Půlmiliardu z pražského zdravotnictví kryje offshore

Radek Nohl Radek Nohl
10. 9. 2013 11:00
Zdravotnická síť, pod kterou spadají pražské polikliniky, změnila majitele.
Snímek je ilustrační.
Snímek je ilustrační. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Zdravotnická síť, pod kterou spadají pražské polikliniky nebo specializované kliniky a která ročně inkasuje jen od největší tuzemské pojišťovny VZP bezmála půl miliardy korun, změnila majitele.

Privátní skupina Medicon, v níž podle veřejných rejstříků do konce května figurovali bývalí uhlobaroni z Mostecké uhelné společnosti Marek Čmejla, Jiří Diviš a advokáti z vlivné kanceláře MSB Legal (známé pod dřívějším názvem Šachta & Partners), je nyní v rukou londýnské firmy, jejíž správce má jen ve Velké Británii dalších více než 900 společností.

Napsal to ve svém aktuálním vydání deník Insider s tím, že nového akcionáře mají i tři lékárny, které sídlí v Krči a Vysočanech.

Insider dále zjistil, že jediným akcionářem soukromé zdravotnické sítě už není holandská firma Fynerdale Holdings, která se v Česku zabývá zakládáním firem nebo poskytováním půjček, nýbrž New Europe Alignment, která sídlí v Londýně. Podle veřejných rejstříků spravuje společnost Sean Lee Hogan.

O něm na svém serveru Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ), které například nedávno zveřejnilo data o masivních daňových únicích, loni v listopadu napsalo, že figuruje v téměř stovce firem na Britských Panenských ostrovech a v 810 přímo ve Velké Británii...

Přečtěte si další podrobnosti v placeném deníku Insider: Kdo stojí za zdravotnictvím v Praze?

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na východě Ukrajiny byl zastřelen voják, další tři utrpěli zranění

Jeden ukrajinský voják byl zabit a další tři utrpěli zranění při sobotním ostřelování pozic vládních vojsk v Donbasu na východě Ukrajiny "ozbrojenými uskupeními Ruské federace" z minometů a dalších zbraní, uvedl v neděli na své internetové stránce list Ukrajinska pravda s odvoláním na komuniké velení ukrajinské armády. Podle něj "ruská okupační vojska" v sobotu desetkrát porušila příměří, v neděli zatím jednou.

Separatisté v neděli naopak obvinili ukrajinskou armádu, že během uplynulých 24 hodin dvanáctkrát porušila dohodnuté příměří ostřelováním vsí ovládaných povstalci. O případných ztrátách se povstalecká agentura DAN nezmínila.

V pondělí se v Paříži mají poprvé setkat prezidenti Ruska a Ukrajiny Vladimir Putin a Volodymyr Zelenskyj, aby za účasti německé kancléřky Angely Merkelové a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona jednali o míru v Donbasu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy