Nemocnice nahradí špičková centra medicíny

Zdeněk Mihalco
8. 4. 2007 0:00
Fakultní nemocnice v dnešní podobě skončí
Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek: "Současný stav fakultních nemocnice je zcela nevyhovující."
Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek: "Současný stav fakultních nemocnice je zcela nevyhovující." | Foto: Tomáš Adamec

Praha - Špičková specializovaná centra nejvyšší kvality. Takové budou podle ministra zdravotnictví Tomáše Julínka takzvané univerzitní nemocnice, které nahradí dnešní fakultní nemocnice.

Ministerstvo zdravotnictví už začalo připravovat zákon, který by měl vést k přeměně fakultních na univerzitní nemocnice. "Mělo by jít o superspecializovaná centra zdravotní péče špičkové kvality, která budou fungovat na neziskovém principu," tvrdí ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS).

Některé dnešní fakultní nemocnice by se také měly sloučit. Prvním náznakem změn je plán ministerstva, jak změnit zdravotnictví v Brně. Zanikne Úrazová nemocnice, její nejdůležitější části se přesunou do Fakultní nemocnice Brno. 

I další nemocnice čekají výrazné změny. "Dnes dělají všechny nemocnice všechno. V budoucnu se každá bude na něco specializovat, čímž vzroste kvalita," říká mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt.

Konkrétní podobu zákona o univerzitních nemocnicích ministerstvo představí během několika měsíců. Zákon je součástí programového prohlášení Topolánkovy vlády. Ministerstvo se chce inspirovat v zahraničí, podobný zákon platí například v Rakousku.

Specializace péče

V čem by se měly univerzitní nemocnice od dnešních fakultních lišit?

V současné době je situace ve fakultních nemocnicích nejasná. Kompetenci řídit fakultní nemocnice má vedle ředitele nemocnice i děkan,  navíc vedle sebe pracují "školští" a "kliničtí" pracovníci. Zřizovatelem je stát, tedy ministerstvo zdravotnictví. "Právě odstranění této dvojkolejnosti by mělo být velkou výhodou univerzitních nemocnic," myslí si ministr zdravotnictví Tomáš Julínek.

Fakultní nemocnice v pražském Motole
Fakultní nemocnice v pražském Motole | Foto: Ondřej Besperát

Veškerou odpovědnost za výuku i poskytovanou péči by měly převzít univerzity. Podle ministerstva bude jasně dané, kdo je za řízení instituce odpovědný.

Jednotlivé nemocnice se budou specializovat na různé oblasti medicíny.

Studenti by měli mít snazší přístup ke vzdělání a k práci s pacienty.

Změnit by se mělo financování nemocnic. Větší mírou by se na něm měly podílet přímo univerzity. Jinak by mělo být řešeno i personální obsazování vedení nemocnic, ale konkrétní představu zatím ministerstvo nesdělilo.

Součástí univerzitních nemocnic také budou takzvaná univerzitní výzkumná centra.

Slučování nemocnic?

O slučování některých, zejména pražských fakultních nemocnic uvažovali už ministři zdravotnictví předchozích vlád. Podle některých úředníků ministerstva uvažuje o jejich sloučení také ministr Julínek.

Mluvčí ministerstva Cikrt to však přímo nepotvrdil."Počet univerzitních nemocnic se v budoucnu nebude rovnat počtu současných fakultních nemocnic," připustil. Podle některých dalších oslovených úředníků ministerstva by počet univerzitních nemocnic měl být  nižší než počet současných fakultních nemocnic.

Nemocnice: podrobnosti neznáme

Deník Aktuálně.cz oslovil vedení pěti fakultních nemocnic. O připravovaných změnách ministra Julínka zatím nikdo z oslovených neví nic konkrétního. Shodují se však, že je třeba současnou situaci změnit. "Jakýkoli stav by podle nich byl lepší, než jaký je nyní," tvrdí ředitelé.

Lidé ve vedení fakultních nemocnic si stěžují, že přesnou definici jejich zařízení politici neřeší, přestože to řadu let slibují. "Vznik univerzitních nemocnic podporujeme. Výrazně by to napomohlo výuce i lékařské vědě. Ze zlepšení vnitřního uspořádání fakultních nemocnic by nepochybně profitovali i pacienti," říká ředitel Fakultní nemocnice v Hradci Králové Leoš Heger.

Se změnami souhlasí poslanec KDU-ČSL a člen zdravotnického výboru Jiří Carbol. "Určitě je možné například kompetence ve vztahu k financování upřesnit. Julínkovi záměry však podrobně neznám," prohlásil.  

Podle stínového ministra zdravotnictví Davida Ratha (ČSSD) problematiku fakultních a univerzitních nemocnic vyřešil už dnes platný zákon o neziskových nemocnicích. "Julínek chce řešit to, co už jsme docela uspokojivě vyřešili," řekl bývalý ministr zdravotnictví.

Dlouhodobý problém

Podle takzvaných "Sedmi statečných reforem" ODS i Plánu legislativních prací vlády by měl být zákon o univerzitních nemocnicích vypracován a předložen vládě během roku 2007, v příštím roce by mělo dojít k postupné transformaci jednotlivých zařízení. Od ledna 2009 by měly oficiálně vzniknout univerzitní nemocnice.

Podle Lenky Arnoštové z legislativního odboru by úřad měl předložit návrh zákona v září tohoto roku.

Pozice fakultních nemocnic je dlouhodobým problémem. O změnu ve způsobu financování a celkové reformě usilují dlouhodobě rektoři i vedení fakultních nemocnic. 

Vznik takzvaných univerzitních nemocnic slibovalo několik předchůdců Tomáše Julínka. Žádný ministr však nakonec transformaci neprosadil.

 

Právě se děje

Další zprávy