Plzeň - V západočeské metropoli skončil protestní pochod pravicových radikálů. Předcházely mu plamenné proslovy organizátorů na náměstí Emila Škody, kde se v sobotu odpoledne neonacisté sešli, aby tu protestovali proti porušování svobody slova.
Řečnil i předseda spřízněné Dělnické strany Tomáš Vandas. "Prý jsou tady nějaké neonacistické rejdy. Já tu vidím jen lidi s vlasteneckým smýšlením," řekl.
Vandas vyjádřil odpor vůči současnému politickému systému, proti plýtvání peněz na zahraniční vojenské mise a obul se i do členů vlády, konkrétně například do Džamily Stehlíkové, která se podle něj zabývá jen "nepřizpůsobivými menšinami a sexuálními úchyláky".
Minuta ticha za Palestince
Slova se ujal i organizátor Václav Bureš, který promluvil o politických ambicích pravicových radikálů. "Zbavme se lidí, co nám dělají ostudu. Vnikněme nejdřív do komunální politiky a pak i do té nejvyšší." Demonstranti také drželi minutu ticha za Palestince zesnulé v bojích se státem Izrael.
Poté se zhruba stovka radikálů dala na pochod Husovou ulicí, akci byli přítomni i policisté a členové antikonfliktního týmu, kteří asistovali při prvních drobných konfliktech, například mezi jedním z demonstrantů a novinářem Jiřím X. Doležalem.
"Počkejte, ať nechodíme jako zvířata, srovnáme se do čtyřstupů," řadil své ovečky organizátor Václav Bureš. Po stranách přihlížely kordony těžkooděnců, vepředu šli psovodi a za nimi demonstranti s černými vlajkami a nejrůznějšími transparenty - například "Stop dělníkům z Východu."
Radikálové také provolávali různá hesla - "Totalitní stát - nenechá nás spát" či "Chceme rovná práva."
Neonacistický průvod se dal na pochod
V Husově ulici vyhlíželi z oken místní obyvatelé a průvod si natáčeli na mobily a videokamery. Pochod poté dorazil k synagoze na Klatovské třídě, kde byly stovky lidí, ať už přihlížejících či demonstrujících proti neonacistickému pochodu. "My jsme tady legálně," křičeli jim neonacisté v ústrety, protistrana odpovídala pískotem. Dav zhoustl, kolem byli nadále policejní těžkooděnci a desítky policejních aut.
Pochod dále prošel kolem Velké synagogy, kde se sešli odpůrci neonacistů. Byla mezi nimi i ředitelka Ligy proti antisemitismu Věra Tydlitátová, ředitel pražského Židovského muzea Leo Pavlát, plzeňský primátor Pavel Rödl či tvůrce Večerníčků Václav Chaloupek. V davu se objevila i řada lidí s židovskými hvězdami na prsou či zástupci anarchistů.
Obě skupiny na sebe pokřikovaly, kordony těžkooděnců ale bránily bližším kontaktům. Z Klatovské třídy pochod odbočil do Prešovské ulice, kde na něj čekala asi stovka anarchistů, i tady ale policisté zabránili střetu. Pochod mířil na náměstí Republiky, kam policisté zahradili vstup anarchistům i jakýmkoliv jiným nerezidentům.
Tady shromáždění neonacistů skončilo kolem půl páté odpoledne, kdy si neonacisty odvezly dva přistavené autobusy. Podle informací policie měly namířeno na vlakové nádraží. Oba byly přistaveny, aby se zabránilo konfliktům a střetům mezi skupinami. Anarchisté se shromáždili nedaleko synagogy na Palackého náměstí, krátce poté se ale také rozešli.
Neonacisté čekali na posily, Doležal fotografoval
Na náměstí Emila Škody se odpoledne sešlo kolem stovky pravicových radikálů.
"Ještě chvíli počkejme, vzhledem k počasí mají vlaky zpoždění," informoval shromáždění kolem půl třetí odpoledne jeden z organizátorů. V Plzni je větrno a pod mrakem, vlastní protestní demonstrace začala kolem 15. hodiny, ulici před nádražím obsadila zhruba dvacítka policejních aut.
Fakta:
Zákaz maskáčů, lahváčů a hovorů s novináři
- Po celé trase pochodu je zákaz stání, nikde nestojí jediné auto krom policejních.
- Na zastávkách MHD jsou upozornění, že spoje mohou jezdit nepravidelně.
- Pokyny na stránkách pravicových extrémistů nabádaly před akcí účastníky pochodu, aby se vyvarovali čehokoliv nezákonného, co by mohlo vést k rozpuštění demonstrace. Doma měli nechat maskáče nebo lahváče. Zakázáno měli také komunikovat s novináři.
- Plzeňský magistrát se ještě pokoušel ohlášené demonstraci extrémistů na poslední chvíli zabránit. Nejvyšší správní soud ale zamítl kasační stížnost primátora Pavla Rödla, který se pokoušel zpochybnit výrok Krajského soudu v Plzni, jenž označil jeho zákaz předchozí lednové demonstrace za nezákonný.
S novináři na náměstí Emila Škody promluvili v hloučku i zástupci Dělnické strany, v čele s místopředsedou Jiřím Štěpánkem. "Jsme hosty tohoto shromáždění, ještě nevíme, zda se zúčastníme pochodu," řekl Štěpánek, který předchozí zákaz pochodu následně označil za "zpupnost pana primátora," s tím, že úředníci jsou přece povinni dodržovat zákony.
Do diskuze se zástupci Dělnické strany se pustil i publicista Jiří X Doležal. "Neprovokujte tady, pane Doležale," okřikli ho tři přítomní radikálové, na což Doležal zareagoval tím, že si je začal fotografovat.
Přímo v hale autobusového nádraží, před nímž se neonacisté scházeli, byla další dvacítka radikálů, společně s policisty, ale i s přítomnými Vietnamci a Romy.
Radikálové se připravovali na shromáždění, přerovnávali si kukly, které některým zahalovali obličeje. Na sobě měli například trička Anti-Antifa a bundy Thor Steinar.