Nenechám se vydírat, říká Duka o kauze zneužívání z 90. let. Řešme to, vyzývají kněží

Martina Heroldová Martina Heroldová
3. 4. 2019 19:11
Kauza sexuálního zneužívání v katolické církvi, která se týká i kardinála Dominika Duky, budí emotivní reakce. Mladíka, který studoval u dominikánů, měl v 90. letech v pražském klášteře sexuálně zneužít jeden z jáhnů. Dotčený sice případ oznámil svému představenému, jímž byl v té době právě Duka, ten ale celou věc uzavřel se slovy, že jde o "tvrzení proti tvrzení". Na veřejnost se případ - po stížnosti postiženého - dostal znovu po desítkách let jako příklad nedořešeného sexuálního zneužívání v katolické církvi. Upozornil na něj nejdříve pořad ČT 168 hodin a následně detailnější text, který vznikl ve spolupráci deníku Aktuálně.cz a serveru HlídacíPes.org. Přečtěte si následné ohlasy.
Foto: ČTK, koláž Jan Kačer

Pan P.

"Informoval jsem tehdy představeného. Vyslechl si protistranu a uzavřel to s tím, že je to tvrzení proti tvrzení. Mě osobně mezi čtyřmi očima přijal, ale zároveň mi řekl, že nemám šanci u žádného soudu, že nemám nikde nic zkoušet. Že mi stejně nikdo neuvěří," říká oběť zneužívání pan P.

"Bál jsem se, vyhrožoval mi, působil na mne stylem, že pokud bych to já někde prezentoval, tak veřejnost vždy uvěří duchovnímu než mladíkovi," řekl před časem České televizi. (Více podrobností o případu pana P. se dočtete zde).

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Slovenská opozice se nedohodla na velké koalici

Slovenské opoziční strany se ve čtvrtek nedokázaly dohodnout na vytvoření velké koalice, takzvaného "bloku změny", ve kterém by společně šly do parlamentních voleb v únoru příštího roku. Zkomplikovaly si tak podle agentury Reuters svůj cíl, že vystřídají vládní koalici tří stran vedenou levicovou stranou Směr, která dominuje slovenské politice v poslední dekádě.

Podpora Směru u voličů klesla po loňské vraždě investigativního novináře a jeho snoubenky, která vyvolala masové protesty proti korupci. Dlouholetý premiér Robert Fico se musel vzdát funkce v čele vlády, ale jeho koalice přežila. Vládu vede Peter Pellegrini, kterého si Fico vybral, a Směr je opět pokládán za favorita voleb.

Reuters poznamenal, že opozice v boji proti zkorumpovanému systému dosáhla obrovského úspěchu vítězstvím liberální právničky Zuzany Čaputové v loňských prezidentských volbách. Ale není jisté, zda tento úspěch dokáže zopakovat i v parlamentních volbách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy