás to bude v pořádku, protože jsme to kontrolovali. Podpisy jsme samozřejmě nekontrolovali přes databázi, protože tam ani nemáme přístup," říká Fischerová.

"U nás dobrý"

Další z kandidátek, Zuzana Roithová, je přesvědčená, že systém sběru, který prováděl její tým, by měl excesům s podpisy předejít.

"Jako jediní jsme nesbírali podpisy na ulicích a náměstích od neznámých lidí. Měli jsme propracovaný systém tisíckářů, stovkařů a desítkařů. Každý desítkař měl za úkol sbírat podpisy od lidí, které osobně zná a sám je zanášet do archů. Zpětně jsme prováděli třístupňovou kontrolu a sami jsme vyřadili mezi 5 až 10 procenty chybných archů," říká její mluvčí Martin Horálek.

Podívejte se: Taková byla cesta občanských kandidátů na Hrad

"Sami odborníci na ministerstvu vnitra náš precizní systém oceňovali," dodává.

Podobně reagovala i mluvčí Jana Fischera Jana Víšková: "Já si myslím, že se to pana Fischera týkat nebude, protože my jsme podpisy sbírali za pomoci vlastích dobrovolníků, které jsme proškolili."

Svérázně reagoval zmocněnec petice dalšího ze suverénů letošního sběru podpisů Miloše Zemana Vratislav Mynář.

"My sami jsme se podivovali nad tím, jak někteří kandidáti v tak krátké době mohli sesbírat takové množství podpisů. My máme se sběrem podpisů své zkušenosti a reálně víme, co to obnáší. Já tedy doufám, že se informace o neplatnosti podpisů částečně zakládají na pravdě. Jsem rád, že to takhle je," konstatoval pro Aktuálně.cz Mynář.

"Jsem si jistý, že nás se to netýká. My jsme sesbírali minimálně 50 tisíc podpisů v rámci členské základny z řad spolustraníků, rodinných příslušníků a sympatizantů. To jsou krví podepsané archy," dodal.

 

Právě se děje

Další zprávy