Nenechám se vydírat, říká Duka o kauze zneužívání z 90. let. Řešme to, vyzývají kněží

Martina Heroldová Martina Heroldová
3. 4. 2019 19:11
Kauza sexuálního zneužívání v katolické církvi, která se týká i kardinála Dominika Duky, budí emotivní reakce. Mladíka, který studoval u dominikánů, měl v 90. letech v pražském klášteře sexuálně zneužít jeden z jáhnů. Dotčený sice případ oznámil svému představenému, jímž byl v té době právě Duka, ten ale celou věc uzavřel se slovy, že jde o "tvrzení proti tvrzení". Na veřejnost se případ - po stížnosti postiženého - dostal znovu po desítkách let jako příklad nedořešeného sexuálního zneužívání v katolické církvi. Upozornil na něj nejdříve pořad ČT 168 hodin a následně detailnější text, který vznikl ve spolupráci deníku Aktuálně.cz a serveru HlídacíPes.org. Přečtěte si následné ohlasy.
Foto: ČTK, koláž Jan Kačer

Pan P.

"Informoval jsem tehdy představeného. Vyslechl si protistranu a uzavřel to s tím, že je to tvrzení proti tvrzení. Mě osobně mezi čtyřmi očima přijal, ale zároveň mi řekl, že nemám šanci u žádného soudu, že nemám nikde nic zkoušet. Že mi stejně nikdo neuvěří," říká oběť zneužívání pan P.

"Bál jsem se, vyhrožoval mi, působil na mne stylem, že pokud bych to já někde prezentoval, tak veřejnost vždy uvěří duchovnímu než mladíkovi," řekl před časem České televizi. (Více podrobností o případu pana P. se dočtete zde).

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Junosť Minsk obhájil titul v běloruské hokejové lize

Hokejisté týmu Junosť Minsk obhájili titul v běloruské lize a získali právo účasti v nadcházejícím ročníku Ligy mistrů. V pátém finále zdolali doma Salihorsk 3:2 v prodloužení a ovládli sérii 4:1 na zápasy. Běloruská liga jako jediná z hokejových soutěží pokračovala i při současné pandemii koronaviru.

O zisku devátého titulu v historii pro Junosť rozhodl v čase 67:54 obránce Vladislav Jerjomenko. Obhájce titulu tak navázal na triumfy i z let 2004 až 2006, 2009 až 2011 a 2016. Junosť zaplnila poslední volné místo v Lize mistrů po ročník 2020/21, kde budou startovat i tři české kluby - Liberec, Třinec a Sparta.

Přehled účastníků hokejové Ligy mistrů pro ročník 2020/21:

Frölunda, Lulea, Färjestad, Rögle, Skelleftea (všechny Švédsko), Curych, Zug, Davos, Ženeva, Biel-Bienne (všechny Švýcarsko), Kärpät Oulu, Lukko Rauma, Tappara Tampere, Ilves Tampere (všechny Finsko), EHC Mnichov, Mannheim, Straubing, Eisbären Berlín (všechny Německo), Bílí Tygři Liberec, Oceláři Třinec, Sparta Praha (všechny ČR), Salcburk, Bolzano, Vídeň (všechny EBEL), Aalborg (Dánsko), Banská Bystrica (Slovensko), Cardiff (Velká Británie), Grenoble (Francie), Stavanger (Norsko), Tychy (Polsko), Junosť Minsk (Bělorusko), SönderjyskE (vítěz Kontinentálního poháru).

Zdroj: ČTK
Další zprávy