Neměl na to právo, píše soud o ministrovi, který zatrhl dovoz ruských zbraní do Česka

Jan Horák Jan Horák
24. 1. 2024 12:40
V případu, kdy ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) zarazil dovoz více než sedmi set pušek od ruské firmy do Česka, došlo podle zjištění Aktuálně.cz ke zvratu. Zákaz sice s odvoláním na naše bezpečnostní zájmy potvrdil Městský soud v Praze, nadřízený Nejvyšší správní soud však nyní rozhodl opačně. Redakce má poslední rozsudek v kauze k dispozici.
Výkonný ředitel ruské firmy Kalašnikov Group Dmitrij Tarasov.
Výkonný ředitel ruské firmy Kalašnikov Group Dmitrij Tarasov. | Foto: Reuters

V sobotu 17. dubna 2021 se veřejnost dozvěděla o angažmá ruské vojenské rozvědky GRU v útoku na muniční sklady ve Vrběticích, při nichž zahynuli dva Češi. O čtyři dny později ministerstvo průmyslu a obchodu zakázalo majiteli obchodu se zbraněmi pár kilometrů od Prahy Jiřímu Š. dovést do Česka 760 pušek od ruské firmy Kalašnikov Group.

Ministerstvo je v tomto ohledu rozhodující autoritou, bez jeho dobrozdání nelze do Česka zbraně dopravit. Za resort s konečnou platností potvrdil zákaz nový ministr Jozef Síkela (STAN). Podnikatel se bránil u Městského soudu v Praze žalobou. Instance však rozhodla, že stát má právo zabránit importu zbraní z nepřátelské země.

Jiří Š. se proti rozsudku postavil u Nejvyššího správního soudu, kam podal stížnost. Stejně jako nižší instanci upozornil, že zbraně od ruského výrobce zakoupil v Itálii čili na území Evropské unie. Pušky navíc podle něj neslouží k vojenským účelům. Jak nyní zjistilo Aktuálně.cz, nadřízená instance mu dala minulý týden za pravdu.

Přiměřenost zákazu

"Samotná možnost omezit dovoz určitého druhu zboží nedává žalovanému oprávnění převoz bez dalšího nepovolit. Žalovaný musí vždy zkoumat (přiměřenost) a účel takového omezení, to se ovšem v nyní projednávané věci nestalo," odůvodnil Nejvyšší správní soud.

Rozhodnutí ministerstva i první rozsudek se opíraly o embargo na dovoz zbraní z Ruska vydané Evropskou unií 31. července 2014. Výjimku dostaly jen dodávky na základě kontraktů uzavřených před uvalením sankce, případně kontraktů na ty původní navazujících. Z pohledu resortu popisovaná transakce embargo obcházela.

Podle Nejvyššího správního soudu ale ministerstvo ani pražská instance porušení sankce nedoložily. Soudce Ivo Pospíšil navíc podotkl, že se okolnostmi přepravy z Ruska do Itálie ani nezabývaly. "Účastníkům ani žalovanému není zjevně známo, kdy a na základě jakého povolení bylo zboží dovezeno do Itálie, ani na základě jaké smlouvy," píše.

Soudce uznává, že stát má právo při importu zbraní, tím spíše z nepřátelských zemí, zvážit bezpečnostní riziko pro své obyvatele. V případě dovozu ze zemí EU ale musí ministerstvo promyslet, zda by zákaz nebyl nepřípustným zásahem do volného pohybu zboží. Podle soudce Pospíšila si Síkela takové otázky nepoložil.

Síkelovi úředníci musí rozhodnout znovu

Rozsudek Nejvyššího správního soudu Síkelův zákaz zrušil. Vedoucí tiskového oddělení ministerstva Marek Vošahlík redakci potvrdil, že resort už má verdikt k dispozici. Síkelovi úředníci žádost Jiřího Š. o povolení k dovozu ruských pušek znovu vyhodnotí. Buď mu udělí souhlas, případně musí nový zákaz v souladu s rozsudkem pečlivěji vysvětlit. Zbraně do té doby nesmí opustit Itálii. 

"Bude zajímavé, zda ministerstvo zahraničních věcí prozře a začne se řídit platným právním řádem," uvedl k rozhodnutí Nejvyššího správního soudu právní zástupce Jiřího Š. Petr Vališ. Černínský palác nezmiňuje omylem, resort Jana Lipavského (Piráti) se na zákazu významně podílel.

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.
Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela. | Foto: Aktuálně.cz

Ministerstvo zahraničí poskytlo kolegům z průmyslu a obchodu podklady. Dovoz ruských zbraní podle nich pomáhá rozvoji vojensko-průmyslovému komplexu, jenž na Ukrajině rozpoutal největší konflikt od druhé světové války. "Povolení by umožnilo vytvoření dovozního kanálu, kterým se na český trh budou nekontrolovaně dostávat embargované zbraně původem z Ruska," napsal Černínský palác.

Nyní nelze oficiálně zjistit, kolikrát ministerstvo průmyslu a obchodu zakročilo obdobně jako v případě ruských pušek pro podnikatele Jiřího Š. Na takové případy lze narazit až u soudu. Jak už dříve redakci sdělil mluvčí David Hluštík, resort takové informace "neposkytuje s ohledem na bezpečnostní a zahraničněpolitické zájmy České republiky".

Problémem je dovoz zbraní do Ruska

Podle informací Aktuálně.cz z bezpečnostní komunity je problém především vývoz zbraní do Ruska. Opakovaně se tak děje prostřednictvím jiných států. Deník N upozornil na případ, kdy jihočeská společnost Kovosvit MAS měla dodat průmyslové obráběcí stroje, jež lze využít na výrobu zbraní, do Turecka. Skončily však v Rusku.

Předloni v dubnu britský list The Daily Telegraph informoval, že z Česka putovaly do Ruska v letech 2015 až 2019 navzdory výše zmíněnému embargu zbraně za 349 milionů korun. Takovou hodnotu má například deset tanků T-72 nebo deset tisíc poloautomatických samopalů kalašnikov typu Izhmash Saiga MKK. 

České úřady obratem vydaly prohlášení, že zbraně pocházely z kontraktů uzavřených před 1. srpnem 2014. Nové zbraně se podle nich do Ruska už nedovážely. "Resort obrany nevydal od roku 2014 souhlasné stanovisko s vývozem významného materiálu do této země," řekla tehdejší vedoucí tiskového oddělení ministerstva Jana Zechmeisterová.

Video: Odborníci poznali na záběrech zbraně, kterými by Putin vraždit neměl (11. 1. 2024)

„Jsou to ony.“ Odborníci rozpoznali na záběrech zbraně, kterými by Putin neměl vraždit. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy