Exnáměstka hejtmana soudí kvůli rentgenům. Vinu popírá

ČTK ČTK
4. 9. 2013 14:43
Hradecký soud začal projednávat obžalobu Rostislava Všetečky (ODS).
Rostislav Všetečka
Rostislav Všetečka | Foto: Aktuálně.cz

Hradec Králové - Okresní soud v Hradci Králové ve středu začal projednávat obžalobu bývalého prvního náměstka hejtmana Královéhradeckého kraje Rostislava Všetečky (ODS).

Případ se týká Všetečkou podepsané smlouvy na nákup rentgenů pro nemocnice hradeckého kraje z listopadu 2008.

Všetečka při výpovědi u soudu jakoukoli vinu a obvinění z porušování povinnosti při správě cizího majetku rezolutně odmítl.

Všetečka, který byl náměstkem pro zdravotnictví, smlouvu podepsal jako předseda představenstva krajského zdravotnického holdingu. Dodavatelem rentgenové techniky za 118 milionů korun byla firma Puro-Klima.

Obžaloba tvrdí, že cena dodávky obvyklá na trhu byla 105 milionů korun, a způsobená škoda tak činí asi 13 milionů korun. K podpisu smlouvy prý Všetečka neměl souhlas dozorčí rady, který údajně pro tento případ vyplýval z obchodního zákoníku.

Zdravotnický holding po Všetečkovi žádá náhradu škody ve výši 119 milionů korun.

Nákup rentgenové techniky, která nahradila zastaralé přístroje v nemocnicích kraje, podle Všetečky schválily příslušné orgány kraje. Zastupitelstvo podle něj na nákup v rozpočtu vyčlenilo sumu až 130 milionů korun a projekt označilo za prioritu kraje.

"Výběrové řízení proběhlo podle zákona o zadávání veřejných zakázek. Neshledal jsem důvod, abych podpis smlouvy oddaloval," řekl Všetečka.

Obchodní zákoník podle svých slov neporušil a k podpisu měl oprávnění. Připomněl, že smlouvu nepodepsal sám, ale ještě s jedním členem představenstva.

Zakázka měla mít další etapy

Všetečkův obhájce žádá od holdingu, aby vysvětlil, proč požaduje náhradu škodu o 100 milionů vyšší, než je škoda, s kterou operuje obžaloba.

Řada rentgenů v nemocnicích byla podle Všetečky již v havarijním stavu a mohla nadměrným zářením ohrozit pacienty. Nové digitální rentgeny měly léčbu posunout na výrazně vyšší úroveň.

"Výsledkem smlouvy bylo plnění s náklady nižšími než kalkulovaly naše propočty, s relevantní cenou a s (následnými) úsporami v nemocnicích v řádech milionů korun," řekl Všetečka. Rentgeny podle něj řádně fungují ke spokojenosti lékařů a pacientů.

Po krajských volbách na podzim 2008, které ODS prohrála, Všetečka ve vedení kraje i zdravotnického holdingu skončil.

Zakázka na rentgeny měla mít další etapy, ale nové vedení kraje v čele s ČSSD v ní už nepokračovalo a snažilo se z ní vyvázat. V roce 2009 se kraj s firmou Puro-Klima dohodl na zrušení Všetečkou podepsané smlouvy a na uzavření nové dohody na dodávku rentgenů.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy