Vítězná alej z Bruntálska, která byla vysazena v 18. století na místě vyhaslé sopky, vyhrála s 1041 hlasy. Přesto má ale daleko k překonání rekordu výherce s největším počtem hlasů. Tím se v roce 2018 stala Alej Přátelství u jezera Medard v Karlovarském kraji s více než 1600 hlasy. Druhé místo letos obsadila Maloměřická lipová alej nacházející se na bývalém hřbitově. Javorové stromořadí v Karviné-Dolech vedoucí ke kapli obětem důlního neštěstí v roce 1894 získalo třetí příčku.
Cílem soutěže je přitáhnout pozornost veřejnosti ke stromořadím, která tradičně lemují polní cesty, silnice i parkové promenády a ke zdravé a fungující krajině patří. "Rádi bychom se o přihlášených alejích v novém ročníku dozvěděli ještě o něco více. Pro nás to totiž nejsou 'jen' stromy, ale často němí svědci událostí napříč staletími," prozradila k novému ročníku hlavní organizátorka Klára Ondrigová.
Soutěžící se podle pořadatelů mohli ve snaze vypátrat zajímavé příběhy spojit například s místními kronikáři či pamětníky a získat tak větší přehled o historii míst, nad kterými se mnohdy nikdo ani nepozastaví. "Místní mívají často obdivuhodné znalosti," dodává.
Účastníci odevzdávali snímky známých i neznámých alejí, které se nacházejí v městech, krajině, kolem silnic nebo turistických tras. O tom, která z nich zvítězí, mohli hlasující rozhodovat od 2. listopadu do středy 11. ledna. První místo může stromořadí získat nejen díky mimořádné kráse nebo silnému příběhu, ale i v případě, že se jej svou nominací snaží účastníci ankety zachránit.
Vloni se vítězem hlasování stala Klokotská lipová alej, která lemuje cestu založenou benediktiny už od konce 17. století. "Alej zde byla vysázena v roce 1836," upřesnila Ondrigová. Tomuto stromořadí dalo svůj hlas 999 lidí z 8 879 celkových hlasujících.