Reakce Dominika Duky na nedořešený sexuální skandál z 90. let

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
3. 4. 2019 9:31
Emailová reakce kardinála Dominika Duky na článek o sexuálním skandálu z 90. let, který vznikl ve spolupráci on-line deníku Aktuálně.cz se serverem HlídacíPes.org. Redakce vypustila pasáže, které by mohly odhalit identitu dotyčného.
Dominik Duka
Dominik Duka | Foto: ČTK

Vážený pane šéfredaktore,

Nemohu hovořit konkrétně, protože zmiňovaný zůstal v anonymitě (…). 

Mohu říci, že se jednalo o nadaného studenta (…) Po jisté době mi oznámil, že byl obtěžován bratrem dominikánem, který v té době ještě nebyl knězem.

Oba jsem si zavolal, abych oba konfrontoval a vyslechl, přinesl jsem dokonce kříž a oba vyzval k přísaze, která mnou osobně otřásla. Bylo to tvrzení proti tvrzení a byla to pro mě patová situace. Ihned jsem se poradil s naším církevním právníkem, který mi sdělil, že v tomto případě nejde jednoznačně vystoupit, protože zde není jistota. Vybídl mě však oba podle možnosti sledovat a pokud by došlo k dalšímu, pak rychle jednat.

Dotyčný student (…) měl ubytování v našem klášteře v prvním patře (mimo klauzuru - prostor vyhrazený bratřím dominikánům), kde vedle jeho pokoje bydlela také paní kuchařka. Sdělila mi, že dotyčný přijímá v pozdních večerních hodinách návštěvy, a také že s ním začínají být problémy v kuchyni (zásobování atd.) Jednoho pozdního večera mne vyzvala, abychom spolu zašli do jeho pokoje, kam viděla, že jeden z kandidátů na vstup do kláštera, zabalen do prošívané deky, vešel do jeho pokoje. Neříkám, že jsem je při "něčem" přistihl, ale oběma jsem okamžitě sdělil, že musí opustit budovu kláštera do druhého dne a kandidáta na vstup do kláštera jsem jako provinciál propustil.

(…)

Nevím, kde je pravda, ale k případu z této dávné minulosti mohu sdělit pouze toto. Nemohu přijmout vydírání televizí, umím se omluvit, ale není možné toto.

S pozdravem a poděkováním 

Dominik kardinál Duka

 

Právě se děje

před 15 minutami

Za zastřelení čerpadlářky potvrdil odvolací soud 19 let vězení

Odvolací soud v úterý potvrdil 19 let vězení pro Davida Šindlera, který předloni při přepadení benzinové stanice v Nelahozevsi na Mělnicku zastřelil čerpadlářku. Rozhodnutí soudu je pravomocné. Třiatřicetiletý muž vinu od počátku odmítá.

Šindler ženu podle rozsudku zastřelil 3. prosince 2018 brzy ráno. Spolu s Ivanem Hollitzerem, který se k činu přiznal a byl potrestán čtyřmi lety vězení, po půl třetí ráno vtrhl na čerpací stanici. Čerpadlářka se před muži pokoušela schovat za dveřmi, na které Šindler vystřelil. Podle soudu střílel cíleně tak, aby ženu zasáhl.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Čech převezl do Německa čtyři Syřany, u soudu dostal sedmiměsíční podmínku

Podmíněný trest sedmi měsíců vězení uložil v pondělí ve zrychleném řízení německý soud Čechovi, který o víkendu propašoval ze Slovenska do Saska čtyři Syřany. Informoval o tom v úterý server Dresdner Neuste Nachrichten.

Soud v saském městě Pirna shledal Čecha vinným z pašování lidí a řízení bez řidičského průkazu. Osmadvacetiletý muž v sobotu odpoledne podle obžaloby v lese na Slovensku vyzvedl čtyři Syřany a pak je přes Česko přivezl až do Německa. Spolková policie na podezřelou pětici narazila na dálničním odpočívadle nedaleko české hranice. Čecha na místě zadržela. Za propašování čtveřice údajně inkasoval 2000 eur (asi 50 500 korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy