Nemocnice může být od nového roku opět zdarma

Radek Nohl Radek Nohl
12. 9. 2013 11:20
Ministr Holcát chtěl 60 korun za den, ale ustupuje od toho kvůli nesouhlasu ČSSD.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - V českém zdravotnictví se reálně rýsuje situace, že od příštího roku nebudou pacienti platit poplatky za pobyt v nemocnici.

Důvodem je spor mezi ministerstvem zdravotnictví a čelními představiteli sociální demokracie o to, jak dlouho se má tento poplatek hradit.

Zatímco vedení ČSSD navrhlo, aby se za pobyt ve zdravotnickém zařízení platilo maximálně jeden měsíc, úřad ministra Martina Holcáta to mimo jiné kvůli další administrativní zátěži odmítá.

A také proto nyní chce, aby problematiku poplatků řešili až budoucí poslanci, kteří vzejdou z předčasných voleb. "Pravděpodobně to necháme na nové vládě a nové sněmovně," potvrdil Aktuálně.cz ministr zdravotnictví Martin Holcát.

Dnes pacienti platí 100 korun za den. Pokud se nepodaří změny schválit do konce roku, nebudou se poplatky v nemocnici platit vůbec a česká zdravotnická zařízení tak podle propočtu ministerstva přijdou ročně o 2,1 miliardy korun.

Soud stokorunový poplatek zrušil

Ústavní soud totiž na začátku léta stokorunový poplatek zrušil a dal zákonodárcům čas právě jen do konce tohoto roku, aby zákon změnili. Po říjnových volbách však na změny příliš času nebude.

Holcát chtěl, aby poté, co byla rozpuštěna sněmovna, schválil změnu prostřednictvím zákonného opatření Senát. Ministr zdravotnictví navrhoval, aby poplatek za pobyt v nemocnici byl opět 60 korun za den a děti neplatily vůbec nic.

Jeho resort by ročně tratil oproti současnosti o zhruba 800 milionů korun, ale výše poplatku by vyhověla verdiktu Ústavního soudu. Jenže sociální demokraté jsou proti.

Návrh pod kritikou ČSSD

Nejdříve ostře zkritizoval plán místopředseda Senátu Zdeněk Škromach a poté šéf ČSSD Bohuslav Sobotka prohlásil, že sociální demokracie chce, aby pacienti šedesát korun platili ve zdravotnických zařízeních maximálně jeden měsíc.

"Popírá to celý smysl regulační poplatků," zareagoval Holcátův náměstek Martin Plíšek. A ministr Holcát návrh ČSSD komentuje slovy, že přináší jen administrativní problémy.

"Bylo by to tak náročné, že je lepší to (poplatek za pobyt v nemocnici - pozn. red.) zrušit," prohlásil ministr Holcát s tím, že pokud by se přeci jenom tento návrh ČSSD schválil, přišly by nemocnice o 1,4 miliard korun.

A také proto Holcát se svými náměstky jedná o tom, že nechá problematiku regulačních poplatků až na novou sněmovnu. "Maximálně necháme na vládě návrh zákona, který by se toho týkal," dodal ministr zdravotnictví.

Stínový sociálnědemokratický ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček tvrdí, že doba jednoho měsíce má sloužit jako sociální ochrana seniorů a jiných dlouhodobě nemocných pacientů.

Navíc podle něj se dá tato změna jednoduše řešit přes zdravotní pojišťovny. "Už dnes hlídají u každého pacienta roční limit některých plateb," prohlásil Němeček.

Další administrace navíc

Například zástupci největší tuzemské zdravotní pojišťovny VZP říkají, že by tato změna, jak ji navrhuje ČSSD, úplně zadarmo nebyla.

"Zvýšila by se kvůli tomu administrace a přinesla by určité investice do našeho systému, ale nepředpokládáme, že by se jednalo o zásadní částky," uvedl mluvčí VZP Vlastimil Sršeň.

ČSSD ve svém předvolebním programu tvrdí, že zruší všechny poplatky ve zdravotnictví, s výjimkou příspěvku na stravu v nemocnici. Kvůli tomu, že sociální demokraté nechtějí schválit Holcátův návrh, však může dojít k tomu, že bude tento poplatek zrušen.

"Je to naprosto v souladu s naším schváleným programem. Osobně jsem pro úplné zrušení. Ale většinový názor je jiný," uvedl Škromach.

Podle ministra Holcáta by zrušení všech poplatků znamenalo, že jeho resort přijde každý rok o zhruba pět miliard korun.

Jaký poplatek by se měl platit za pobyt v nemocnici? Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Španělská vláda schválila milosti pro devět odsouzených katalánských politiků

Španělská vláda schválila udělení milostí pro devět katalánských politiků a aktivistů, kteří si ve vězení odpykávají dlouhé tresty kvůli uspořádání neústavního referenda o nezávislosti v roce 2017. Političtí lídři včetně bývalého místopředsedy regionální vlády a několika exministrů byli odsouzeni v roce 2019 k trestům od devíti do 13 let vězení za vzpouru, protože referendum vypsali navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů. Za mřížemi dosud strávili asi 2,5 roku.

O udělení milostí pro prominentní zastánce nezávislosti Katalánska hovořil v pondělí v Barceloně premiér Pedro Sánchez, pro kterého se podle agentury AP prosazení tohoto kontroverzního kroku může stát velmi riskantní politickou hrou. S milostmi totiž zásadně nesouhlasí zástupci pravicové opozice a dokonce ani někteří členové Sánchezových vládních socialistů. Menšinová vláda si ale chce naklonit poslance katalánských stran ve španělském parlamentu, které potřebuje ke schválení rozpočtu a dalších důležitých zákonů.

Milosti mohou vstoupit v platnost teprve poté, co je svým podpisem definitivně stvrdí král Felipe VI. a co je potvrdí nejvyšší soud. To se však považuje pouze za formalitu.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Cena bitcoinu spadla pod 30 000 USD, je nejníže od konce ledna

Cena bitcoinu dnes pokračuje v poklesu a spadla až pod 30 000 USD. Je tak nejníže od konce ledna. Od maxima téměř 65 000 USD, kde se ocitla v dubnu, už cena této nejznámější kryptoměny klesla o více než 50 procent. Ukazují to záznamy na specializovaném webu CoinDesk.

Kolem 14:30 SELČ se cena bitcoinu pohybovala kolem 29 670 USD (637 600 Kč). Za posledních 24 hodin tak vykazovala pokles o 9,2 procenta.

V posledních dnech je cena bitcoinu i dalších kryptoměn pod sílícím tlakem úřadů několika zemí, hlavně čínských. Ty na konci minulého týdne zasáhly proti takzvaným těžařům kryptoměn a centrální banka vyzvala finanční instituce, aby přestaly poskytovat služby související s kryptoměnami.

Zdroj: ČTK
Další zprávy