Nenechám se vydírat, říká Duka o kauze zneužívání z 90. let. Řešme to, vyzývají kněží

Martina Heroldová Martina Heroldová
3. 4. 2019 19:11
Kauza sexuálního zneužívání v katolické církvi, která se týká i kardinála Dominika Duky, budí emotivní reakce. Mladíka, který studoval u dominikánů, měl v 90. letech v pražském klášteře sexuálně zneužít jeden z jáhnů. Dotčený sice případ oznámil svému představenému, jímž byl v té době právě Duka, ten ale celou věc uzavřel se slovy, že jde o "tvrzení proti tvrzení". Na veřejnost se případ - po stížnosti postiženého - dostal znovu po desítkách let jako příklad nedořešeného sexuálního zneužívání v katolické církvi. Upozornil na něj nejdříve pořad ČT 168 hodin a následně detailnější text, který vznikl ve spolupráci deníku Aktuálně.cz a serveru HlídacíPes.org. Přečtěte si následné ohlasy.
Foto: ČTK, koláž Jan Kačer

Pan P.

"Informoval jsem tehdy představeného. Vyslechl si protistranu a uzavřel to s tím, že je to tvrzení proti tvrzení. Mě osobně mezi čtyřmi očima přijal, ale zároveň mi řekl, že nemám šanci u žádného soudu, že nemám nikde nic zkoušet. Že mi stejně nikdo neuvěří," říká oběť zneužívání pan P.

"Bál jsem se, vyhrožoval mi, působil na mne stylem, že pokud bych to já někde prezentoval, tak veřejnost vždy uvěří duchovnímu než mladíkovi," řekl před časem České televizi. (Více podrobností o případu pana P. se dočtete zde).

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

Rusko stálo za smrtí Litviněnka v Británii, oznámil evropský soud

Rusko podle Evropského soudu pro lidská práva stálo za smrtí zběhlého ruského agenta Litviněnka v Británii v roce 2006. Byl otráven plutoniem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Růst minimální mzdy příští rok na 18 tisíc korun je mimo debatu, uvedla Schillerová k návrhu ČSSD

Návrh koaliční ČSSD na zvýšení minimální mzdy z nynějších 15 200 na 18 000 korun je mimo debatu. Na úterní snídani s podnikateli to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Podle ní by tako výrazný nárůst byl problémem především pro malé a střední podniky kvůli nárůstu zaručených mezd, které jsou na minimální mzdu navázány.

"Minimální mzda za naší vlády rostla. Ona sama o sobě není problém. Máme maximálně 150 000 lidí, kteří berou minimální mzdu. Pak ale máme osm stupňů zaručených mezd. Ty velké firmy si s tím poradí, ale pro ty malé a střední firmy to problém je. Růst o 18,4 procenta, jak navrhuje ČSSD, je mimo debatu," řekla ministryně. Otázkou podle ní je, zda premiér Andrej Babiš (ANO) nerozhodne přenechat debatu o růstu minimální mzdy až nové vládě. Babiš už v pondělí uvedl, že by to bylo nejlepší.

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) navrhuje, aby se nejnižší výdělek zvedl od ledna z nynějších 15 200 na 18 000 korun, tedy zhruba o 18 procent. V pondělí uvedla, že na 18 000 korunách trvá. Odbory to podporují. Zaměstnavatelé jsou proti. Navrhovali navýšení o 500 korun, tedy o inflaci. V pondělí na jednání tripartity částku posunuli na 550 korun. Poukazovali na to, že se zvláště malé a střední podniky dosud nevzpamatovaly z dopadů koronavirové epidemie. Schillerová zmínila už dřív možnost přidání o 1000 korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy